28 Şubat 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Dini Mabetlere Saygı ve Ünye Kilisesinin Onarımı

Allah (c.c), insanı yarattığı zaman, yaratıcısını bulması için kendi mührünü vurmuştur. İnsan, yeryüzünde Allah (c.c.) ın halifesidir. İnsanı şöyle tarif ediyor Cenab-ı Hak: “Gizli bir hazine idim, bilinmek istedim; insanı yarattım.” Evrende çok sayıda yaratık var, ancak en üstünü insandır. Diğer yaratıkların her biri bir hizmet için yaratılmıştır. Sadece kendilerine verilen görevi yapmaktadırlar. İnsan ise çok yönlü bir yaratıktır. Eskilerin ifadesi ile, “Hak'a da yarar, şerre de yarar.”

 

Allah'ın halifesi olan insanın, inançsız yaşaması mümkün değildir. Her insan, mutlaka inanmak zorundadır. Çünkü, yaratılışı öyledir. Yaratılışının aksine hareket etme şansı yoktur. Ancak; bir insan, “Allah vardır, O'nun var olduğuna inanıyor ve yaratıklarının  hepsinin mutlak hakimi olduğunu kabul ediyorum.” derken, bir başkası da “Duyu organlarımla varlığını bilemediğim bir gücü kabullenemem, kendiliğinden var olma prensibine inanıyorum.” der. Her ikisi de inançtır. Ama birisi doğru, birisi yanlıştır. O halde, inançsızlık yoktur; doğruya inanma, yanlışa inanma vardır.

 

Bu ölçülerde:

1-       Her inanan insanın, kutsalları vardır. Karşılıklı olarak bu kutsallara saygı duyulmalıdır. Çünkü yüce Allah buyuruyor ki, “İslam Dinini kabullenemeyenlerin kutsallarına sövmeyin. Zira onlar da sizinkine söverler.” “Sövmek” kelimesi, her türlü saygısız ifadeyi anlatır.

2-       İlahi Dinler dediğimiz, Allah tarafından gönderilmiş dinlerin inanç esasları aynıdır, (bozulmalar hariç), ibadet (yani tapınma) ve muAmelat denilen dünya yaşamı ile ilgili konularda farklılıklar vardır. Belirli ibadet mekanları vardır. Örnek: Yahudilik (Hz. Musa Dini) için ibadet yeri; Havra, Sinegoktur. Hristiyanlar için, (Hz. İsa Dini) kilisedir. Müslümanlar için CAmi ve mescitlerdir. Bunlar, ilahi dinlerin kutsallarındandır. Bunlara yapılan hareketler, bu dinlerin mensuplarını incitir, yaralar. Karşılıklı olarak saygı duyulmalı ve korunmalıdır. Ben, dış ülkelere gittiğim zaman, özellikle Balkanlarda harabe haline getirilmiş camileri görünce içim kan ağlıyor. Ve diyorum ki, bir Hristiyan benim ülkeme geldiği zaman dini mabedini harabe halinde görmesin. Bakımlı olsun, korunaklı olsun ki, o da kendi ülkesindeki benim mabedimi korumayı, kollamayı görev bilsin.

 

İşte bu nedenlerle Ben, Ünye'mizin Yalı mevkiindeki kilisenin düğün salonu olarak kullanılmasına rıza göstermemiştim. Belediye meclisi üyesi olduğum andan itibaren Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ARPACIOĞLU'na bu düşüncemi bildirmiştim. Bir süre sonra, sağolsunlar düğün salonu olmaktan kurtarıldı. Şimdi de onarımı yapılıyor. İhalesi yapıldı. İnşallah amacına uygun olarak kullanılmak üzere Belediyemiz olaya el koymuştur. 26 Şubat 2014 Çarşamba günü de Ordu Valimiz Sayın Kenan ÇİFÇİ yerinde görerek, Ünye için önemli bir turistik ve kültürel kazanım olacağını belirtmişlerdir.

 

Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1570 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI