26 Temmuz 2014 Pazar
İSMAİL SARI
2014 Yılı Ramazan Bayramı Tatili

Yazımın başlığı, dikkatinizi çekmiştir. Bayramın kendisini değil de tatilini öncelikli konu olarak seçtim. Çünkü, bizim çok önemli geleneklerimizden olan Ramazan ve Kurban Bayramlarında “Sıla-i Rahim ziyareti” yani, büyükleri ve akrabalık bağı bulunan insanları ziyaret etmek görevi, dinimizin emri olarak da FARZ olması nedeniyle bayram tatillerindeki seyahat yoğunluğunu arttırmaktadır. Bu yoğunluk nedeniyle meydana gelen trafik kazaları, ülkemiz için “yüzkarası” denilecek noktalara ulaşmıştır. Bu kadar önemli bir konuyu artık göz ardı edemeyiz. Sadece devletin önlemlerine işi bırakıp kişisel sorumluluklardan kurtulamayız. Bu nedenle ben, bu yazımda bazı kişisel sorumluluklarımıza dikkat çekmek istiyorum.

 

Trafik Kazalarında Bireysel Sorumluluklarımız:

1- İhmalkArlık  : Hem şahsımız hem de aracımız için gerekli araç-gereç ve malzemelerin bulundurulması ve gereğinde kullanılması. Örnek: Emniyet kemeri kullanımı alışkanlığımız çok zayıf. Almanlar, araca biner binmez ilk iş olarak kemer takma alışkanlığını kazandırmış. Denetimini de sıkça yapıyor. Kemer deyip geçmemek gerekir. Bu konudaki ihmalkArlığımız nedeni ile çok sayıda can kaybı veriyoruz. Aracımızın noksanlıklarını giderme konusunda da ihmalkArlıklarımız maalesef çoktur.

2- Hız Düşkünlüğü : Özellikle gençlerimiz direksiyonun başına geçince, içinden geçen gençlik fırtınalarının etkisi ile, karayollarında uçma denemeleri yapanların sayısı hayli fazladır. Sadece gençlerin değil, yaşlılarımızda da hız düşkünü olanlar maalesef vardır. Üzülerek belirteyim ki, beni de sayabilirsiniz.

3- Ehliyetsizlik : Burada sadece sürücü belgesi olan ehliyeti kastetmiyorum. Özellikle köylerimizde ve trafik denetiminden uzak olan yerlerde; Traktör, Lombardini (yerel adı patpat), küçük araçlar çocuklara teslim ediliyor. Sürücü belgesi olmayanlar da işin cabasıdır.

4- Başkalarının Hakkına Saygısızlık : İşlek bir yolda araç kullanan bir sürücü, yol kenarında gördüğü bir arkadaşı ile sohbete dalıyor. Gerisinde bir sürü kuyruk oluştuğu halde hiç tınmadan sohbete devam ediyor.

5- Magandalık : Bazen kocaman otobanlarda bile trafik magandalarını televizyon ekranlarından seyrediyoruz. Motosiklet yarışları ve benzerleri gibi.

6- AhlAksızlık : Sürücü ahlAkına uymayan çok sayıda sürücülerin olduğunu hepimiz zamanla görüyoruz. Özellikle bayan sürücüleri taciz edecek söz ve davranışlarda bulunan sürücülerimiz de maalesef çoktur.

7- Tedbirsizlik : Millet olarak kötü alışkanlıklarımızdan birisi de “Boş ver bir şey olmaz” mantığımızın halen geçerliliğini sürdürüyor olmasıdır. Peygamberimiz (a.s)in şu sözü, ölçümüz olmalıdır: “Önce deveni bağla, sonra Allah'a tevekkül et.” Tedbir almadan, tevekkül olmaz.

 

Değerli Okuyucularım !

Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik eder, kazasız-belAsız, huzur dolu bir bayram dilerim.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

 

 

 

 Bu Haber 768 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI