6 Aralık 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Olaylar
atakici52@hotmail.com

Bu güzel Cumartesi gününde size biraz eğlenceli bulacağınız bir yazı yazmak istedim.

Tansu Çiller Erzurum'da halka hitap edecekti. Valilik ziyaretini kısa tutup konuşma yapacağı meydana geçerken halkın arasından biri, bıdığını yerim senin, diye bağırdı.

Çiller kendisine refakat eden Valiye sordu… Ne demek istedi bu vatandaş?  Vali Bey konuyu geçiştirmek için, canınızı yerim sizin demek istedi Efendim, diye cevaplar Çillerin sorusunu.

Ne bilsin Çillerin yemeyip içmeyip  bu kelimeyi unutmayacağını!

Az sonra Çiller kürsüye geldiğinde kalabalığa şöyle seslenir:  Sevgili dadaşlar, bu bacınızın bıdığı sizlere helal olsun. Tabi kalabalıktan yüksek bir kahkaha tufanı yükselir… Birçoğu da gülmekten ağrıyan karnını tutmaya başlar.Bu arada; ben Hasan Celal Güzelin yalancısıyım. 

 

Soru Sormak:  İki Hıristiyan sigara içerken İncil okunup okunamayacağını tartışıyorlarmış. Bir sonuca varamayınca, kasabanın papazına gitmişler. Biri sormuş: İncil okunurken canım sigara içmek isteyince içebilir miyim? 

Papaz cevap vermiş:

Oğlum, İncil okunurken Tanrıyla ilgilenmen lazım. Bu yüzden, sigara içemezsin.

Diğerinin sorusu arkadaşınınkinden biraz daha farklıymış: Sigara içerken canım İncil okumak istiyor… Okuyabilir miyim?

Her nerede ve hangi şartta olursan ol, İncil okumayı arzu edersen tabi ki okuyabilirsin. ( Kıssadan hisse: Beceri, almak istediğin cevabı alabileceğin soruyu sorabilmektir.

 

Kaynana Damat:  Bir kayınvalidenin 3 damadı varmış. Onları test etmek istemiş. Bir gün en büyük damadıyla deniz kenarına gitmiş ve kendini sulara bırakmış. Bir yandan da boğuluyorum diye feryat ediyormuş.  Büyük damat atlamış denize ve kaynanasını kurtarmış.  Ertesi gün kapısında bir Renault Laguna, üzerinde bir not. Sevgili damadım hayatımı kurtardın. Teşekkürler… Kayınvaliden.

Üç gün sonra ortanca damadıyla deniz kenarına gitmiş. Aynı şeyi denemiş. Ortanca damat da kayınvalidesini kurtarınca, ona da bir araba hediye etmiş. Üzerine de benzer bir not ilişirmiş. Sevgili damadım hayatımı kurtardın. Teşekkürler. Kayınvaliden... 

Son deneme küçük damatla… Kayınvalide denize atlamış; ayağı yerden kesilince ‘' Boğuluyorum'' diye feryat etmeye başlamış. Küçük damat, başını çevirip bakmamış bile. Kadın boğulmuş. Ertesi gün küçük damadın kapısının önünde bir Ferrari ve üzerinde bir not: Sevgili damadım hayatımı kurtardın. Teşekkürler. Kayınpederin.    

Bir göl kenarında yaşayan kurbağaların her türlü imkAnları olmasına rağmen, etraftan oraya dadanan kartal, doğan gibi yırtıcı kuşlar her hangi birini kaptığı gibi götürüyormuş.  Bu tehlikeye karşı birçok plan uygulamalarına karşın, bu olumsuz gidişatı bir türlü önleyemiyorlarmış.  

Bir yaşlı kurbağa, bir de şu yaşlı kaplumbağaya danışalım… O çok tecrübeli, belki bize bir çıkış yolu gösterir, demiş.   Birkaç kurbağa yaşlı kaplumbağaya gidip durumu anlatarak kendilerine yardımcı olmasını istemişler. Yaşlı kaplumbağa, iş birliği yapın… O yırtıcı kuşlar geldiğinde el ele tutuşun, böylece o hepinizi kaldırıp götüremez, demiş.

Bir gün büyük bir kartal süzülerek göle yaklaşırken, tüm kurbağalar yaşlı kaplumbağanın tavsiyesine uyarak, haydi işbirliği zamanıdır deyip el ele tutuşarak beklemeye başlamışlar.  Kartal gelmiş hepsini birden havalandırdığı gibi yükselmeye başlamış.  Kurbağalar avazları çıktığı kadar bağırmaya başlamışlar.  Kaplumbağa kardeş, bak bize el ele tutuşun işbirliği yapın dedin... Ama bu canavar hepimizi kaldırıp götürüyor bak!… Ne yapacağız şimdi biz?

Kaplumbağa, bana ne be, ne yaparsanız yapın… Vak vak da vak vak, yıllardır kafamı ütüleyip duruyorsunuz zaten.  Nihayet sizlerden kurtuldum, diye cevaplamış, yakınmaları. ( Kıssadan hisse, Her işbirliği yararlı değildir.)

 

Güzel Sözler:  İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir. Paydası da kendisini ne zannettiğini. Payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür. Unutma… Bazı insanlar hayatına girdiğinde yaşantını aydınlatır; kimisi de çıktığında.   İnsanlara en adil şekilde dağıtılan nimet akıldır. Çünkü kimse aklından şikAyetçi değildir.

 

 

 

 Bu Haber 997 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI