15 Haziran 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Yeşilay ve Toplum
Kapının önünde iki köpek boğuşmaktadır… Siyah ve beyaz… Siyah kötülüğü, beyaz ise iyiliği temsil etmektedir.

Onları izleyen bir adam, oradan geçen ‘'bilge''ye sorar. Sizce hangisi galip gelecek?  Bilge, çok güzel bir cevap verir : Hangisini iyi beslerseniz, o galip gelecek…

 

Gazetelerde, dergilerde, internet de boy boy  çıkan alkol reklamlarını  görüp de rahatsız oluyorsan, filmlerde, dizilerde, sinemalarda, tiyatrolarda sıradan bir içecekmiş gibi  takdim edilen alkollü sahneleri görüp de içinden ‘'la havle''çekiyorsan, gel Yeşilay'ı destekle!   

Her gün gazetelerin üçüncü  sayfalarında cinayet, hırsızlık, gasp, kaza, soygun, sapıklık ve benzeri haberlerle sarsılıyor ve bunların temelinde alkol ve uyuşturucunun yattığını görüyorsan  ve buna ‘'kim dur diyecek'' diye içinden söyleniyorsan , gel yYşil ay'a  destek ver!

Dünyada 5 milyon insan, ülkemizde de 150 bin insan sigara ve bağlı hastalıklardan ölüyor. Bir gün, aman sen de diyen sen, ister sade vatandaş ol, ister  Yeşilay'a destek vermeyen siyasetçi, çocuğunun bağımlı olduğu bir maddeden dolayı hasta olmasından  büyük ızdırap duyabilirsin!

Çocukları ve gençleri alkolizmden kurtarmanın gerekli olduğunu, ancak nasıl yapılması, kimlerin yapması gerektiğini bilmiyor ve şaşkınlık yaşıyorsan, gel taşın altına elini sok. Bunu siyasetçi olarak yap, bürokrat olarak yap, iş adamı olarak yap, bilim adamı olarak yap ‘'ama mutlaka ‘'yap!!!     

Sigaraya, internete, ekrana ve benzeri madde ve eylemlere müptela olmuş, hayat kalitesi düşmüş, itibarı elinden uçmuş insanları görüp de, ‘'bu felaketleri önceden haber verecek  güçlü bir teşkilat  yok mu? ‘'diye etrafına bakınıyorsan, gel o zaman, Yeşilay ‘a destek ol!                                                                                                                                                                         

Gencecik bedenlerin acılar içinde kıvrana kıvrana ölümlerine şahit oluyor, ‘'Ne büyük belaymış” diye uykuların kaçıyor, ama yine  de ne yapacağını bilemiyorsan, durma orada öyle ‘' gel o zaman Yeşil aya destek ol!   

Alkolün pençesinde kıvranırken, ‘'ulusal kalkınma planını ‘' yaparak bağımlılık yapan zararlı maddelerden kurtulan Finlandiya örneğini dikkate almak gerekir… Sağlıklı bir gelecekte, sağlıklı gençlerin ve güzel insanların yaşadığı bir toplum hayal ediliyorsa, Hükümet başta Yeşilay olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ile bu anlamda daha sıkı işbirliği yapmalıdır. Diğer yandan, dünya'nın bir çok yerinde bir sağlık problemi olarak görülen ‘alkolü hala bir siyasi sorunmuş gibi önümüze koyan insanların, tarafların  olduğunu şaşkınlıkla izliyorum…

Yeşilay felaketten önce yapılması  gerekenleri yapmaktadır…Yüreğinin sesine kulak ver Yeşilay dostu ol… Maddi ve manevi destek ol ki, bir gün bu sorunlardan birisi senin de kapını çalmasın!  

Not …Üç gün önce sahilimizin bir yerinde  oğlum ve arkadaşları  bali çeken  bir gençle karşılaşmışlar, uyarmışlar  ve oradan uzaklaştırmışlar… Hadi yerini de söyleyeyim… Mevki Topyanı, yani tam mahalle içi. Yarın mahalle aralarında da  karşınıza çıkarlar. Valla ben testi kırılmadan uyarıyorum, anlayın artık!Bu Haber 1904 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI