1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Sağlıklı kanalizasyonlu köy sayımız 26 olacakmış...
musakiroglu@mynet.com

Evlerimizden pis suların ve lağımın dışarı veriliş şekline göre kanalizasyonların ikiye ayrıldığını, bunlardan birinin sağlıklı kanalizasyon, diğerinin de “sağlıksız kanalizasyon” olduğunu bilmem biliyor muydunuz?

 

Ben bilmiyordum, ama öğrendim. Nasıl mı? Önceki gün bir haberde gözüme çarptı. Haberde, 485 köyü olan Ordu İli'nin 19 köyünde sağlıklı kanalizasyona geçildiğini, bu ara 7 köyde daha çalışmaların sürdüğünü ve bu sayının yakında 26 köye ulaşacağı yazıyordu.

 

Sonra merak ettim araştırdım nedir bu sağlıklı kanalizasyon, sağlıksız kanalizasyon diye?

 

Sağlıklı kanalizasyon; pis su boruları ve lağım borusu evden çıktıktan sonra insan sağlığı ve çevre sağlığına hiç zarar vermeden merkezi bir kanalizasyona, ya da uygun bir kanalizasyona bağlanmasıymış.

 

Sağlıksız kanalizasyon ise, evden çıkan pis su borularıyla, lağımın herhangi bir kanalizasyona bağlanmadan, ya da olmadığı için bağlanamadan insan ve çevre sağlığına zarar verecek şekilde yola, bahçeye, dereye, ırmağa, denize, vs. bırakılan kanalizasyonmuş.

 

Bu bilgiden sonra bir hesap ettim Ünye'nin 60 köyü dahil, Ordu'daki toplam 485 köyün 19'unda sağlıklı kanalizasyon var, geriye kalan 466 köyün tamamında ise kanalizasyonlar sağlıksız. Yani insan sağlığı ve çevre sağlığı için tehlike saçıyor.

 

Ben haberde Ordu'nun köyleriyle ilgiliyken birden aklıma benim atamın, dedemin yurdu olan Saraçlı Mahallesi Orta Saraçlı‘daki evlerin lağımları geldi aklıma. Ben tutmuş Ordu'nun bilmem kaç köyünün sağlıksız lağımını yazıyorum. Halbuki, burada hala mahallenin ana yoluna akan, yol kenarlarında yer yer gölcükler yapıp birikinti halinde etrafa yaydığı kokuyla burun direklerini sızlatan lağım… Yol uzak olduğunda da, evin bahçesine açılan çukura bırakılan, çukur dolduğunda bahçenin sağına, soluna yayılan, bahçedeki envai çeşit sebzeye bulaşma tehlikesi saçan lağım…

 

Yani Orta Saraçlı kurulduğundan bu yana lağım sistemi öylesine sağlıksız, öylesine tehlikeli, öylesine insan hayatını ve çevreyi tehdit ediyor ki… Lağım salınan bahçelerden alınıp yenilen, çarşıya-pazara götürülüp satılan sebzeyi bir düşünebiliyor musunuz hiç…

 

 Valla ben yıllardır düşünüyordum ve yıllardır da belediyeye bu işi anlattım durdum. Ama belediye Ünye'nin merkez mahallelerindeki lağım işinden yakasını sıyırabilmiş değil ki, bizim Orta Saraçlı'ya ve durumu aynen Orta Saraçlı gibi olan Sacay'a, Kabakçı'ya sıra gelsin. Böyle dediler, sıramızın gelmesini beklememizi söylediler hep.

 

Tabi, köylerde başlanan sağlıklı kanalizasyon haberini okuyunca birden cesaretlendim, “Şu işi bir daha araştırayım, son durum nedir, bizim Orta Saraçlı'ya sıra gelmiş mi ki acaba…” dedim.

 

Saraçlı Mahallesi'nin Muhtarı Adil Karagöl işi daha önceden bilen, takip eden birisi olduğu için, öncelikle ona sorayım, dedim.

 

Sordum Muhtar'a, tam da zamanında sormuşum hani. Meğer, Orta Saraçlı ve Kabakçı'nın şehrin merkezi kanalizasyonuna bağlanması için çalışma başlatılmış. Bu yıl sonuna kadar da buralar sağlıklı kanalizasyona kavuşacakmış.

 

200 yıldır sağlıksız kanalizasyonla her an başı dertte olan bizim Orta Saraçlı'yı sağlıklı kanalizasyona kavuşturacakları için  Belediye'ye ve mahalle muhtarımıza şimdiden teşekkür ediyorum. Sağolsunlar…Bu Haber 1637 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI