26 Haziran 2014 Pazar
İSMAİL SARI
CHP ve MHP Erdoğan’ın Değirmenine Su Taşımaktadır

Türk siyasetinin kendisine özgü hallerinden olarak, Ağustos ayı içinde yapılacak olan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimi için muhalefet, (çatı aday) düşüncesi ile ortak bir aday belirlediler. Bu konuda söylenecek fazla söze gerek yoktur; sadece hayırlı olsun diyoruz.

Ancak;

İzlenen “yeni yol” ve uygulanan metot konusunda söyleyeceklerimiz vardır. Öncelikle, yıllar yılı birbiriyle siyaseten kavga ederek bu günlere gelmiş olan CHP ve MHP'nin, sadece Recep Tayyip Erdoğan'ı devirmek amaçlı da olsa, dindar bir Cumhurbaşkanı adayı üzerinde birleşmiş olmaları, Türk siyaseti adına sevindiricidir. Çünkü bu ve devamı, Sayın Recep Tayip Erdoğan'ın “başkanlık sistemi” talebine uygun düşmektedir. Türk siyaseti iki siyasi parti çatısı altında toplanmaya doğru yönlendirilmektedir. MHP ve CHP'nin içindeki aşırı uçlar biraz törpülenince-ki bu seçimde görülecektir -çok rahatlıkla tek parti çatısı altında birliktelik sağlanabilecektir. MHP'nin CHP paraleline girmesine rıza göstermeyenler biraz daha merkeze kayarak AKP'ye kaymak suretiyle, PKK'ya yakın partilere yamanmak zorunda bırakılan doğu ve güneydoğu kökenli, dine yakın vatandaşlarında AKP veya bu partinin temsil ettiği fikriyata yamanarak iki partili bir Türk siyaseti oluşması, çok uzak görülmemektedir. Hal böle olunca ABD veya diğer batılı ülkelerden birinin uyguladığı örnek bir “başkanlık” veya “yarı başkanlık” sistemine doğru gidişin ayak seslerini duyar ve görür gibiyiz. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘ın istediği de budur. Dolayısıyla CHP ve MHP'nin “çatı aday” uzlaşısı, Sayın Başbakan'ın bu talebi doğrultusundaki gidişe katkı sağlaması nedeniyle değirmenine su taşımaktadır.

Değerli okuyucularım!

Dünyanın her tarafında yaygın halde bulunan Müslümanların gözü, asırlarca Müslümanların ortak temsil kisvesi olan hilafet kisvesini taşımış olan Osmanlı'nın torunları olan Türklerdedir. Ezilen ve her gün kan kokan İslam ülkelerinden her biri, örnek Türk demokrasisinden kendilerine uzanacak bir eli, hararetle beklemektedir. İç siyasetteki gereksiz kavga ve çekişmelerle toplumsal gücümüzü zaafa uğratarak bu eli, onlardan esirgememeliyiz.Yenilikler insani olan ve yeniliklere açık bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurmuş bulunan Mustafa Kemal Atatürk'ün “Yurtta sulh, cihanda sulh”prensibi doğrultusunda; önce iç barışı sağlamak, daha sonrada barış bekleyen dünya Müslümanlarının barışına katkı sağlamalıyız.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

 Bu Haber 824 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI