10 Mayıs 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Sağlık Olsun
atakici52@hotmail.com

Geçtiğimiz günlerde Ünye devlet hastanesi Polikliniklerinden birinin önünde sıra bekleyen vatandaşların aralarında şu konuşmayı yaptıklarına şahit oldum.   Yahu ne sıkışık burası ya? Nefessizlikten öleceğiz. Diğerinin cevabı… Sabret biraz kardeşlim!  Allah Devletimize zeval vermesin. Bak ne güzel hastane yapılıyor. Oooo,   ne zaman bitecek o hastane de biz rahatlayacağız?  Biraz sabırlı olacaksın kardeşim… Öyle her şey hop diye senin istediğin gibi olmuyor.  O kadar yapılmış, gerisi de bu yazın biter nasıl olsa… Ondan sonra rahat edersin!

Evet, sıra da bekleyenlerin sohbeti böyle sürüp gidiyordu. 

Yeni Devlet hastanesinin inşaatını üstlenen TOKİ'nin, Maliyet hesabına mukabil eski devlet hastanesi yerini değerlendireceğini biliyoruz.   Bu meseleyle ilgili çeşitli görüşler var. Bu görüşlerden bir tanesi ki, bence de çok önemli…  Eski Devlet hastanesi binasının THK nezdinde ve Uzay Bilimleri Fakültesi sorumluluğunda açılacak olan Havacılık yüksek okuluna geçici olarak verilmesi.  Bu manada düşünce ve istekler var. Burada Murad edilen şu:   Uzay Bilimleri Fakültesi inisiyatifi ile kurulacak olan yüksek okulun bir an evvel alt yapısının oluşması gerekiyor…  İşte bu okulun geçici olarak Ünye devlet hastanesi binasında eğitime başlamasının sağlanması ile hız kazanılmış olunacak ve okul projesi bir an evvel gerçekleşmiş olacaktır.  Bu da tabiatıyla hem Ünye'nin eğitim ve sosyal hayatına katkı sağlayacak, hem de Ünye ekonomisine önemli katma değerler katacaktır.   Tabi biz Ünye de tahsil gören gençleri kazanç kapısı olarak görmüyoruz, ancak Üniversitelerin bulunmuş oldukları şehirlere önemli katkı yaptıkları da bir gerçek.

Ünye'de öğrenci barınma meselesinde çok ciddi sorunlar olmasa da,  zamanla kiralık ev arayan öğrencilerin kendilerine soğuk davranıldığı ve ev verilmek istenmediğine dair düşüncelerini dile getirdiklerine şahit olmaktayız.    Tabi ev sahiplerinin çekincelerinde haklı oldukları taraflar olabilir ancak, bizim çocuklarımızın da başka şehirlere gittiklerinde aynı zorluklarla karşılaştıklarına şahit olduklarında üzülmüyor muyuz?  Ünye'mizde tahsil gören gençler de bizim çocuklarımız… Onlara kendi çocuklarımız gibi davranır onları içselleştirerek bağrımıza basarsak,  onlar okullarını bitirdiklerinde bu şehirden sevgi dolu ayrılırlar, bizleri güzel duygularla anarlar ve bizim turizm elçilerimiz olurlar… Ve inanın, onlar şehrimizi doğdukları şehrin yanına gönüllerinde ikinci şehirleri olarak kaydeder ve  ömür boyu anarlar.  

Diğer yandan şu hususu önemle dile getirmek istiyorum:  Ünye de sosyal ve kültürel hayatın içersinde Üniversite öğrencilerimize yeterince yer vermiyor, onlardan yeterince yararlanmayı düşünmüyoruz… Hal bu ki bunu düşünsek çok iyi olacak.  Ne yapabiliriz ki diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum.  Ben de diyorum ki, neler yapmayız ki!!   İnananın bana, o öğrencilere sorumluluk versek ve birçok aktivitede yer almalarını istesek, şaşırtıcı meziyet ve gayretleriyle tanışırsınız… Onların içlerinde bu şehri yerlisinden daha fazla seven ve sorumluluk almak isteyecek olan yüzlerce gençle karşılaşırsınız. İnanıyorum ki onlarda şehrimize sosyal manada çok katkı yapmak istiyorlardır, fakat belki bir işaret bekliyorlardır.

Ben şehrinde ki Üniversite öğrencilerine sorumluluk vererek onları sosyal projelerine dahil eden ve bu manada çok başarılı sonuçlar elde eden bir çok yerel yönetimin olduğunu biliyorum.  Bu bakımdan, Şehrimizde öğrenim gören öğrencilerimize sosyal hayatın birçok evresinde yer vermeliyiz.

Yeşilay olarak biz İl spor müdürlüğü ile müşterek olarak yaptığımız gezilere Üniversite öğrencilerimi de dahil ediyoruz.

Havacılık Yüksek Okulu İle ilgili Sayın Bakanımızın, Sayın Ahmet Çamyar'ın, THK Başkanı İsmail Sarı hocamın ve Adem Çalık'ın önemli derecede gayretlerinin olduğunu biliyorum. Bu hususla ilgili yapılacak çalışmalarda olağan üstü gayreti olan THK yönetimi ve değerli Başkanına da destek olunması gerektiğini geldiğini ifade etmek istiyorum.   Şayet Havacılık Yüksek Okulunun Ünye'mizde açılması gerçekleşecek olursa, bundan Ünye'nin ve Ünyelilerin büyük ölçüde yarar göreceği muhakkak. Bu Haber 937 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI