1 Mart 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Ünye’ de Bağımlılık
atakici52@hotmail.com

25 Şubat Salı günü Ünye Ticaret Odası toplantı salonunda Ünye'de bağımlılığın ne boyutta olduğu ile ilgili bir toplantı yapıldı. Böyle önemli bir hususla ilgili geniş katılımlı ve verimli gördüğüm toplantıyı düzenleyenleri, başta Adem atik olmak üzere tüm emeği geçenleri kutluyorum. 

Başta Sayın kaymakamımız olmak üzere tüm konuşmacılar hadisenin önemine binaen çok önemli açıklamalarda bulundular. Söz hakkı verilmesi üzerine Yeşilay'ı temsilen bende bazı açıklamalarda bulundum.  Tabi fazla uzadığı ve vakti kısıtlı kullanmam gerektiği moduna girdiğim ya da öyle yansımalar aldığım için açıkçası rahat ve verimli konuşamadım.  Böyle çok önemli bir konuda yıllardan bu yana bırakın Ünye'yi,  bölgede son derece üstün gayretlerle çalışmalar yapmış biri olarak bana vakti biraz daha kullanmam yönünde tolerans gösterilmesi doğru bir davranış olurdu diye düşünüyorum…  Bu denli önemli ve vahim bir durumun içersinde yıllardan beri çalışmalar yapmanın karşılığı, birkaç dakikalık açıklamalarla ifade edilecek bir konu değildir.  Bu bakımdan, beş on dakika daha zaman kullanarak ifade edebileceğim hususları salondakiler sıkıldı, toparla işaretleri ile sonlama girişimleri, ayrıca hiçbir konuşmacı tarafından Yeşilay'ın isminin bile anılmaması ve yapılan onca çalışmalarımızdan hiç bahsedilmemesi açık söyleyeyim, beni mutlu etmedi.

 

Gelelim konunun özüne:  Türkiye Yeşilay Cemiyeti olarak bağımlılıkla mücadelede yüksek düzeyde çalışmalar sergilenmektedir. Yeterlimidir? Asla!  Peki, neden yeterli olunamamaktadır?  Çünkü mesele Ünye'yi, Ordu'yu, Türkiye'yi aşmış ve küresel bir felaket haline gelmiştir… Olayın boyutu öyle bir hale gelmiştir ki, gelişmiş ülkeler bile bu felaketle baş edemez duruma gelmişlerdir. Mücadelede başarılı olunamaz mı?  Olunur!  Ne kadar olunur? Yüzde yüz başarı yoktur… Ama geniş çaplı bir mücadele ile hadise sıfırlanmasa da, büyük oranda başarı elde etmek mümkündür. Peke ne yapmak gerekir? Bunu toplantıda söyledim, burada da paylaşayım.

 

Çözüm planım:  Kaymakamımız Başkanlığında İlçe bağımlılıkla mücadele kurulu kurulmalıdır.  Belediye Başkanı, Yeşilay Temsilcisi, Emniyet Müdürü, Jandarma komutanı, Milli eğitim Müdürü, Ünye Müftüsü, Ticaret Odası Başkanı, Borsa Başkanı, Şoförler Odası Başkanı ve diğer oda Başkanları, Merkez Mahalle Muhtarları, İlgili dernekler bu kurulun doğal üyeleri olmalıdır.  Kurul düzenli olarak ayda bir defa toplanmalı çalışmaları gözden geçirmeli ve çalışma strajerileri belirlemelidir.  Belediye her mahallede uygun bir yere mutlaka Muhtarlık bürosu yaptırmalı ve böylece muhtarların mahallede bulunmalarına olanak sağlanmalı, Belediye Muhtarlık işbirliği ile her mahallede gençler için sosyal alanlar meydana getirilmeli, spor aktiviteleri teşvik edilmeli, kültür etkinlikleri düzenlenmeli, eski değerler yaşatılmalı ve gençlerin bu değerlerin önemine dikkati çekilmelidir. Her mahalle Muhtarı mahallesindeki din görevlisiyle işbirliği içersinde olmalı, mahallesine giren çıkanları iyi takip etmeli, mahallede yaşayan gençlerle yakın ilişkiler kurmalı, onların içersinde olumsuz davranışlar içersinde ve maddeye meyilli olanların anlaşılması durumunda, durumun revize edilmesi hususunu kurulla paylaşmalı ve kurulun desteğini alarak, ortak çalışmayla sorunlu gençlerin aileleri ile de görüşülerek sorunun çözüme kavuşturulması ile rehabilite edilmeleri sağlanmalıdır. Ünye müftülüğü din görevlilerinin bağımlıkla ilgili çalışmalar yapmalarını ve zaman zaman Cuma vaazlarında cemaate medde bağımlılığı konusunda ve ebeveynlerin çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği hususunda sunumlar yapmaları sağlanmalıdır.  Kaymakamlık ve Milli eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda her okulda ayda bir defa velilerin mutlaka katılacakları toplantı yapılmalı, bu toplantıda Yeşilay temsilcisi, o okulun rehberlik öğretmeni ve bir sağlık uzmanı konuşma yapmalı ve ebeveynlerin gençlerin sorunlarına dikkatleri çekilmeli, nasıl davranılması gerektiği hususları anlatılmalı, bir anlamda çocuklardan önce veliler eğitilmelidir!  İş adamlarımız ile konunun önemi paylaşılmalı, başarılı öğrenciler burs yönünden desteklenmeli, madde bağımlılığı ile ilgili mücadelede maddi ve manevi desteklerinin alınması sağlanmalıdır. On sekiz yaşından aşağı olan gençlere dal işi sigara satıldığını biliyorum… Bu konuda caydırıcı tedbirler devreye sokulmalı, çocuklara bali ve tiner satılmaması yönünde satıcılar uyarılmalı, bu maddelerin ancak büyüklere satılması yönünde hareket etmeleri sağlanmalıdır.  Tabi tedbirler konusu bu köşeme sığmayacak kadar uzundur,  gerekli haller içersinde daha geniş manada paylaşırız.

 

 

 Bu Haber 902 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI