23 Mayıs 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Esnafı Korumak

Şehir hayatının gücü, esnafın gücüne bağlıdır. Bu güç; a) Ekonomik olur, b) Siyasal olur, c) Sosyal olur, d) Dinsel olur, e) Kültürel olur. Ünye'miz, Ülkemizin sayılı ön sıralarda yer alan büyük ilçelerinden birisidir. Ve yukarıda saydığım güç birimlerinin her birinde de ön sıralardaki yerini alır. Yani, ekonomik durumu süper değilse de iyidir. Siyasal olarak gelişmişlik yönü çok çok iyidir. Bir başka anlatımla siyasi notu, “PEKİYİ” dir. Her iktidar döneminde mutlaka ağırlığı  vardır. İşe yarayan vekilleri, bakanları ve bürokratları olur, olmuştur, olacaktır. Bu yönüyle, Ordu İl merkezini, Samsun İlini, daha birçok ili geride bırakmıştır. Bundan sonra da öyle olacaktır. Çünkü, sosyal ve kültürel yönden gelişmişlik durumu bunu göstermektedir.  Dinsel yönden de ilçemiz, sade bir inanç yapısı gösterir. Çok fazla inanç farklılığı yoktur. Ateistler (din tanımazlar) vardır, bir de Müslümanlar vardır. Eskiden, Hıristiyan olan Ermeni aileler vardı. Şu anda Ünye'de ermeni aile kaldı mı, kaç kişidir bilmiyorum ama, istatistiki olarak dikkate alınacak bir rakam yoktur. Müslümanların genel durumu da sade bir yapı arzeder. Sünni-Hanefi ve şiir (alevi) - Caferi ağırlıklı bir dini yapı vardır ilçemizde. Halkın genel yapısı; aşırı uçlardan uzak, dini taassuptan kaçınan, alevisi-sünnisi-ateisti ortak kültürde birlik yapabilen akıllı bir toplumsal yapı vardır. Bu durum, çok sevindiricidir.

Ancak ;

  Bu kadar sade bir toplum yapısına sahip olan şanslı Ünye'mizin esnafının ve insanının, hiç olmaması gereken birkaç kötü huyları vardır ki, güzel ilçemizin daha güzel olmasına “AYAKBAĞI” olmaktadır. Benim değerlendirmelerime göre bu kötü huyları şöylece sıralayacağım:

1)              BEN: Eskilerin “Enaniyet” dedikleri bencillik, kendisini beğenme ve bu beğenme sonucu oluşan KİBİR, ortak yapılması gereken bir çok faaliyete darbe vurmaktadır. 2007 yılında Umre Haccında, Denizli'li bir esnaf olan hacı arkadaşımla sohbet ederken şunu sordum: “Son yıllarda Denizli ve çevresinde, çeşitli sanayi kuruluşları çok hızla gelişti. Bu konuda bir açıklama yapar mısınız?” dedim. Arkadaşımın verdiği cevap, esnafımızın kulağına küpe olmalıdır. Şöyle dedi: “Bizim insanlarımız, şirketleşmeye çok müsaittir. Birkaçı  bir araya gelir, sermayelerini birleştirirler ve hemen bir sanayi kuruluşu meydana getirirler.”

2)              KISKANÇLIK: Bencilliğin olduğu yerde kıskançlık, kaçınılmazdır. Esnaf, birbirinin kazancını kıskanıyor. İlerlemesini çekemiyor. Kazancında gözü kalıyor. Ve ilerleyene darbe vurmak için çeşitli hileli yollara başvuruyor. Veya, hayatını gayr-ı meşru işlerle sürdüren kişi veya kişilerle iş birliği yaparak esnaf arkadaşına darbe vurulmasına göz yumuyor. Elbet ki, genelleme yapamayız ama maalesef esnafımızın içinde bu karakterde insanlar vardır, görüyoruz, tanıyoruz.

3)              TENEZZÜL: Ünye'nin yerli esnafının bir kısmı kan ağlarken bir çok yabancı esnaf Ünye'de işyeri açıyor ve para kesiyor. Bunun nedenleri var elbet. Çünkü Ünye'nin yerli esnafının bir kısmı, ticarethanesine giren müşteriye, oturduğu yerden beri; “Ne alacaksın, ne istiyorsun?” diyor. Lütfen ayağa kalkıp TENEZZÜL buyurarak, müşterisine gerekli iltifatı gösterme nezaketinde bulunmuyor. Ben şahsen, yıllarca Ünye'de yaşayan bir insan olarak bir defa girdiğim ve gerekli iltifatı görmediğim için iş yerine girmediğim çok sayıda esnaf biliyorum. Müşteri; iltifat ister, ilgi ister, güler yüz tatlı dil ister.

 

Bütün Bunlardan Sonra :

  Eleştirilerimizi dikkate alan veya alacak olan esnafımız için, ilgili kurum (Kaymakamlığımız ve Belediyemiz) ve kuruluşlar (Esnaf dernekleri, Ticaret ve Sanayi Odaları ve benzerleri) el ele, omuz omuza vererek esnafı korumalıdır. Tedbirler alınmalıdır. Yabancı esnaf için, yasal ölçüler içinde sınırlamalar getirilmelidir. Bahar aylarında özellikle çok sayıda “KERMES”ler açılıyor. Bunlar da bir düzene konulmalıdır. Çünkü esnafımızın bir kısmına darbe vuruyor. Bazı hayır kuruluşlarının gelir kaynağıdır kermesler, bunu kabul ediyoruz. Ancak, hayır kuruluşlarını ayakta tutan da esnafımızdır. Bunu da gözden kaçırmamak gerekir. Şehir hayatımızın “olmazsa olmazı” olan esnaflık müessesesi, ortak akılla korunmalı, yerli esnaf desteklenmeli ve birliği-bütünlüğü sağlanmalıdır. Bu birlik ve bütünlüğün temelinde, karşılıklı sevgi ve saygı vardır. Yabancı esnafın düşmanı değiliz elbet. Ancak, yabancı esnaf Ünye'nin parasını alıp gidiyor. Yerele faydası olmuyor. Yerelde güçlü olmak için, yerel esnafın güçlü olması gerekir. Yerli esnaf da müşterisini kaçırmamak için önlemler almalıdır. TENEZZÜL etmelidir, iltifat etmelidir. “Yılan, sıcağa akar.”, “Tatlı dil, yılanı deliğinden çıkarır.” prensipleri unutulmamalıdır.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 861 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI