5 Temmuz 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Madde Bağımlılığı ve Eklem Rahatsızlıklarına Etkisi
atakici52@hotmail.com

Sigara, alkol veya madde kullanımının eklem rahatsızlığına yol açtığını ve iyileşme sürecini geciktirdiğini biliyor muydunuz?

Normal sağlığın sürdürülmesi için gerekli olmayan doğal veya sentetik bir iskelet sisteminin etkilenmesi sonucu; kişinin eklem çevresinde bulunan yapılarında (kas,tendon,ligament) ve en önemlisi de eklemi oluşturan kemiklerin birbirleri üzerinde kayabilmesini sağlayan sinoviyal sıvısında, maddeler yağısal değişikliklere yol açarak fonksiyonel bozuklukları ortaya çıkarır. Eklem rahatsızlıklarında en çok dikkat çeken ise vücuda çeşitli yollardan girerek rahatsızlığa neden olan mikroplu eklem iltihaplanmasıdır.

Günümüzde zararlı madde kullanımı ve bağımlılığı, giderek artan kişisel ve toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Sigara, alkol, kokain, esrar ,eroin gibi bağımlılık yapan maddelerin kullanımı birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olurken, daha önceden var olan hastalıkların iyileşme sürecinin ciddi bir şekilde uzamasına da neden olmaktadır. Bu tür rahatsızlıkların en önemlileri de belki de hiç dikkat etmediğimiz eklem rahatsızlıklarıdır.

Madde alımı ile vücuda alınan mikrop eklem kapsülüne zarar verir.

İki kemik, birbirlerine eklem bağları ile bağlanmıştır. Kemiklerin birbirlerine sürtünmeleri sırasında aşınmalarını önlemek için kıkırdak yapı ve eklem sıvısını oluşturan eklem kesesi bulunur. Eklem aralığındaki bu sıvının korunması ve her iki kemiğin hareket kabiliyetinin sağlanmasını da eklem kapsülü üstlenir. Bu bağda hareketlerin ortaya çıkmasını sağlayan ve eklem kapsülünü koruyan ve yanı zamanda kasların bitiş noktalarını da oluşturan ligamentler yer alır. Kapsülün içinde kalacak şekilde menisküs denilen yapılar görev alır.

Bir eklem hastalığına neden olacak birçok bakteri ve virüs vardır. Eklem rahatsızlıkları birden fazla etkenin baş göstermesi ile birlikte şiddetli ağrı, şişlik, hassasiyet, ısı artışı, derinin kızarması ve hareket olanağının azalması gibi belirtiler ile eklem rahatsızlıklarının tanısı koyulur. Bu tanısal faktörlerin yanında kişide genel bir güçsüzlük hali de rahatsızlığa eşlik eder. Sigara, alkol, veyahut madde kullanımı direkt olarak eklem ve çevresi yapıların rahatsızlığına yol açarken dolaylı olarak da eklem hastalıklarının tetiklenmesine yol açar. Örneğin bu maddelerin kullanımı beyin, akciğer ve dolaşım sistemi gibi yapıların hasarına neden olur. Kirli kanın temizlenmeyerek eklem çevresi yapılarını besleyememesi halinde, beynin işleyişinde fonksiyonel aksaklıklara neden olarak inme rahatsızlığı ortaya çıkar.

Maddelerin kullanımı vücutta geçici olarak kan basıncı düşüşüne sebep olurken sürekli kullandığından (bağımlılıkta) kan basıncını yükseltir. Sürekli ve aşırı madde kullanımında kardiyo miyopati denilen kalp kası bozukluğu, kalp kasını harap eder ve kalp atışları ritminde düzensizliğe yol açar.

Kanın içindeki zararlı maddeler kemiğe depolanıyor.

Kan, içinde bulunan birçok vitamin, hormon gibi maddeleri vücuttaki yapılara taşıyarak buraların beslenmesini sağlar. Özellikle bunlardan biri olan D vitamini kalsiyumun kemiğe depolanmasını sağlar. Bir yandan da kanın içerisinde bulunan zararlı maddeler de kemiğe yerleşir ve kemiğin yoğun bir hal almasına sebep olur. Bu düzensiz kan akımından dolayı yeteri kadar vitaminin alınmamasından dolayı osteoporoz yani kemik erimesi ve eklem enfeksiyonları, osteomalazi gibi eklem ve çevresi sorunlar ortaya çıkar.

Bilinçli egzersiz hastalıkların seyrini yavaşlatabilir. Çünkü hareket eklemin  beslenmesini ve metabolizmasını destekleyen bir yapıdır. Temposu, basıncı aynı kalan hareketler eklemlere ve eklem metabolizmasına yararlıdır.

Madde kullanımı ve maddenin içerisinde bulunan zararlı maddelerin damar tıkanıklığına ve vücut kas sisteminde yol açtığı sorunlara karşı en etkili yöntem spordur. Yeşilay arşivinden yararlandım.

 

 

 Bu Haber 899 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI