28 Aralık 2013 Pazar
ARİF TAKICI
Mutluluğu Elde Etmek
atakici52@gmail.com

Hepimizin hayatta ki en büyük gayesi mutlu olmak ve huzurlu bir hayat yaşamaktır. Öyle ya da böyle herkes bu kavram için uğraşır. Bu manada ki farklılıklar sadece mutluluğa ulaşmaktaki izlenen yol ve metotlarda kendini gösterir.  Bu metotlar şayet aklı selim ilklim  barındırıyor ve rabbimin  takdiri sizi mutlu bir kavrama yöneltiyorsa, siz mutlulukla buluşursunuz….Yok siz izleyeceğiniz yolu ve metotları yanlış seçmiş ve hareket edeceğiniz yörüngeyi sizi pozitif limanlara götürecek düzeyde oluşturmammışsanız, o zaman da sizin  huzuru tesis etmeniz beyhude bir beklenti olacaktır.  Diğer taraftan sizi üzen herhangi bir hadise de sizin için hayırlara vesile olabilir.

Peki, mutlu olmak nedir dostlar? Son model araba, pahalı cep telefonu, şu kadar nakit para, yat kat ya da çok iyi bir kazanç mıdır?

Fetihler yapan ve bir tarihi kapatıp bir tarihi açan Fatihin Bir hacı Murat arabası dahi yoktu… Cep telefonu, televizyonu,  radyosu, bilgisayarı da yoktu. Sizin bir saatte gittiğiniz yolu günlerce at sırtında ancak kat edebiliyordu. Atatürk de  sizin şu anda çocuklarınızın bile sahip olduğu teknolojik aletlerinizden hiç birine sahip değildi!!!

Peki, günümüzde ortalama bir insanımızın bile Kırallardan ve devlet Başkanlarından daha fazla çağın imkAnlarına sahip olmasına rağmen neden mutlu olamıyoruz? Peki, bizim mutlu olmamız için neler gerekiyor?  Hiç düşündünüz mü, nelere sahip olursanız daha mutlu olursunuz.

Şimdi yeni yılı idrak edeceğiz… Kim bilir zengin olma ve daha fazla mutlu olma hayali ile her yıl olduğu gibi bu yılbaşında kaç milyon kişi şans oyunları ve kumarda şansını denemeye kalkacak, neşeli olup huzur bulacağız diye ne huzursuzluklara sebep olacak!

Para eşittir mutluluk mudur?

Daha fazla paramız olursa,  daha iyi makam ve mevki sahibi olursak çok mutlu olur muyuz sahiden?  Örneğin Dünyanın süper gücü diye nitelenen Amerika da yaşayan insanlar dünyanın diğer bölgelerinde yaşayanlardan daha çok mu mutlu sanıyorsunuz?

Amerika dünya kaynaklarının yüzde otuzunu tüketmektedir. Orta sınıf bir Amerikalı Dünya kaynaklarını orta sınıf bir Çinliden 10 kat, Hindistanlıdan 30 kat daha fazla tüketmektedir.

Fakat bu gün 40 milyon Amerikalı yüksek oranda uyku bozukluğu rahatsızlığı yaşıyor. 45 milyon Amerikalı düzenli olarak reçeteli psikolojik uyuşturucular kullanıyor. Milyonlarca Amerikalı da alkol ve diğer yasal olmayan uyuşturucu bağımlısı.  Milyonlarca Amerikalı ise boşluk duygularını bastırmak için aşırı yemek yiyerek obez oluyor. Öyle ise daha fazla para onların mutlu olmasına neden yetmiyor?

Ünlü Yunanlı milyarder Unasisin kızı Kristina babası öldüğünde annesi ile birlikte yatların, gemilerin ve milyarca dolar paranın sahibi oldu. Babası ölünce ona 5 milyar dolar servet kalmıştı. Düşünün, normalde kristinanın dünyanın en muylu kadını olması lazımdı değil mi? Ama öyle olmadı işte… Kristina maalesef dünyanın en mutsuz kadını oldu! Bu bayan daha babası hayatta iken Amerikalı bir adamla evlenmişti. Fakat onunla mutlu olamayınca birkaç ay sonra boşandılar. Babasının ölümünden sonra Yunanlı bir erkekle evlenir… Onunla mutlu olamayınca, ondan da birkaç ay sonra boşandılar. Bir süre yalnız yaşadıktan sonra Sovyet rejimi zamanında Bir Rus ile evlenerek Rusya'da bir süre değişiklik olsun diye fakir bir hayat yaşadı. Bu suruma şaşan gazeteler bir gün ona sordular: Çok büyük imkanlara sahip olmanıza rağmen neden böyle fakir bir hayatı seçtiniz? Kristinanın cevabı şu olur: Ben mutluluğu arıyorum.  Kristina bir yıl sonra o Rus dan da boşandı. Daha sonra Bir Fransız ile evlendi, fakat mutlu olamayınca bir müddet sonra ondan da boşandı. Bakın tarihe, Karun, Firavun, İran Şahı Pehlevi, Saddam, Çavuşeşku, nice güçlü olanlar geldi ve mutsuz sonlarla göçtü bu dünyadan. Yılbaşında kim bilir alkol sınırı aşılarak nice ocaklar sönecek… Zengin olma hayliyle oynanan kumarlarla nice servetler yitecek. Aslında yapmamız gereken, geçirdiğimiz bir yılın muhasebesini yapmak olmalıdır.Tabi ki abartmadan, makul çerçeveler içersinde  o gece ailece değişik bir gece geçirmeye diyecek yoktur.

Mutluluğumu arıyorsunuz?  Mutluluk ne para da, nede sadece taşıyıcı görevi yapan bedeninizde… Mutluluk ‘'Ruhunuzda!  Yeni yılınızı tebrik eder, mutlu bir ruha sahip olmanızı dilerim.

NOT:  Geçende yaptığım bir haberde geçirdiği bir kaza nedeniyle belden altı felç olan, askerlik borçlanması yaptığı takdirde emekli olabilecek, ancak bunun için 6 milyar gibi bir paraya ihtiyaç duyan bir kardeşimizden bahsetmiştim… İşte ruhunuzun huzur bulması için size bir fırsat… Bu kardeşime yardım edin! Yardımlarınız için bana yada gazetemize ulaşabilirsiniz. 

 

 

 

 Bu Haber 917 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI