8 Haziran 2009 Pazar
ARİF TAKICI
31 Mayıs Dünya Sigara Bırakma Günü
Dünya Sağlık Örgütü’nün almış olduğu karar dolayısıyla, her Yıl 31 Mayıs Dünya Sigara Bırakma Günü olarak çeşitli etkinlerle değerlendiriliyor. Biz de Ünye’de bazı etkinlikler yaptık.

Ancak, bu yazımda bu etkinliklerden bahsetmek yerine, sigaranın zararlarından bahsetmek istedim. Çok üzgünüm ama, sigara üreticisi firmaların da açık yüreklilikle sigara paketlerinin üzerine yazdığı gibi SİGARA  öldürecek ve Ülkemizde her yıl 150 bin kişiyi aramızdan alacaktır.  35 Milyarlık emekli ikramiyesini alabilmek için 30  Yıl çalışan  emekli tiryakimiz, bu zaman zarfında, günde içmiş olduğu bir paket sigara nedeniyle, dumanla savurduğu  54 Milyar lirayı belki bilemeyecek,  belki de bilmezden gelecektir… Ancak  hastalıkları nedeniyle ciğerlerinde 20 yılda biriken 7 kg katranın ağırlığını geçte olsa  o zaman  anlayabilecek. Tabi, o zaman artık iş işten  geçmiş olacaktır. .

 

Biz yine SİGARADA 4000 ‘e yakın zarlı maddelerin varlığından söz edip, kitle imha silahlarından, doğal  afetlerden çok daha büyük tahribatlara neden olduğunu haykırıp duracağız!!!  Hatta daha da ileri gidip insanlarımıza kanser hastalığından bir nebze  uzak durabilmeleri, sanayileşme ve bunun  yol  açtığı  çevre kirliliğini yok sayıp, yanlış beslenme alışkanlıklarından vazgeçmelerini, uzun süre güneş altında  kalmamalarını, aşırı doz  röntgen ışını, radyasyona maruz kalmamalarını, bazı kimyasal maddelerden uzak kalmalarını, ayrıca pasif içici olmamalarını  öğütleyeceğiz..

Dünya da her yıl kansere yakalanan  11 milyon kişiden  7 milyonu  maalesef  sizlere ömür diyeceğiz . Hani nerede? Medya madde bağımlılığı ile ilgili konuları işliyor mu? İşlemezler… Çünkü, reyting  değeri yok.  Medya için ne zaman önemlidir olaylar… Madde bağımlısı genç, bir vatandaşı öldürdüğü  ya da Ümraniye‘de olduğu gibi  birine tecavüz ettiği zaman!!! Evet , ancak o zaman  ilgilendiriyor medyayı madde bağımlılığı konulu gelişmeler.. Yani testi kırıldıktan sonra, ‘'önce ‘'değil!

Fakat  Ünye Medyası için aynı şeyi söyleyemeyiz… Çünkü , Ünye medyası eğitim ve kültür anlamında elinden geleni yapıyor . 

Bu arada  bakkal ve büfe işleten kardeşlerimizden de önemli bir ricam var … Lütfen 18 yaşından küçüklere SİGARA  satmayın!! Sayın Kaymakamımızın  da  bu konunun üzerinde hassasiyetle  durduğunu biliyorum . Muhterem  bakkal ve büfe işleticileri, sizin çocuklarınız sigara içsinler  istemezsiniz değil mi?  O  halde lütfen başkalarının çocuklarına da  SİGARA satmayın! Bu Haber 1549 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI