11 Temmuz 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Ramazan Şenlikleri ve Hatimle Teravih Namazı

Çin Dinlerinde, “İki zat birleşerek bir tanrı oluşturur.” Şeklinde bir tanrı inancı vardır. Bu inanç şekillerini “YİN ve YANK” prensipleri şeklinde formüle ederek anlatırlar. Yani, gece-gündüz, beyaz-siyah, dişi-erkek gibi iki zıt birleşmedikçe bir bütün oluşmaz.

Atalarımız, Çinlilerin komşusu olduğu için bu dinlerin etkisinde midir, nedendir bilinmez; bizler de millet olarak zıtlıkları bir arada severiz. Cumhuriyet meydanında bulunan Saray Camiinde “Hatimle Teravih Namazı” kılınıyor. Meydanda da “Ramazan Şenlikleri” programları uygulanıyor. Hatimle Teravih Namazı, diğer camilerde kılınan teravihlerden en az yarım saat daha sonra bitiyor. Meydanda bekleşen bir kadınlı-erkekli, gençli- çocuklu seyirci, Saray Camiinde kılınan Hatimle Teravih Namazının bitmesini bekliyor. Bir nevi işkence çekiyorlar. Hatimle Teravih Namazı o camide başlatılırken, bugünkü meydan orada yoktu ve eski meydanda da ramazan şenlikleri diye bir uygulama yoktu. Bu programların başladığı yıldan bu yana bu iki zıt, birbirini itiyor. Ancak hiç birisi bir diğerini yok edemedi. Cami cemaati, cami yakınında müzikli eğlence yapılmasına karşı direnç gösteriyor. Belediyemiz, bu tür eğlencelerin genel olarak, halkın kolayca ulaşabileceği merkezi yerlerde yapıldığını ve bu yönüyle Ünye'nin en uygun yerini Cumhuriyet Meydanı olduğunu söyleyerek uygulama meydanda devam ediyor. Belediye meclisi üyeliğim döneminde halkın dindar kesimlerinden çok fazla sitem almıştım. Bu senenin Ramazanında da aynı sitemler devam ediyor. Dini konularda konularda hassasiyeti olan  insanlar için bir sanatçının, müzik aletleri eşliğinde şarkı söylemesi ile bir ilahi ekibinin ilahi okuması arasında fark yoktur. Cahil halkın değerlendirmesi böyledir. Büyük çoğunluğunun çocukları olan gençler, meydanda müzik programındadır. Kendisi de camide hatim teravih kılıyordur. Kuşaklar arasındaki büyük çelişki; ama sosyal bir gerçek. Veliler, çocuk sahipleri bu durumdan çok rahatsızlık duyuyor. Ancak, yapacak fazla bir şey yoktur. Sosyal toplumun ortak derdidir. Bireysel olarak ailelerin tek başına çözebileceği bir problem değildir. Toplumun ortak problemi olup ortak çözümler üretilmelidir.

 

Benim Önerim :

Saray Camimizde kılınan Hatimle Teravih Namazına bayan cemaat katılımı erkeklerden fazla. Bayanlara ayrılan bölüm, yetersiz. Caminin giriş-çıkış kapısı tek kapı. Bayan-erkek aynı kapıdan girip-çıkıyor. Bayanlar adeta çile çekiyor, bu durumdan. İlçe Müftülüğümüz duruma acilen müdahale etmelidir. Hatimle Teravih Namazını Orta Camiye nakletmelidir. Camilerde teravih cemaati zaten azdır. Hem Büyük Cami hem de Orta Cami, yarısına kadar bile dolmuyor. Hiç olmazsa bayanlar, rahat olarak hatimle teravih namazlarını kılarlar. Bu namaza iştirak edecek bayan sayısının daha da artacağını tahmin ediyorum. Çünkü, kendi çevremdeki bayanlardan duyduğuma göre yer yok diye hatimli namaza katılamayan bayanlar varmış. Hatimle namaz, Orta Camiye taşınınca Cumhuriyet Meydanındaki çileli uzun bekleyiş bitmiş olacaktır.  Biraz daha ileriye giderek Müftülüğümüze şu öneriyi de yapıyorum: Saray Camiine ramazan için en hızlı teravih kıldıran  imamlardan birini görevlendirerek, meydanda Ramazan Şenliği programını bekleyenlerden, katılımların sağlanmasına yardımcı olunmalıdır. Çünkü orada bekleyenlerin büyük çoğunluğu namazlı-niyazlı Müslümanların çocuklarıdır. İlahili-Kur'anlı programlara ancak Müslümanların çocukları katılır.

 

Değerli Okuyucularım !

Zıtlıkların hiç kimseye faydası yoktur. Çözüm üretici, kolaylaştırıcı, hoşgörülü ve çocuklarımızla uyumlu olmak zorundayız. Çocuklarımızı ve gençlerimizi ailelerden koparmak için düşman, hemen yakınımızdaki pusuda bekliyor. Düşmana zemin hazırlamaktan uzak durmalıyız. Peygamberimiz (a.s.)'ın çok güzel bir öğütü vardır; “Kolaylaştırınız; zorlaştırmayınız. Müjdeleyiniz; nefret ettirmeyiniz.”

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 Bu Haber 886 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI