6 Haziran 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Taşlar Yerine Otururken…

Çocukluğumuzda köyler hep açık arazi idi, fındıklık olan yerler çok azdı. Şimdi ise her taraf fındık bahçesi oldu. Kara toprak görmek mümkün değil. Bu nedenle; açık araziden hızla akarak biriken yağmur suları, derelerde ve ırmaklarda çok büyük su kütleleri oluşturuyor, etrafı yıkıp götüren seller oluşuyordu. Her sel suyundan sonra dere ve ırmak yatakları değişiyor, yenileniyor; taşlar yavaş yavaş yeni yerlerine oturuyordu. Her taraf fındık bahçesi olduktan sonra o eski seller oluşmuyor, fındıklıklar otluk haline geldi, yağmur sularını tutuyor. Heyelanlar çok azaldı ve dere-ırmak yataklarının çoğu ağaçlık, bağ-bahçe haline dönüştü. Bizim Kabadere'de (benim köyümün- Çatak Köyünün- tarihi deresi) bir sel olurdu ki, etrafı titretirdi. Kabadere'nin sel suyu sesi, etraf mahallelerimizden duyulunca, mahalleler dereye kayacak diye korkardık. Şu anda Kabadere'nin eski su yatağı orman olmuş. Yol bulup yürümek son derece zor.

 

Gelelim Sadede!..

Çok fırtınalı, soğuk rüzgarların estiği (gerçekten, canlanmakta olan bahar yeşilliklerini kasıp kavuran, simsiyah eden kar ve soğuğu unutamayız), toz dumandan (siyahi toz-duman) önümüzü göremez olduğumuz bir siyaset dönemi, yerel seçimler devresi geçirdik. Çok farklı bir seçim devresi idi. Ben, epeyce bir yaşın sahibiyim, böylesini pek hatırlamıyorum. Tek adama karşı, iç siyasetle dış siyaset birleşti; Türk Halkı galip geldi. En büyük güvence ve zenginlik de bu oldu.

 

Gerek parti içi siyasetlerde gerekse partiler ve gruplar arası menfaat yarışlarında çok kırıcı tavır ve sözler oldu. Menfaatçılığın ve çıkar çatışmalarının çirkef ve acımasız yüzünü, çok açık şekli ile bir defa daha gördük ve yaşadık. Bulanık sel suları gibi siyaset seli, birkaçlarını belki de bazı değerleri alıp götürdü; kafalarını, gövdelerini duvarlara vurAaa vura… “Çok yazık oldu” denilenler de oldu. Ama, ne acı ki, yaşandı.

 

4 Haziran 2014 Çarşamba sabahı, Belediye Başkanımız sayın Ahmet ÇAMYAR'ın kahvaltı davetine katıldım. İki aylık icraatını ve geleceğe dönük plAn ve projelerini anlattı. Geniş katılımlı bir kahvaltı daveti idi. Sayın Başkan'ın sunumu, doyurucu ve başarılı idi. İcraatlarının da başarılı olmasını Yüce Allah (c.c) dan niyaz ediyoruz.

 

   Sayın Başkan'ın sunumundan dikkatimi çekenleri şöylece özetlemek isterim:

1)               Etnik yapısı, felsefesi ve dini inancı, düşüncesi, ideolojisi ve partisi ne olursa olsun herkesi kucaklayıcı olacaklarını ve “öteleyici” olmayacaklarını söylediler. Aynen katılıyor ve destekliyoruz.

2)               Ak Parti döneminde yapılanların üstüne daha güzellerini yaparak Ünye'mizi daha güzel yaşanabilir bir kent haline dönüştüreceklerini projeleri ile anlattılar.

3)               Büyükşehir olmanın nimetlerinden hemen faydalanabilmek için, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışmalara başladıklarını, plan ve projeleri ile anlattılar.

4)               İlçemize doğalgaz bağlanması için yapılacak çalışmaların kazmasının en geç bir ay içinde vurulacağını söylediler.

5)               Ünyespor'la Belediyespor'un tek kulüp çatısı altında toplanarak, Ünye Belediyespor adı altında sıfırdan, hiç borçsuz bir kulüp oluşturmak istediklerini ve çalışmaların başladığını anlattılar. Bu düşünce ve çalışmayı candan destekliyorum. Ünye'mize yakışır bir futbol takımımızın olmasını özlüyor ve önemsiyoruz.

 

6)               Hava Kurumu Vakıf Üniversitesi olan Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesinin küçük bölümü olarak bir Havacılık Meslek Yüksek Okulunun Ünye'mize kazandırılması çalışmalarının başlatıldığını, ilk planlamalarından olarak gündeme getirmiş olması bizleri, Hava Kurumu mensupları olarak son derece memnun etmiştir. Sayın Belediye Başkanımıza bu konudaki ayrıcalıklı teşekkür ve minnetlerimizi sunuyoruz. Ünye Hava Alanının, yıllar sonra bölge halkına hizmet veren bir eğitim ve ulaşım pisti haline dönüştürülecek olması sevinci ile biz de kurumsal çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Değerli Okuyucularım !

 

   Büyükşehir olmanın gövde ve gelişmişlik büyüklüğünün temellerinin “usta ellerle” atılıyor olmasını görme mutluluğuna eriştiğimi, Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ÇAMYAR'ı dinledikten sonra söyleyebilirim. Büyükşehir olmaktan Ünye'mizin zarar göreceğini söyleyenlere, hep karşı çıkmış ve aksini ispatlamak için gayret sarfetmiş birisi olarak haklılığımın günyüzüne çıkıyor olması, benim için elbet ki mutluluk kaynağıdır. Bekliyeceğiz ve göreceğiz inşA Allah.

 

   Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

 Bu Haber 776 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI