14 Haziran 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Ölüm Tuzağı Nargile
atakici52@hotmail.com

Dünyada her yıl 6 milyon insanın ölümünden sorumlu olan tütün kullanımı, önlenebilir ölümlerin ve hatsallıkların en önde gelen sebebidir. Her altı saniyede bir insan, tütün kullanımı nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, acil önlemler alınmadığı takdirde, tütünden kaynaklanan ölümlerin artarak devam edeceğini ve 2030 yılı itibari ile tütün kaynaklı ölümlerin 8 milyonu geçeceğini öngörmektedir. 1990'lı yıllardan itibaren bir tütün ürünü olan nargilenin popülaritesinin hızla artması ve özellikle ergenler, gençler arasında kullanımının hızla yaygınlaşması nargile salgınını halk sağlığında yeni bir mücadele alanı olarak gündeme almıştır.

Nargilenin, sigaranın yol açtığı hastalıklara neden olduğuna dair bilimsel kanıtların her geçen gün artmasına rağmen, tatlandırıcı kullanılmış nargilelik tütünlerin piyasaya girmesi, sayıları her gün artan nargile kAffeler ve tütün endüstrisinin reklam ve pazarlama taktikleri bu halk sağlığı probleminin büyümesi ve yaygınlaşmasını körüklemektedir.

Kültürün bir parçası olarak görülmesi, nargilenin yanlış olarak sigaradan daha az zararlıymış gibi düşünülmesi, ulaşılabilir oluşu, sosyal bir aktivite gibi değerlendiriliyor olması özellikle gençler arasında popülerliğinin hızla artmasına neden olmaktadır.

Nargilenin Kısa Tarihçesi, Tanımı, Kullanımı

Nargile, tütün ve başka maddeleri kullanmak için Afrika ve Asya'da en az 4 yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Hindistan'da Doktor Hakim Abul Fath tarafından tütünü daha az zararlı içme metodu olarak geliştirildiğine dair bazı tarih kayıtları mevcuttur. Dr. Fath, nargile dumanının sudan geçmesinin bazı zararlı partiküllerinden arınarak zararının azaldığını düşünmüştür. Bu yanlış algıya tütün endüstrisinin yanlış yönlendirme, reklam ve promosyonları da hizmet etmektedir.

Nargile tasarım ve şekilleri coğrafi bölge ve kültürlere göre bazı değişimler gösterse de temel olarak baş, gövde, su haznesi ve hortumlardan oluşur.

Nargileyi içen kişi bir nefes çektiğinde, duman önce haznedeki fokurdayan suyun içinden geçer ve marpuç vasıtası ile tüketiciye ulaşır. Haznedeki su dumanı soğutur ve dumandaki katran ve diğer partiküllerin bir kısmını filtre eder. Eski ve genel kanının aksine, nargile dumanının sudan geçmesi nargile dumanındaki toksin maddeleri yok etmez.

Nargile kullanımı sırasında oluşan toksin maddeler, tütün ve katkı maddeleri ile kömür dumanından kaynaklanmaktadır.

Bilimsel çalışmalara göre nargilenin dumanında ciddi boyutta karbon monoksit, ağır metaller ve kanser yapıcı kimyasallar bulunmaktadır. Nargile dumanındaki arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun miktarı, sigaraya oranla oldukça yüksek düzeydedir.

Nargile dumanında bulunan yüksek miktarda polisiklik hidrokarbonlar ve karbon monoksit oranına kömür dumanının da önemli ölçüde etken olduğu bildirilmiştir.

Bir nargile oturumu çoğunlukla 45 ila 60 dakika sürse de bu sürenin birkaç saat sürmesi de mümkündür. Nargile içme seansının sigaradan çok daha uzun olması içicinin çok daha fazla dumana maruz kalmasına neden olur. Sigara içen bir kişi ortalama 5-7 dakikada sigaradan 8-12 nefes alır ve hacim olarak ortalama 0,5-0,6 litre dumanı içine çeker, buna mukabil bir nargile oturumu 20 ila 80 dakika arası sürmektedir ve kullanıcı hacmi 0,5 ile 1 litre arasında değişen 50-200 arası nefes çeker ve bu şekilde oturumda hacim olarak 100 veya daha fazla sigara dumanı solumuş gibi olur. Nargile dumanı sudan geçerken nikotinin bir kısmı suda absorbe olduğundan, nikotin ihtiyacını gidermek için nargileden daha fazla nefes çeken kullanıcı, daha fazla nargile dumanına ve dolayısıyla daha fazla kanserojen madde ve zararlı gaza maruz kalır.

Yeni nargile kullanım trendi, sadece kuru tütün içeren içimi sert klasik nargile ürünüyle sınırlı değildir. Özellikle gençler arasında tercih sebebi olan ve 1990'lı yıllardan itibaren hızla yaygınlaşan maassel veya aromatik nargile tütünü nargile salgınında önemli yer tutmaktadır. Bu ürün, tütün, şeker ve gliserin gibi nargile tütününün sert tadı ve kokusunu maskeleyen, daha kolay solunmasını sağlayan katkı maddeleri içerir. Yeşilay arşivinden yararlandım.

 Bu Haber 986 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI