7 Şubat 2014 Pazar
İSMAİL SARI
“Ben!.. Ben!.. Ben!..”

Eskilerin, “ENANİYET” dedikleri; “kibir, gurur, bir noktadan sonra da ZULÜM” nedeni olan sıfatlar, Müslümanların en büyük düşmanıdır. Bu sıfatları benimseyerek, yaşam şekline dönüştüren Müslümanların en büyük hasmı, Cenab-ı hak (c.c.) tır. Ve o kuluna Allah, çok geciktirmeden öyle bir sille vurur ki, nereden geldiğini şaşırır ve bir daha da iflah olmaz. Bütün Müslümanlar için, böyle bir sıfata müptela olup da sille yeme durumuna düşmekten Yüce Rabbimize sığınırız. Toplumları huzursuz eden siyasal, sosyal, kültürel ve ticari kavgaların, çekişmelerin nedeni, bazı insanların “BENLİK ve BENCİLLİK” dürtülerinin sonucudur.

***                      ***                   ***

10 Şubat 2014 Pazartesi günü okullarımız 2. dönem eğitim-öğretim faaliyetlerine başlıyor. Hayırlı, uğurlu ve başarılı olması dileklerimi sunuyorum. Başarı için öğrenciler arası yarış, kurumlar arası rekabet iyidir de belirli ölçülerde kalmalı ve KİBİR haline gelmemeli, getirilmemelidir. Çünkü, bir süre sonra da zulüm haline geliyor. Bunların ölçüleri, okullarımızda öğretilmesi gerekirken, bir hiç uğruna öğrencilerimizi dershaneler aracılığı ile yarışa kaldırıyoruz, güzelim sıfatlarımızı kaybettiğimiz veya kaybettirildiğimiz için kavga başlıyor. Öyle bir kavga ki, “Ben, ben, ben…” derken; kişilikler, kimlikler, öz varlıklar, devlet sırları veya yararları  ayaklar altına alınıyor. Kibirden kaynaklanan hırs, gözlerimizi kör, kulaklarımızı sağır ve faydalı hissiyatımızı yok ediyor. İnsanlar için en büyük zenginliğin, bilgili olmak, eğitimli olmak olduğunu hem biliyor hem de öğretiyoruz ama, uygulamaya gelince en büyük sıkıntı, eğitilmiş insanlardan kaynaklandığına tanık oluyoruz. Yani “Ben…” duygusu her şeyin önüne geçiyor. Bunun için sevgili peygamberimiz (a.v.), “Faydasız ilimden Allah'a sığınırım” buyurmuştur.

***                      ***                   ***

Çok değerli öğretmen arkadaşlarımın 2. yarı-yılının hem kendileri hem de öğrencileri için sağlıklı, hayırlı ve başarılı olmasını tekrar yüce Allah'tan niyaz ederken öğrencilerimize her fırsatta “Ben…” demekten uzak olmalarını öğütlemekte büyük faydalar olacağına inanıyorum.

 

Ya Rab!.. Bir “Ben…” den ne felaketler doğuyor; Sakla bizi!...

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1632 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Boş yazılar Tarih : 7 Şubat 2014 / Pazar Üye Adı :süleyman
İsmail Bey;Boş olduğunuzu yazılarınızdan ve sansürlerden anlamak mümkün.Fikirlerinden emin olamıoyanlar karşı fikirlere yer veremezler.Onlar bilgi fakiridir.Sırf bu yüzden size acıyor ve yayınlanmıyan fakat sizin okuduğunuza emin olduğum bu size yönelik eleştirilere de son veriyorum.Bu yüzden yazılarınızı okuma külfetinden de kurtulacağım için mutluyum.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI