16 Mayıs 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Soma Faciası ve Düşündürdükleri

Doğal afetler ve insan hatasına bağlı olarak meydana gelen toplu ölümler, büyük kitleleri etkileme yönüyle toplumsal duyarlılıkları arttırıyor ve bazen tatsız olaylara neden olabiliyor. Bazen de, büyük yardım kampanyaları ile, toplumsal bir çok yaranın sarılmasına katkı sağlayan toplum desteği temin ediliyor. Özellikle Türk toplumunun, toplu felaketlerdeki duyarlılığı dünyadaki başka toplumlardan daha farklı ve çok güçlü oluyor. Bu güzelliğimiz, övünülecek bir durumdur. 

 

Manisa İlimizin Soma İlçesi kömür madeninde meydana gelen, son yılların en büyük faciası, şu günlerdeki toplumsal duyarlılığın zirveye ulaştığını gösteriyor. Toplu yas ilan edildi. Ülke insanının tamamı, mahzun; oradaki insanlarımızın acıları, topluca paylaşılıyor. Ölü sayısı üçyüze yaklaştı. Belki de geçecek bile (İnşA Allah artış olmaz). Büyük bir acı. Allah (c.c.), daha beterlerinden korusun.

 

Değerli Okuyucularım !..

Bizler millet olarak, felaketlerden sonra meydana gelen toplumsal duyarlılığı, felAketler meydana gelmezden önce pek göstermediğimize inanıyorum. Yani tedbir (önlem) alma konusunda, arzu edilen duyarlılık, hassasiyet ve çabayı göstermediğimiz kanaatindeyim. Şöyle örnekler vereyim:

1-               1999 Marmara ve Düzce depremlerinde can kaybının çokluğunun bina duyarsızlıklarından meydana geldiği, teknik inceleme sonuç raporlarından anlaşılmıştı.

2-               Dere yataklarının iskana açılması nedeniyle hiç beklenmedik sel afetlerinde can kayıpları veriyoruz

3-               Son felaket için söz söylemek henüz erken olur ama en azından bugün kocaman dağların altını delerek kilometrelerce tüneller açan devlet, maden ocakları için en az bir iki tane tahliye tüneli açamaz mı, diye düşünüyorum. Bir kanaldan yediyüz küsür kişi yerin altına girmiş; bir patlama ve bir sürü can zehirlenerek hayata veda ediyor.

 

Cenab-ı Hak (c.c), ölenlere rahmet, hastalara şifa, yakınlarına sabırlar bahşetsin. Biraz daha hassasiyet ve önlem… dileklerimle,

 

Saygı, sevgi ve selamlar sunuyorum.

 

 

 Bu Haber 1483 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI