21 Aralık 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Öncelik Sıranız Ne?
atakici52@gmail.com

Bir zaman yönetimi hocası bir sınıfa ilk dersine girer ve kürsünün altından büyük bir cam kavanoz çıkarır. Bir çuvalın içindeki büyükçe taş parçalarını kavanozun içine yerleştirir.  Öğrencilerine döner ve der ki: Evlatlar! Kavanoz doldu mu?   Öğrenciler hep bir ağızdan: Evet hocam, doldu''derler. Hoca kafasını yana sallayarak, Hayır. Der ve bir avuç küçük taşı o büyük taşların sağına soluna yerleştirir. Öğrenciler şaşırmıştır. Öğretmen: Peki gençler, kavanoz şimdi doldu mu? Gençler, ‘' Evet hocam, şimdi doldu artık.'' Derler. Hoca tebessüm ederek bir kürek kumu alır, iri taş ve çakılların üzerine boşaltır. Manzarayı gören öğrenciler iyice şaşırmışlardır. Evet, hocam derler, işte şimdi doldu. Tekrar tebessüm eder hoca, bir sürahi suyu alır ve kavanoza boşaltmaya başlar. Hemen oradan atılan bir öğrenci, Evet hocam ‘'evet hocam ‘'der. Bize şu dersi verdiniz:  Günlük iş programımız ne kadar dolu olursa olsun her zaman yeni işler için zaman bulabiliriz. Hayır.'' Der öğretmen. Çıkarılması gereken asıl ders şu: Kavanoza koyacağınız şeylerin öncelik sırasını doğru tespit ederseniz, koymanız gereken her şeyi koyabilirsiniz.  Zaman diliminde öncelik sıramızı doğru tespit edersek yani önce büyük taşı, sonra çakılı, sonra kumu, sonra suyu koyarsak, yapmak istediğimiz her şeyi yapacak yeri ve zamanı buluruz. Ama kavanoza önce kumu koyarsak üstüne sadece biraz su ilave edebiliriz. Kaya ve çakıl dışarıda kalır.

 

Ve tespit etmemiz gereken şey, bizim hayatımızda kayaların, çakılların, kumların ve suların neler olduğu. Günümüzü, haftamızı, ayımızı, yıllarımızı planlarken,  sabah kalktığımızda günümüzü planlarken bizim için kayaları, çakılları, kumları ve suyu çok net bir şekilde tespit etmeli, sonra da karar vermeliyiz ki, bize verilmiş olan o zaman dilimine yapmak istediğimiz tüm güzellikleri sığdırabilelim.

 

Eyvah sermayemiz eriyor: 

Bir bilgin öğrencileri ile birlikte sıcak bir havada sokakta yürürken, bir buz satıcısının sesini duyarlar. Buz satıcısı o sıcak güneşin altında, çuvalın içinde olmasına rağmen, sıcaktan eriyen buzlarını satmak için esprili bir şekilde şöyle bağırmaktadır. ‘' Acıyın şu sermayesi eriyen adama! ‘' Bilgin bu sesi duyunca, ‘'Ah! ‘' deyip yığılır yere. Hemen buz getirirler, şakaklarını, ellerini ovarlar. Derler ki: Efendim ne oldu size? Sıhhat ve afiyetle yürüyüp gidiyordunuz, buz satıcısının sesini duyunca bir Ah! Ettiniz ve düştünüz. Bilgin der ki: İnsaf edin, sermayesi eriyen sadece o adamcağız mı? Bizim sermayemiz erimiyor mu? Bizim ömür sermayemiz olan günler, aylar, yıllar da erimiyor mu?

 

İster Muhtar, ister Belediye Başkan adayı olsun… Göreve talip olan tüm aday kardeşlerimizin önünde ki zamanı nasıl kullanacağını iyi bilmesi lazım.  Planlamacı bir ruhla hareket etmeniz lazım. Zaman buz gibi çok çabuk eriyor. Öncelik sıralamanızı iyi bilmeniz lazım. Eğer düzenli bir planlama ve ekip ruhuyla hareket edemezseniz, bir bakmışsınız koca bir beş yıl buz gibi eriyip gitmiş, ama siz hedeflerinize ulaşamamışsınız! Bizim 40 yıldır Ünye de yaptığımız tam da budur işte! 

 

Dün bir arkadaşım sordu bana… Başbakan geliyor, diğer Genel başkanlarda gelseydi ve sen hepsine birden fırsatın olsa ne söylemek istersin?  Ona şu cevabı verdim: Derdim ki,   Sayın Başbakanım, sayın genel Başkanlarım, yerel yönetimlerin 40 yıldır yaptığı hatalarla bu şehir beton mezarlığına döndü. Hepsi ne yapacaklarının önceliklerini iyi belirleyemediler, ya da buna güçleri yetmedi… Ama görünen o ki, bu şehrin kültürü dumura uğradı, şehir çirkin yapılaşmayla da ruhsuz bir kispete dönüştü… Şehrimiz nefessiz kaldı.  Kültür dendi, ama bir kültür sarayımız bile yok… Gençlik dendi, hiçbir mahallede sosyal alanımız bile yok,  üstelik bizim   sağduyulu insanlarla  Burunucu'nda yaptırmaya çalıştığımız basket sahasının durdurulması için bazı düşünce özürlülerde girişim başlatmışlar!!!    Turizm dendi tam 11 yerden denize bok akıyor… Festival dendi, Meydan da haydi eller havaya ile idare ediliyor, kültür kısmı ise caminin yanında dünkü çocukların gayretiyle 50 metreye sıkışmış durumda. Bu şehre bir kentsel dönüşüm uzmanı, bu şehirde zihinsel ve kentsel dönüşüm kahramanı gerekiyor. Ne olur… Bize bunları gerçekleştirebilecek aday gösterin, politik aday değil!

 Bu Haber 1066 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI