1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Maksat Ünye'yi isyan ettirip, Ordu'dan ayırmak mı?
musakiroglu@mynet.com

Ordu'da etkili bir lobinin hiç bitmeyen ve yıllardır sürüp giden “Rabbena, hep bana” politikası yüzünden, sonunda Ünye isyan edecek.  Aha da görürsünüz bak… Ordu'dan ayrılmak için ne gerekiyorsa topyekûn harekete geçip onu yapacak.

Bu lobi öylesine gözü dönmüş, öylesine pervasız hareket ediyor ki, bırak Ünye'ye hizmet gelmesini, gelmiş hizmetleri Ünye'den kaldırır da nasıl Ordu'ya getiririm, ya da bu hizmetlerden nasıl yararlanabilirim hesabıyla yatıp kalkıyor.

Cumhuriyet tarihi boyunca Ünye'ye hiçbir hizmeti layık görmeyen, hiçbir hizmeti Ünye'nin hakkı kabul etmeyen bu lobi, Ordu'ya hangi vali gelmişse, hangi bölge ya da il müdürü atanmışsa ne yapar, ne eder onu Ünye düşmanı haline getirir, bu tarafa bakmasının önünü perdeler.

Ankara'dan, Ünye'de kullanılmak üzere Ordu'ya çıkartılan paralara takoz koyup göndermeyen, ya da alabileceği azami miktarı kopartıp, kırıntısının Ünye'ye gönderilmesini kutsal görev sayan bu lobi, ayrıca Ünye'ye verilen hizmetlerin de ya Ordu'da kalmasına çalışmış, ya da hiç gelmemesi için gayret göstermiştir.

İl Genel Meclisi'nde Ünye'ye verilecek hizmetler konusunda fren taktiği uygulayan bu lobi, diğer bölgelerin meclis üyeleriyle perde gerisinde yaptıkları işbirliği ile başarılı olmuşlar, bırak yeni hizmet ve parayı, kararı çıkan hizmetleri engellemişler, paraları durdurmuşlardır.

Bütün bu haksızlıklara, bencilliğe, paylaşımsızlığa rağmen Ünye ne yapıp ne edip hizmet alabilmiş, gelişme kat edebilmişse bu yetiştirdiği dirayetli milletvekili ve bakanları sayesinde olmuştur.

Bakın son olarak bu lobi Ünye'ye ne yaşattı? Ünye'deki fakülte kurulduğundan bu yana mezun ettiği öğrenciler için mezuniyet törenini Ünye'de, fakülte binasında gerçekleştirirdi. Bu Trabzon KTÜ'ye bağlıyken de böyleydi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'ne bağlıyken de…

Bu seneye gelince mezuniyet töreni Ordu'ya alındı. Neymiş te fakülte Ordu Üniversitesi'ne bağlıymış, bu yüzden mezuniyet töreni merkezde yapılacakmış.

Demek ki, bu zamana kadar bu lobi gözünden kaçırmış ve tören Ünye'de, fakülte binasında yapılmış. Yoksa mezuniyet törenini şimdiye kadar çoktan Ordu'ya alırlarmış.

Bakın bir de ne yaptılar, törende yaptıkları anonslarda, adı Ordu üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olan okulun adından Ünye adını çıkartıp öyle okuttular.

125'i fakülteden, 84'ü yüksekokuldan olmak üzere mezun olan 209 öğrenci ailesiyle birlikte Ordu'daki mezuniyet törenine katılmak zorunda bırakıldı. Kimi aileler bir, kimi aileler iki gün iki gece Ordu'da kaldılar. Yediler, içtiler, yattılar, alışveriş yaptılar. Öğrencilerle konuştuk, velilerle oturup hesapladık, ailesiyle birlikte öğrenci başı ortalama en az 70 - 80 TL harcama yapılmış. Bun bir de iki gün kalanları ilave edersek, nerden baksan 20 - 25 milyar lira Ünye'de harcanacakken, bu para Ordu'ya kaydırıldı. İşte lobinin son marifeti de bu oldu.

Ünye'ye hiçbir şey verdirmemeye yemin etmiş, adından bile nefret ettiğini gizlemeyen bu lobi hiç akıllanmayacak, paylaşmayı hiç kabullenmeyecek anlaşılan.

Bunların hesapları ne yapıp, ne edip Ünye'yi Ordu'dan koparmaksa eğer, hiç merak etmesinler, devam etsinler böyle yapmaya… Böylelikle Ünyeliler içinde büyüyen isyanı tutamaz hale gelir, Ordu'dan ayrılmak için ne gerekiyorsa, gereğini yapar, yoluna başka yerlerde devam eder.

 Ancak Ünye'nin derdi Ordu'dan ayrılmak falan değil, derdimiz hakkımızın teslimi. Yorulduk artık, bıktık sonu gelmeyen ayak oyunlarından, ayrımcılıktan. Lobi aklını başına almalı, ayrıca aklıselim Ordu kamuoyu artık bu işe el atmalı, bir çeki düzen vermelidir.

 Bu Haber 2050 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI