2 Mayıs 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Başkalarının Yerine Düşünmek
atakici52@hotmail.com

Her Ülke kültüründe farklılıklar gösteren düzeyde başkalarının yerine düşünme kültürü vardır… Ancak, bizim Ülkemizde bu alışkanlığın biraz fazlaca olduğu aşikArdır.

Çocuklarımız bizim bu davranışlarımız sebebiyle daha çok küçük yaşlardan itibaren başkalarının yerine düşünme davranışıyla tanışıp ezberlerine yerleştirerek, yarının en iddiacı başkalarının yerine düşünme refleksini geliştirirler…   Sonra ne olur biliyormusunuz? Sonra… Kendi işini en iyi düşünme melikesini geliştirmekten çok,  başkalarının işine karışan, başkalarının yerine o başkasından daha fazla düşünmeye çalışan  adamlar yetişir…. Sonra, ben olsam şöyle yaparım, böyle yaparım cümlesini diline peselenk eden, kendini her şeyin yerine koyan, ama aslında kendini yerine koyduğu birçok şeyin yerinde olamama sıkıntısı ile çokça karşılaşan ve bu yüzden de çoğunlukla düş kırıklıkları yaşayan insanların sayısı artar toplumda.   Bu ruh vaziyeti kişiyi öyle bir hale getirir ki, Muhtardan Belediye Başkanına, Başkandan Başbakana ve Cumhurbaşkanına kadar kendini herkesin yerine koyarak, şayet kendisi olsa her şeyi daha iyi yapabileceğini düşünür ve bunu da iddialı bir şekilde dillendirmekten geri kalmaz. Ah bilseniz o hakemin yerinde olsa neler yapar maçı nasıl idare ederdi, o şutu nasıl atardı, o topu nasıl yakalardı, o şehri nasıl imar ederdi, ülkeyi nasıl kalkındırırdı, çöp ve imar meselesini nasıl çözerdi, ah bir bıraksanız o anarşiyi yağdan kıl çeker gibi nasıl hallederdi  şöyle sallandırarak bir çok kişiyi… Ah gençliğinde imkAn tanınsaydı o çok büyük adam olurdu aslında… Şimdi ki gençlikte iş yok, ah o şimdi genç olacaktı ki, bakın neler yapıyordu. Şu şehri bıraksınlar kendisine, bakın bir seneye kalmaz bu şehri Paris yapmıyormuydu… Siyasi yorumu? Bırakın canım en ala şekilde o yapar size. Sakın ha siz düşünmeyin… O düşünür sizin yerinize… Siz en iyisi ona danışın,  o anlatır size her bir şeyi.

 

Peki, o meçhul kim? Kim olacak, bizler ve sizler! Peki, o,  ne zaman başladı herkesin yerine düşünmeye? Anne Babası her şeyi onun yerine düşünmeye başladığı zaman. Sonra ne oldu? Anne babası her şeyi onun yerine düşünmeye başladığı zaman onda da başkalarının yerine her şeyi düşünme refleksi gelişti.  Bu bakımdan,  çoğumuz genellikle başkalarının yerine düşündüğümüzden, sürekli başkalarının yerine düşünmekten dolayı ise yeterince fikir ve proje üretemiyoruz… fikir üretme katsayımız dumura uğrayıp dibe vurduğu için de marka üretemiyoruz…. Bu yüzden de hep başkalarının markasını montaj ve kopya etmeye çalışarak dünya sıralamasındaki yerimizin iyi olduğu avuntusuyla mutlu olmaya çalışıyoruz.  

 

 YAPMAMIZ GEREKENLER:  İsterseniz önce evimizden başlayalım:  Sürekli çocuğunuzun yerine düşünmeyi bırakın. Bırakın düşsün kalksın, hata da yapsın, ama kendisi olsun, bırakın hatalarından pay çıkarsın…  Onun yerine hep siz düşünürseniz şevki kırılır ve onda düşünce tembelliği meydana gelir.  Onun düşüncelerinin önünde koşmayın, bırakın kendisi hayat maratonunda yerini alsın… Siz ona hayatın verdiği dersten fazlasını veremezsiniz!

Ancak bu söylediklerim onu tamamıyla boş ve ilgisiz bırakacağınız anlamı taşımıyor… Tam tersine onunla yakından ilgilenin ama her şeyi onun yerine düşünmeyin!  Ona sevgi gösterin, ama onunla arkadaş olmayın! Çünkü o ancak uygun yaşıtlarıyla arkadaş olabilir. Ona öz güven aşılayıp özgür irade sahibi olmanın yollarını gösterin ama özgürlüğün de sınırlarının olduğunu öğretin. Ona öylesine iradeli düşünmeyi öğretin ki, yüz kişinin içersinde iken doksan dokuzun yanlış yere gittiğini anladığı an,  tek başına aksi istikamete gidebilsin.  Öyle her düşüncesinin önüne geçmeyin, bırakın o özgürce düşünsün…  Belki düşüncelerinin peşinde koşarken tökezleyip düşecek,  olsun, hemen kaldırmayın… Bırakın, acı çekerek de olsa kendisi kalkmayı öğrensin.  Lütfen bırakında kendisi olmayı öğrensin! O zaman proje üreten gençlerimizin sayısı daha da artacak, inanın!

Şimdi gelelim yetişkinlere:  Çocukluğumuzdan itibaren her şeyi başkalarının yerine düşünme kültürü ile yetiştiğimiz için başkalarının yerine düşünmeden edemiyoruz ama…  Bırakalım başkası kendisi için düşünsün de, adamın düşünme melikesini doğal olarak kullanma refleksini köreltmeyelim.  Biraz kendimiz olsak daha iyi değil mi?

 Bu Haber 1025 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI