28 Mart 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Zorla Allah’a Teslim Olmak

Cenab-ı Hakk'ın (c.c.) insan tanımı, “zalümen cehülA= cAhil zAlim ve ya zAlim cAhil” şeklindedir. İkisi bir arada olmazsa,  diğeri olmaz zaten. Çünkü, zalim olmak cahil olmaya bağlıdır. Cahil olmayan zalim olamaz. Buradaki cahillik, “Hakkı tanımayan, gerçeğe teslim olmayan” anlamında kullanılır. ZAlim, Allah'ı tanımayan veya tanıdığı halde O'nun kurallarına uymayan kimseler için kullanılmıştır. Allah'ı tanımayan veya inandığı halde görevlerini yapmayan, sorumluluklarını yerine getirmeyen kimseler; öncelikle kendi nefislerine zulmediyor demektir.  Ayrıca kendi ailesine, çoluk-çocuğuna zulmediyordur. Çünkü; onlara da kötü örnek oluyor, öğretmesi gerekenleri öğretmiyordur. Cenab-ı Hak Kur'an'da, “Biz, insan ve cinleri Allah'a ibadet etsinler (O'nu tanısınlar) diye yarattık.” buyuruyor.

 

Twitter ve İnsan 

Son günlerin konusu olan twitter ve benzerleri ile iletişim, bir sürü problemi gün yüzüne çıkardı. Dinlenmiş olmalar veya gizlice dinlenme korkuları, bazı insanlar için Adeta kAbus oldu. Gizlice dinlediği insanı, twitter yolu ile yıpratma, küçük düşürme, kamuoyu önünde itibarsızlaştırma çalışmaları; özellikle bu seçim döneminin en büyük silahı olarak kullanılır oldu. Asıllı veya asılsız, bir sürü twitter haberi, çok sayıda insanı rahatsız eder oldu. Bunlar, tabiidir ki bizim inançlarımıza, ahlAk anlayışımıza ve örf-adetlerimize uymayan şeylerdir. Ancak; iplerinin ucu dışarıda, güçlü devletlerin elinde oluşu nedeni ile denetimden uzak ve kendi başlarına buyruk hareket edince, yasal zorlamaların devreye sokulması ihtiyacı doğdu. Zaman içinde bunların düzeleceğine inanıyoruz.

 

Bütün bunlardan sonra benim söylemek istedğim:

İnançlı bir insan, Allah (c.c) tarafından sürekli denetim altında tutulduğunu bildiği için gayrimeşru (hukuksuz) iş yapamaz. Onun için, gözetlenmekten dinlenmekten çekinmez ve korkmaz. Kur'an'ı Kerim'de Allah, “şüphesiz ki Rabbın, sürekli gözetlemektedir.” buyuruyor. Allah'ın sürekli  gözetiminde olduğuna inanan bir insanın yanlış yapması asla mümkün değildir. Onun için, piyasada dolaşan abuk-sabuk lAflar müslümanları etkilememelidir.

 

Sözün özü:

Allah'ın denetimini hiç dikkate almayanlar, bu manzara karşısında zorla müslüman olacaklar veya bir başka söyleyişle Allah'a teslim olacaklar. Atalarımız ne demişler; “Dinsizin hakkından imansız gelir.”

Saygı, sevgi ve selamlarımla…                   Bu Haber 1209 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI