3 Temmuz 2014 Pazar
İSMAİL SARI
“Eşinin Başı Açık Ya, O Bize Yeter”

İdeolojilerin iflas ettiği veya geçerli akçe olmaktan düştüğü bir Türkiye ortamında insanlar, eften püften çakma fikirlerle kendilerini oyalıyorlar. Bir başka ifade ile, kendilerini kandırıyorlar. Buna ne gerek var; kendi ideolojini besleyen kaynaklar kurumuşsa bir başka fikir, düşünce veya inanç kaynağına dalarsın, doyurucu bilgilerle fikir havuzunu beslersin.

 

Türk solunun düşünce havuzunu besleyen kaynaklar kurumuş, verimsiz hale gelmiş, arkasından koşulacak sürükleyici özellikleri kalmadığı için sol fikriyata sahip insanlar, özellikle de gençler, fikren ortalıkta bocalar halde kalmışlardır. Yıllarca materyalist felsefenin güdük, boş, arkası olmayan boşluklarında oyalanan insanlar, ne yazık ki inançsızca dünya ömürlerini bitirmişlerdir. Bu insanların günahını kimler çekecek?

 

***                     ***                   ***

 

Bugünlerin en önemli konusu, Cumhurbaşkanlığı seçimleridir. Bu nedenle, günlük yazılarımızın ve konuşmalarımızın ana temasının konu ile bağlantılı olması kaçınılmazdır. Ak Partinin de adayını açıklamasından sonra, siyaseten Cumhurbaşkanı adaylarının sayısı belirlenmiş oldu. Bütün adaylar için hayırlı olsun, deliklerimizi sunuyorum. Elbet ki adaylardan birisi, büyük milletimizin ve güzel ülkemizin Cumhurbaşkanı olacaktır. Geleceği, Allah (c.c) bilir. Onun için, milletimiz, ülkemiz ve dünya insanlığı için hangisi hayırlı olacaksa Cenab-ı Hak ona yardımcı olsun ve ona nasibetsin. Bencillikten ve “illa da benim adamım” anlayışından uzak bir duadır. Hoşgörülü ve esnek olmak zorundayız. Çünkü bütün insanlarımızla ortak bir kaderi paylaşıyoruz. Sadece ben ve “Benim adamım” olsun, anlayışı ile hareket ettiğimiz zaman, karşımızdaki de aynı düşünce ile davranacaktır. Bencillik, bölüşümcülüğü yok edeceği için kavga çıkarır, anarşi çıkarır. Adalet terazisini saptırır. Adaletin olmadığı yerde, toplumsal barış olamaz.

 

Bir öğretmen arkadaşımın anlattıkları, beni bu yazıyı yazmaya zorladı. Günün konusu olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak öğretmen evinde sohbet ederken sol görüşlü bir emekli öğretmene, “Ekmeleddin İHSANAOĞLU'nu nasıl içinize sindiriyorsunuz; oy verecek misiniz?” diye soruyor. Öğretmen arkadaşın verdiği cevap aynen şöyle: “Eşinin başı açık ya, bize o yeter.” bu kadar ucuz siyasete pes doğrusu. Bunu söyleyen öğretmen, önemli bir mevkinin insanı. Öyle rast gele bir öğretmen değil. Sol ideolojinin bitmişliğinin çok açık bir örneğidir. Eşinin kıyafeti, kişinin siyasetinin ölçüsü oluyor. Bu, nasıl bir sosyal demokrat anlayışıdır. Demokrasi bunun neresinde. Eşinin siyasi düşüncesi farklı da olabilir. Hatta inancı bile farklı olabilir. Materyalist felsefeye inananların beğenmediği İslam Dini, bunlardan çok daha fazla sosyal demokrat. Çünkü İslam Dini, bir Müslüman erkeğin, ehl-i kitap (Hıristiyan, Musevi) olan bir bayanla evlenmesine müsaade etmiştir. Bir aile yuvasında iki kişi; birisi Müslüman, birisi Hıristiyan. Şimdi düşünelim; başını örtüyor veya açıyor olmak nerede, dinlerin ayrı olması nerede. Bu kadar basit bir ölçü ile siyaset yapanların ve onların arkasından gidenlerin vay haline!

 

***                     ***                   ***

 

Değerli Okuyucularım !

 

Basit ayrıntılar uğruna birbirine husumet besleyen siyasetçilerimiz ve onların arkasına düşen insanlarımız… Bu hafiflikleri aşmalıyız. Bizler, bu kadar hafif insanlar değiliz ve olamayız. Aklımızı başımıza toplayarak, toplumsal güç birliğini sağlamak zorundayız. Karşımızdaki düşman hem güçlü hem de büyüktür. Yani Türk halkının ve ülkemizin düşmanlarından söz ediyorum. Pahalı bir ülkede oturuyoruz. Bunun elbet ki bir bedeli olacaktır. Toplumsal güç, bütün art niyetlerin en güçlü rakibidir. Asgari müştereklerde birleşerek toplumsal gücümüze zarar vermemenin, hepimiz için bir zorunluluk olduğuna inanıyorum.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1396 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI