14 Şubat 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Umre Ziyaretleri ve Umre Haccı

İnsanlarımızın sosyal ve ekonomik olarak hayat standartları yükseldikçe gezmeyi, görmeyi ve hayattan zevk almayı bir yaşam şartı olarak ömürlerinin bir köşesine yerleştirme gereği duymağa başladırlar. Bu cümleden olarak, geçmiş yıllarda artan umre ziyaretlerinin sayısının bu son bir yıl içinde çok fazla arttığına tanık oluyoruz. Çok sevindirici bir durum. Cenab-ı Hak (c.c.), bütün Müslümanlara kısmet buyursun.

 

Yazımın başlığına uygun olarak umre olayını iki küçük başlık altında anlatmak istiyorum.

1-        Umre Ziyareti: 

Yılın bütün mevsimlerinde gezip-görmek, tanımak  ve öğrenmek amacı ile Suudi Arabistan'ın Mekke şehri ve civarına turistik ziyaret yapmaktır. Belki sadece adet yerini bulsun diye umre mekanlarını gezmek ve adetlerini de yerine getirmek suretiyle turistik gezi tamamlanmış olabilir.

2-        Umre Haccı:

Umre, ibadet niyetiyle ihrama girerek tavaf ve sa'y yaptıktan sonra traş olup ihramdan çıkmaktan ibarettir. Bu tanıma uygun olarak umre yapan Müslümana, umre hacısı denir. Yani hacı olabilmek için:

a-               İbadet niyeti olması,

b-               Bu niyetle ihrama girilmesi,

c-                Aynı maksatla tavaf ve sa'y yapma görevlerinin tamamlanması ve son olarak da,

d-               Mutlaka traş olunması gerekir.

Bu usule uygun olmadan yapılan umre görevi, sadece bir ziyaretten öteye geçemez. Yani kişi, hacı olamaz.

 

İhram; Hac ve umreye niyet eden Müslümanın, normal yaşamında helal olan bazı hususlardan kendisini mahrum bırakmasıdır. Örnek: İhramlı kişiye eşiyle cinsel ilişki haram olur.

 

Tavaf; İbadet niyetiyle, Hacer'ül-Esvet taşının bulunduğu köşeden başlayarak KAbe'nin etrafında yedi defa dönmektir. Bir defa dönmeye “Şavt” denir.

 

Sa'y; İbadet niyetiyle, KAbe'nin doğu tarafında bulunan Safa ve Merve tepeleri arasında, Safa'dan başlayarak yedi defa gidip gelmektir. İki tepe arası, yaklaşık 350 metredir. Bu mesafeyi bir gidişe “Şavt” denir.

 

Umre Haccı da yılın bütün mevsim ve günlerinde yapılır. Ancak, Hanefi mezhebi mensupları için, Kurban Bayramı Arefesi sabahından itibaren bayramın 4. günü akşamına kadar umre yapmak MEKRUH sayılmıştır.

 

Allah bütün hacılarımızın haccını makbul ve mebrûr kılsın.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…  Bu Haber 1406 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI