21 Mart 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Çocuklarda Öfke ve Sorunlarla Baş Etme Becerisi
atakici52@hotmail.com

Stresi günlük yaşamda karşılaşılan olayların, insan ilişkilerindeki baskı nedeniyle hissedilen sıkıntı ya da zorlama sonucunda, organizmanın verdiği tepki olarak tanımlamak mümkündür. Stres, oldukça hızlı yaşayarak dinlenmeye zaman bulamayan günümüz toplumlarının önemli ve ciddi sorunlarından biridir. Her birey stresten farklı bir şekilde etkileniyor.

 

Çocuklarda ki stres nasıl anlaşılır? 

Ebeveyn ve akrabalarda olan ilişkilerinde gözlenen olumsuz değişiklikler= Uyku sorunu yaşamak=  Okula gitmekte belirgin ölçüde isteksizlik= Baş veya karın ağrısı-  sindirim problemleri gibi fiziksel şikAyetlerin başlaması. Aniden başlayan şiddetli ağlama nöbetleri= Daha önce ilgi alanına giren aktivite ve oyunlara karşı, gözlemlenen belirli derecede ilgi kaybı gibi durumlar çocuğunuzun stres altında olduğuna işaret etmektedir. Bazı çocuklar strese tepki olarak kendisini geri çeker, içe dönük bir hal alır, pasifleşir, sorunlarıyla yüzleşmekten çekinir. Bazı çocuklar ise, sorunlarını inkar ederek, olayların dışında kalırlar. Bu durum zamanla bireyin çevresiyle olan ilişkilerinde sorunlara yol açabilir. Stres karşısında sergilenen bir başka tutum da, olaylar karşısında aşırı tepki göstermektir. Aşırı tepki verme farklı biçimlerde ortaya çıkabilir.  Diğer insanlara yönelik aşırı kızgınlık hali, sert ve kırıcı olma gibi davranışlar bunlara örnek olarak verilebilir. Çocuklar zaman zaman bunlar gibi gereğinden fazla tepkilerde bulunabilirler. Fakat bu tepkilerin zaman içersinde alışkanlık haline gelmesi, bireyi toplumdan izole edebileceğinden dolayı, kişi strese karşı daha yatkın hele gelmiş olur.

Çocuklar stres yaşadıklarında genellikle şu iki soruya cevap bulmaya çalışırlar: Bu sorunla nasıl başa çıkabilirim? Ve hiç bitmeyecek mi?

Anne babaların destek ve yardımları ile birlikte, çocuklar stres karşısında çaresiz olmadıklarını ve sonuç alarak stresin biteceğinin güvencesini hissetmeleri, onları büyük ölçüde rahatlatacak ve bu durum anne ve babaya karşı besledikleri güven duygularının tazelenmesine ve güçlenmesine yol açacaktır.

 

Çocukların stres hissettikleri bazı durumlar: 

Arkadaşlar tarafından alay edilmek ya da aşağılanmak= Boşanma ya da ölüm nedeniyle anne ya da babayı kaybetmek= Okulda düşük notlar almak= Anne ya da babayla kavga etmek ya da tartışmak= Kaybolmak= Ölüm korkusu= Terk edilmek. Hastalanmak. Sınıfta kalmak. Yeni bir kardeş. İnsanların önünde utandırılmak. Bağırılmak. Arkadaşlarla kavga etmek. Rahatsız edilmek, saldırıya uğramak ya da taciz edilmek.

Çocuklarımızın stresli olduklarını hissettiğimizde, onlara bu durumun farkında olduğumuzu ve yardımcı olmak istediğimizi anlatarak,  ondaki bu stresin nedenlerini anlamaya çalışarak üzerlerindeki stresi azaltmanın ve stresi yönetmenin yolarını göstererek destek alabiliriz.

 

Çocuklarımıza stresi azaltmak ve yönetmek için şu önerilerde bulunabiliriz: 

Hislerin hakkında güvenebileceğin bir yetişkinle konuş= Fiziksel oyunlar, egzersizler ve spor yoluyla gerginliğini üzerinden at= Hislerini her gün bir günlüğe yaz= ihtiyaç duyduğunda ailenden ekstra ilgi göstermelerini iste. Her gece bol bol uyu, bol bol su iç ve sağlıklı yiyecekler ye. Hata yaptığında kendini gülebilmeyi öğren. Gevşemek ve rahatlamak için resim yapmak yada bir müzik aleti çalmak gibi hobi edin. Kendini gergin hissettiğinde derin derin nefes al ve tüm bedenini başından ayağına kadar gevşet. Sana zarar veren sırları içine hapsetme, yardımcı olabilecek biriyle paylaş. Gerginliğini ve öfkeni hiç kimseye zarar vermeyecek şekilde dışarı at. Mesela koş, yastığını yüzüne kapayarak bağır, boks çuvalını yumruk at, sıçrama brandasında sıçra yada yastıkları fırlat.

Öfke ise, bir başka stres biçimidir. Stres, kişinin bir hakkın ihlal edildiğini algılaması sonucunda çıkar. Birey, herhangi bir durumda bir haksızlık olduğunu algıladığında, stres hormonları vücuda salınır ve birey bu duyguyu öfke olarak yaşar…

Öfke, genellikle bu duruma neden şeye ve kişiye yönelik, bazen sözel bazense fiziksel olarak, saldırgan davranışlarla sonuçlanabilen olumsuz bir duyu biçimidir. Not Yeşilay arşivinden yararlandım.

 

 

 

 

 

 Bu Haber 911 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI