17 Ocak 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Bölgemizin Yüzü Gülüyor

Kış, erken bastırdı; havalar birden soğudu ve gafil avlandık diyorduk ama ardından gelen havalar bölge insanımızın yüzünü güldürüyor. Fındık üreticisi olduğu halde bugünlerin fındık ürünü için çok önemli günlerin olduğunu bilmeyen, çok sayıda insanımız var. Zaman, teknik zamanı; sadece babalarımızdan dedelerimizden öğrendiklerimizle yaşama devri geride kaldı. Günün tekniğini öğrenmek ve uygulamak şart. Dinimizin de emri, tekniğe uymaktır.

 

***                      ***                   ***

Ben, fındığın tozlaşma döneminde her sene bir yazı yazmayı bir görev sayıyorum. Amacım, fındıkla uğraşan insanlarımızın, zorunlu olan bazı bilgileri öğrenmesine katkıda bulunmaktır. Yoksa “bilgiçlik taslama” gibi bir yanlış anlaşılmaya asla tahammül edemem.

 

Geçmiş yıllarda yaptığım gibi bir defa daha tekrar ediyorum. Fındığın, diğer bitkilerde de olduğu gibi dişi ve erkek çiçeği var. Solucan gibi uzayan ve zamanı gelince toz çıkaran, halk arasında “püskül” diye adlandırılan çiçek erkek çiçektir. Pembe renkli ve küçük iplikcikler gibi gördüğümüz, halk arasında “karanfil” olarak adlandırılan çiçek de dişi çiçektir. Erkek çiçek uzayarak toz saçmağa başladığı zaman, dişi çiçek de açmış olması, yani pembe iplikciklerin uzamış olması gerekiyor. Erkek çiçekten etrafa saçılan toz tanecikleri, dişi çiçeğin iplikciklerine konabilsin. Erkek çiçek tozları, dişi çiçeğin iplikciklerinin özüne girerek dibine iner. Böylece tozlaşma, bir başka deyişle “döllenme” olayı gerçekleşmiş olur. Kaç tane döllenme olursa, o sayıda fındık tanesi çotanakta oluşur. Havalar güzel gider de bir de ılık ılık rüzgar eserse tozlaşma olayı o ölçüde kolay ve çok olur. Bu gerçeği belirtmek için Cenab-ı Hak Kur'an'ın  Hicr sûresi 22. ayetinde “Biz aşılayıcı rüzgar gönderdik” buyuruyor. Ra'd sûresinin 3.cü ayetinde de her canlı için dişili-erkekli çift çift yaratıldığını  belirtiyor.

 

Değerli okuyucularım,

Şu anda tozlaşma mevsimi ve havalarımız güzel. Benim görebildiğim kadarı ile çiçek de bol. Bu nedenle, yazımın başlığını “Bölgemizin Yüzü Gülüyor” şeklinde koydum. Tozlaşma mevsiminin bu görüntüsüne bakarak bu sene fındık olur, diyoruz. Ancak, sadece tozlaşma ile iş bitmiyor. Don olayı, yaz aylarında sam yeli esmesi gibi doğal afetler de fındık için önemli. Tozlaşma iyi olur, bir afet vurur hepsini alır gider, Allah korusun.

 

Ben Diyorum ki;

1-       Üreticiler, tozlaşma mevsiminde bahçelerde çalışarak veya gezerek fındık dallarını hafif hafif sallaması tozlaşmaya yardımcı olur.

2-       Bahar aylarındaki soğuk gecelerde bahçelerde bir şeyler (saman, ot, lastik gibi) yakarak soğuk havayı ısıtmalıdır.

3-       Bahçelerde gübreleme yapmayı ihmal etmemelidir üreticiler.

4-       Tedbirleri aldıktan sonra  da DUA etmeyi hiç unutmamalıdır.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

 

 

 Bu Haber 898 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI