1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bu gidişle Fakülte'yi bizden hepten alacaklar...
musakiroglu@mynet.com

Gazetemizin geçen sayısındaki “Maksat Ünye'yi isyan ettirip, Ordu'dan ayırmak mı?” başlığı ile yazdığım yazımda, Ordu da etkin bir lobinin Ünye ile ilgili yarattığı sıkıntıyı ifade etmiştim.

Yazımı okuyan birçok hemşerim, böyle hassas bir konuda hislerine tercüman olduğum için teşekkür ettiler. Ayrıca bu konuda basının her kesiminin ve Ünye'deki siyasi, idari ve bütün sivil toplum kuruluşlarının Ordu'nun bu ayrımcı, isyan ettiren tavrına karşı tepki göstermeleri gerektiğine dikkat çektiler.

Diğer taraftan bir okurum da internetten gönderdiği mesajda bakın aynen şunları yazmış:

 “Sayın Kıroğlu,

Bu yazınızdan sonra umarım Ünye'den yeterli tepki yükselir, ama ben karamsarım. Ünye'deki bu vurdumduymazlık ve aldırmazlık bakın başımıza daha ne işler açacak.

Bir kere eloğlu öyle oturup, bizim lehimize, bizim menfaatimize hesap yapmaz. Ordu'da böyle yapıyor. Her şeyi kendisi için düşünüyor. Bakıyor aldırmıyoruz, daha fazlasını yapıyor. Bırak elimizdekileri kapmayı, adımızı bile yok etmeye çalışıyor.

 Aslında bütün niyetleri Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni ne yapıp, ne edip Ordu'ya götürmek. Bunun adına da güçlü bir üniversite merkezi kurmak ve bir an önce güçlü bir üniversite olmak diyorlar. Ben bu işin çok yakın şahidiyim. Bu işin başını şu andaki ODÜ yönetimi çekiyor.

Bu işi alıştıra alıştıra yapmaya çalışıyorlar. Öncelikle Fakülte'nin adındaki Ünye adını kaldırmaya çalışıyorlar. Bunu daha önce fakültenin tabelasında denemek istediler, sizin gazetede çıkan haber ve sizin yazdığınız yazıdan sonra adı yerine yazmak zorunda kaldılar.

Şimdi de mezuniyet törenini Ordu'ya çektiler. Yazdığınız gibi törende Ünye adını hiç anons etmediler. Dediğim gibi adım adım işi kotarmaya çalışıyorlar.

Bunların hiç istemediği şey Ünye'deki Fakültenin yer sorunun halledilmesi. Çünkü yer sorununun halledilmiyor olması bunlara, yer olmadığı için fakülteyi Ordu'ya aldık, deme hakkı verecek. Susmuş, sinsice bunu bekliyorlar. ODÜ idaresi Fakülte'nin yer sorunu hakkında dostlar işte görsün misali sadece görüntü veriyor. Ama asıl niyet halletmemeye çalışmak.

Dediğim gibi Fakülte ile ilgili en büyük tehlike yer sorunu. Eğer bu yer sorunu halledilmezse, bunlar çok kalmaz Fakülte'yi Ordu'ya taşırlar. Ben bu işlerin içindeyim ve olanları tek tek izliyorum. Ünye'den Fakülte her an gidebilir.

Ünye ne yapıp, ne edip bir an önce Fakülte'nin yer sorununu halletmeli. Bunların elinde sebep bırakmamalıdır.

Ellerindeki bir koz da yurt sorunu. İkide bir “Öğrencilerimizin Ünye'de kalacak yer ve yurt sorunu var. Bu işi orada çözemiyoruz gibi laflar edilip duruyor. Fakülte'yi Ünye'den alıp Ordu'ya taşımak için yurt sorununu da kullanma yoluna gidiyorlar.

Kısacası Ünye'deki Fakülte'nin yer sorunu ve öğrenciler için yurt sorunu çözülmezse bakın göreceksiniz, çok kalmayacak Ünye'den Fakülte Ordu'ya gidecektir. Geç kalınmasın lütfen, bu işler halledilsin, bunların elindeki kozlar alınsın.

Selam ve saygılarımla…”

Benim yazımdan sonra olayın diğer yanını, yani Ünye ile ilgili olan yanının dile getiren okuruma teşekkür ederim. Denecek, söylenecek daha bir şey kalmadı. Gerisi idarecilerimizin ve siyasilerimizin takdir ve gayretlerine kalmış. Bütün temennimiz Fakülte'nin Ünye'de kalması. Yoksa çok üzülürüz.

NOT: Mesajı gönderen kişi bulunduğu yer ve görev itibariyle sıkıntı yaratacağından adının yayınlanmasını istemediği için, yazmadım.



Bu Haber 1707 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI