18 Ocak 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Ünye’de Madde Bağımlılığı Ne Boyutta
atakici52@hotmail.com

Uzun yıllar Yeşilay faaliyetlerinin içersinde yer alan biri olarak bu yazımda Ünye'de bağımlılık ve gençliğin gidişatıyla ilgili durum hakkında bazı tespitlerimi sizlerle paylaşmayı düşündüm.  

Bizim çocukluğumuzda Ünye'de her mahallede oto kontrol diye niteleyebileceğimiz, mahallelerde büyüklerinin çocukların kötü alışkanlıklarını gördüklerinde hemen müdahale ettikleri, durumu derhal o çocuğun anne babasıyla paylaştıkları ve gencin kötü alışkanlığının derhal izole edilerek kontrol altına alındığı bir düzey ve kültür vardı.  Mahallede yaşayan bir yetişkin başkasının çocuğunda gördüğü kötü alışkanlığı aman bana deyip pas geçmez hatta kulağını da çeker ve derhal o gencin ailesiyle paylaşır, sorunlu gencin ailesi de sana benim çocuğumdan demezdi.  O günlerden bu yana köprülerin altından çok sular geçti, şehirler gelişti serpildi ve büyüdü.  Ama ne yaman iştir ki nur topu gibi türeyen ve sosyal alanlardan yoksun bir şekilde genişleyen  beton mezarlığı şehirler,  köyden  gelen göçlerle plansız bir şekilde  şehirlere günü birlik monte edilen varoşlar, o varoşlarda hem kültür  entegrasyonu sorunu yaşayan, hem de  karşılaştıkları ekonomik sorunlar  karşısında aile içi şiddet ve geçimsizliğin getirdiği sorunlar nedeniyle o sıkıntılı ortamdan uzaklaşarak kendini sokağa atan, sokağın çocuğu ve genci olan, arkadaşını sırdaşını  ve dert ortağını sokakta arayan, sıkıntılarını sokakta kendisi gibi olanlarla giderebileceğini düşünen,  daha da kötüsü arkadaş  kurbanı olarak kendisi gibi olanların ısrarcı telkinleriyle uyuşturucuya alışan gençlerin yaşadığı tehlike sinyalleri veren, ürküntü veren yaşam alanları oldu artık şehirlerimiz!!! 

On sekiz yıldan bu yana Ünye Yeşilay Temsilciliği yapıyorum. Ünye ve civarında bütün okullarda miktarını hatırlamadığım sayıda konferanslar verdim. Bu konferanslarımın faydalarını tabii ki gördüm.  Konferanslarımı dinleyip kendisi madde kullanmaya asla yeltenmediği gibi ailesine de başta sigara ve içkiyi bıraktıran nice gençlerimizle irtibatımı sürdürdüm. İlk ya da orta öğretimde konferanslarımı dinlemiş olup üniversiteyi bitirip hayata atılan ve mesleklerinde başarıyı yakalayan nice gençler, ben çoğunu hatırlamadığım halde yolda izde hocam siz falan okulda bize konferans vermiştiniz… Sizin öğütlerinizi tutarak hiç madde bağımlısı olmadan yaşamımı sürdürüyorum diyen mesleklerinde ilerlemiş gençlerimizle konuştuğumda çok mutlu oluyorum.

Ama ne var ki tüm çabalarımıza rağmen yinede her yıl yüzlerce gencimiz uçucu medde, sigara, alkol ve diğer uyuşturucuların bağımlısı oluyorlar.

Bu nereden kaynaklanıyor?  Özet olarak şunlardan kaynaklanıyor:  Uyuşturucu kültürünün, yani kimlik sorunun cenderesinde bocalayan gençlerimizin şehirlerde artık yok olan komşuluk ilişkilerinin birbirine tutunmayı sağlayan manevi temelinden yoksun kalmaları, aile içi iletişim eksikliğinin hat safhada olması ve bu yüzden gençlerin manevi tatminsizliklerini başka alanlarda aramaya çalışması,  bazı görsel ve yazılı basında kültür erozyonuna sebep olan ve manevi dünyaların fay hatlarında kırılmalara yol açan yayınların yapılması, bazı elit geçinen kesimlerin akıl tutulması zafiyeti ile içki içmeyi modernliğin bir göstergesi gibi göstermeye çalışması ve bu manada yapılan düzenlemelere muhalif davranması, birçok yerel yönetimin gençler için sosyal alanlar tesis etmemesi ve bu eksende gençlik projelerine yeterli derecede önem vermemeleri, ebeveynlerin çoğunun ekran bağımlısı olması dolayısıyla sürekli dizi ya da maç seyretmekten çocuklarına vakit ayıramaması ve bu nedenle de ailede yeterli derecede sohbet edilememesi sebebiyle iletişim kopukluğuna sebebiyet verilmesi gibi nedenler ve daha sayabileceğimiz bir sürü nedenler yüzünden, biz geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizi kaybediyoruz.

 

Bakın şu yaşadığımız şehirde, okullarda yaptığım konferanslar için öğrencilere dağıttığım broşürüm bitti... Bana şu broşürlerden bastırır mısın? Dediğim bir Belediye Başkanı bana ne cevap verdi:  Bizim tasarruf tedbirlerimiz var, yapamayız!!!   Düşünebiliyor musunuz sevgili okuyucularım,  şu cevabı veren bir kişinin gençliğe ne verebileceğini düşünebiliyor musunuz?  Bu durum düşünce özürlü olan bazı Belediye Başkanlarının keyfiyetine bırakılmamalı, İçişleri ve aile sosyal politikalar Bakanlığının ortak çalışması ve takibi ile konu belediyelerin mecburi sosyal projeleri ve uygulamaları kapsamında icra edilmeli, bu manada da Yeşilay teşkilatımız ile mutlaka işbirliği yapılmalıdır.  Ha şunu söyleyeyim, biraz önce bahsettiğim düşünce özürlü Belediye Başkanın broşürümü basmaması beni tabi ki yolumdan alıkoymadı… Başka değerli şahsiyetlerle ben binlerce broşür ve kitap batırttım elhamdülillah.  Öyle acizlik sergileseydim, 18 yıldır Bölgede en aktif Yeşilay Temsilciliğini sürdürebilir miydim?

Ünye bazında biraz bilgi verecek olursak:   gerek yasal düzenlemeler nezdinde ki caydırılırcıklar gerekse Yeşilay olarak yaptığımız çalışmalar kapsamında şu an itibarıyla Ünye de sigara içilme oranı % 33 civarından yüzde yirmi beş sınırlarına gerilemiştir.  Alkol kullanımında istenilen azalma maalesef genel ve yerel bazda alt seviyelere düşürülememiştir.  Bunda görsel ve yazılı basının bazı kesimlerinden yeterli derecede çalışmalara destek verilmemesinin de payı vardır. Diğer yandan açıkça söyleyeyim… Büyük şehirlerde olduğu gibi, Ünye'de de uçucu maddeler kullananların sayısı endişe verici boyutta olup vahamet arz etmektedir.  Diğer uyuşturucu maddelerden hap ve esrar kullananların sayısında da kaygı verici yükselmeler vardır. Geçenlerde bir genç kız beni aradı, hocam siz ben lisede okurken bize konferans vermiştiniz, o günden beri telefonunuzu saklıyorum.  Benim erkek arkadaşım esrar bağımlısı, ona yardımcı olabilir misiniz? Dedi.   Onları davet ettim, bir sonraki gün buluştuk. Kız, erkek arkadaşını kurtarmak istiyordu. Kızı ayrı bir yere çektim, bak kızım dedim:  arkadaşını kurtarmaya çalışalım. Ama dikkat et, senide peşinden çekmesin… Özellikle kendini korumanı, arkadaşının çekim alanına girmemeni istiyorum'' dedim. Sonra gençle konuştum… Son derecede sinirli,  aşırı müptela olduğu her halinden belli olan bir tutum içersindeydi. Böyle durumlarla çok karşılaştığımı ve b u durumdakilere yardım etmeye çalıştığımı ifade etmeliyim. Ancak bağımlılık ile mücadele sadece biz Yeşilay gönüllülerinin çalışmalarıyla üstesinden gelinecek bir hadise değildir. Bir çok kurumun geniş bir işbirliği ile ancak başa çıkılabilir bu mücadele ile.

Önümüzde bir yerel seçim var…  şimdi siz seçmenlerden şunu istirham ediyorum:  Gerek muhtar, gerekse Belediye Başkanı seçerken, gençlik projelerine yer veren adaya önem veriniz.

 

 

 

 Bu Haber 1098 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI