1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Sayın Dekan Fakülte konusunda sanki iyi niyetli, ya da görmezden gelmeyi tercih ediyor...
musakiroglu@mynet.com

Ünye İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nin bu seneki mezuniyet programının Ordu merkeze alınması ve orada yapılan törende fakültenin adındaki Ünye kelimesinin ağza alınmadan anons edilmesinden doğan rahatsızlık bütün Ünyelilerin ortak rahatsızlığı ve üzüntüsüne dönüştü.

Bu güzel bir gelişme oldu. Şu yüzden güzel bir gelişme oldu, Ünyeliler fakülte ile ilgili olarak yapılmak istenenler konusunda iyice bilgilendiler, şimdi daha bir dikkatle gelişmeleri takip etmeye başladılar.

Bu arada Fakülte Dekanımız Prof. Dr. Sayın Nuri Yılmaz, bir açıklama yaparak, fakültenin Ünye'nin malı olduğunu, hiçbir yere gitmesinin mümkün olmadığını söyledi. Ancak bu açıklama pek de öyle yüreklere su serpmedi, yetmedi.

Bir kere fakültenin Ünye'den Ordu merkezdeki kampusa dahil edilmesi fikri, öyle birilerinin beyninin arkasında olan değil, tam tersine artık uygulamaya geçilen bir noktaya geldi. Fakültenin adındaki Ünye adını fakülte önüne koydukları tabelada bile yazmayan, fakültenin her yıl Ünye'de yaptığı mezuniyet programını bu yıl ilk kez Ordu merkeze alan, düzenlenen mezuniyet törenindeki anonslarda fakültenin resmi adındaki Ünye kelimesini kullanmaktan imtina edenler acaba bütün bunları niye yapıyor?

Sayın Dekanımız, “Olamaz, fakülte Ünye'den kesinlikle kaldırılamaz. Çünkü bu fakülte kanunla kuruldu. Ünye'nin malı” diyor. Sayın Hocam bütün fakülteler gibi Ünye iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi de kanunla kuruldu, doğru. Peki kuruluş kanununda “Bu fakülte Ünye'nin dışında başka bir yere taşınamaz” diye bir cümle, paragraf, madde, bir şey var mı? Ordu Üniversitesi Senatosu'nun bu konudaki yetkisi nedir, fakülteyi Ünye'den alıp, Ordu merkez kampusa kaldırma kararı alabilir mi?

Eee… bütün bu ön hazırlıklar ve alıştırma çalıştırmaları bu soruların cevabını veriyor. Bunun çok iyi farkındayız. Ünyeliler bunun çok iyi farkındalar.

Ancak bazılarına şunu özellikle söylemek istiyorum. Hiç kimse fakültenin Ünye'den kaldırılıp, bir başka yere götürme macerasına girmesin, Ünye yola yatar, geçit vermez, elindeki değere sahip çıkar, hiçbir yere göndermez.

Deneyin de görün bak…

Bayramca Tepesi'ne tesis mi kuruluyor…

Önceki gün belediye çevresinden bir grup arkadaşla sohbet ederken, sohbetimizin konusu Çakırtepe'deki inşaattı.

Bu inşaatta bir orta yol bulunduğu, bahçe duvarının yıkılmaması karşılığında, binanın en üst katının yıkılmasında anlaşma sağlandığı, inşaat sahibinin de söz konusu katı yıktığını anlatıyordu belediyeci bir arkadaş.

Laf birden Bayramca Tepesi'ne, adını belediye başkanlığı sırasında Sn. Osman Yurt'un Anneler Parkı olarak koyduğu tepeye geldi. Ne kadar doğrudur bilmiyorum, burası işletmeye açılacakmış, tesis yapılacakmış. Öyle konuşuldu.

Birden irkildim, ürperdim… Tesis yapılacaksa yapılsın, işletmeye açılsın, çok iyi olur. Ama ne olur çevreye ve doğal dokuya zarar vermeden yapılsın. Görüyorsunuz, dökülen su kabını doldurmuyor.Bu Haber 1603 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI