28 Haziran 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Şen Olmak
atakici52@hotmail.com

22 Haziran 2014 Pazar günü Burunucu Mahallesi Pazaryerinde 4'cü mahalle kültür etkinliği ve şenliğini gerçekleştirdik.  Bilindiği gibi o gün yağmurlu bir gün geçirdik. Bu sebeple etkinliğimizin bir kaç bölümünü iptal etmek zorunda kaldık. Örneğin, çömlekçilik gösterisi, semercilik, süpürge yapımı, bazı sanat stantları gibi faaliyetlerin iptal edilmesi zorunlu oldu. Olsun… Sağlık olsun… Olur, böyle şeyler. 

Akşama doğru yağmurun dinmesiyle birlikte, şenliğin eski çocukluk oyunları bölümü ve akşam müzik ve eğlence bölümünü gerçekleştirebildik. Çocukluk oyunları bölümünde Dünkü çocuklar Derneği, yani orta çarşı grubu mensupları Alparslan Öz, Şükrü Adalı, Ahmet Birmen, Şakir Kalaycı ve Ertuğrul Güzel ışık, organizasyonu göğüsleyerek etkinliğe renk ve zenginlik kattılar.  Hele Alparslan Öz'ün Çocukluk oyunlarının sevk, idare ve hakemliğini yaparken genlere taş çıkartırcasına ortaya koyduğu heyecan, enerji ve sinerji, görülmeğe değerdi.

Burada şunu ifade temek isterim… Saçın aklaşması, cildin buruşması, nüfus kaydındaki tarih asla yaşlanmanın göstergesi olamaz. Üretmiyorsanız, hedefleriniz yoksa şayet, sabah kalktığınızda programınız yoksa güne dair, geleceğe ümitle bakamıyorsanız ve şimdiki zaman için şükredemiyorsanız,  ufuklara baktığınız zaman bakışınız ufuk çizgisini delip geçemiyorsa ileri, siz peygamberimizin sadaka olarak tavsiye ettiği selamı ve gülümsemeyi sunamıyorsanız  her gün birkaç kez,  sosyal hayata dair birkaç işin ucundan tutamıyorsanız hayat bulvarında, o zaman  yaşınız yirmi bile  olsa siz yaşlısınız!!! 

Ben bu bakımdan Dünkü çocuklar Deneğine mensup, nüfus kaydına göre belki orta yaşı geçmiş, ama ruh kaydına göre genç olan arkadaşlarımın Ünye'de başlattıkları ve Ünye'ye sığmayıp Ünye dışına taşan güzel çalışmalarını çok önemsiyor, çok değerli buluyorum. Onlar güzel değerlerimizin geleceğe taşınmasında köprü görevi yapıyorlar ve çok büyük bir görevi ifa ediyorlar.  Bu itibarla, 22 Haziran Pazar günü Burunucu Mahallesinde yaptığımız etkinliğimize, o yağmura rağmen Dünkü Çocuklar Derneğini temsilen katılarak şenliğimize büyük bir heyecan katan ve bizleri onurlandıran saygıdeğer dünkü çocuklar Deneği mensuplarına, şahsım ve Burunucu Çömlekçi Mahallesi adına en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Ve diyorum ki, var olun, sağ olun, iyi ki varsınız. 

Burada birkaç hususa dikkat çekmek istiyorum:

Tabidir ki bu tür organizasyonların özveri isteyen ön çalışmaları vardır.  Bu çalışmalar ise gönülden gelen gayretlerle gerçekleşir.  Diğer yandan en önemlisi, bu tür organizasyonlara kaynak desteği veren gönül eri insanlar vardır. 

Ben, hem etkinliğe  maddi destek veren saygıdeğer kardeşlerime, hem etkinlik  faaliyetlerinin hazırlanması ve gerçekleşmesi safhasında gönüllü olarak  üzerine düşen  görevleri ziyadesiyle yapan etkinlik komisyonunda ki kardeşlerime, etkinlik çalışmalarında üzerine düşen görevleri  coşkuyla yerine getiren Burunucu Mahallesi gençliğine,  Etkinliğimize katılan pek değerli misafirlerimize, Bize destek veren  kaymakamımız Sayın Mustafa Demir'e, Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çamyar'a, etkinlik coşkusuna ortak olan Mahallemizin değerli insanlarına  canı gönülden teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Gönlüm, bu alan bu işe yetmedi sitemini işitmek isterdi:

Yağmur yağdı… Tamam.  Tekrar yağar endişesi vardı… Tamam. Mahallemizin canı gönülden katılımı ise tamam değil.  O yağmura rağmen Mahallemin katılımı o safhada olmalıydı ki, oturmaya yer bulunamamasına ve bunun içinde benim sitem işitmeme sebep olmalıydı. Diyebilirsiniz ki bunu neden köşenden kamuoyuyla paylaşıyorsun? Paylaşıyorum, çünkü o kamuoyu da benim insanım da ondan!  O zaman silkinmek ve Mahallemiz de olan tüm faaliyetlere duyarlılık göstermek hepimizin vazifesi olmalıdır.  Bu felsefe tüm Mahalleler için geçerlidir aslında. Yani, değerlerimizi muhafaza etmek ve gelecek kuşaklara aktarmak,  muhtarlarımızın, o Mahallede yaşayanların ve yerel idarenin bilakis görevidir, olay  bu  yönüyle idrak edilmelidir.  Yoksa içimiz koflaşır, düşüncelerimiz yozlaşır.

 Bu Haber 853 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI