22 Ağustos 2014 Pazar
TAMER UYSAL
Teleferik Meselesi ve Güzergâh Tartışmasına Bir Katkı

Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz Beyin Atatürk Parkına Teleferik açıklaması sonrası Ünye Kamuoyu ciddi ciddi Teleferiği tartışmaya başladı. Organize Sanayi Bölgesi olumsuzluğunun ardından bir gündem saptırma açıklaması mı idi yoksa büyük şehrin ilk yatırım çalışması mı? Ben samimi bir yatırım sözü olduğu kanaatindeyim.

Öyle zannediyorum ki bu konu biraz daha gündem de kalacak. Siyasi parti temsilcilerinden ve halktan bir grup Ünye'nin daha öncelikli OSB, Üniversite ve Liman gibi ihtiyaçları olduğunu bunun o ihtiyaçları örteceğini ifade ediyorlar. Bu böylemidir gerçekten. Hiç sanmıyorum. Bu sıralanan ihtiyaçlar Ünye'nin gerçekten olmazsa olmazlarından. Ancak bu yatırımlar Büyükşehir'in alanına giren yatırımlar değil ki. Tabii ki Ünye Belediye Başkanı ve ekibinin yürüttüğü ve Büyükşehir'in bizzat yatırım alanına giren konular yok mu? Veya kendilerini rüzgArın önündeki yaprak gibi Enver Bey bize ne sunarsa amenna mı diyorlar? Hayır. Ne Enver Bey, ne de Ünye ekibi böyle bir düşüncedeler. İhtiyaçlar belirlenmiş yapılabilecekler imkAnlar ölçüsünde istişare ile planlanmaya çalışılıyor.

Gelelim Teleferik meselesine. Teleferik bu planlamaların dışında bir öneri idi diye düşünüyorum. Bir bakıma Büyükşehir Belediye Başkanımız Ünye'ye bu yatırım yakışır diye düşünmüş olabilir. Prestijli bir yatırım. Ancak güzergAh gerçekten tartışılabilir.

Ticaret Borsamız, Genel Sekreter Mehmet Gür başkanlığında Eylül 2013 tarihinde “Ünye İstihdam ve Sosyo-Ekonomik Yapı Raporu “hazırladı. Otuz yedi sayfadan oluşan raporun otuz birinci sayfasında Teleferik projesini ele alarak şu değerlendirmeyi yapıyorlar.” Bir yörenin turizm merkezi haline getirilmesinde hayata geçirilecek önemli stratejilerden biri, doğal koşulların elverdiği ölçüde tüm turizm türlerinden yararlanmaktır. Ülkemizde deniz turizmine ağırlık verilmesi diğer seçeneklerin yeterince değerlendirilmemesine neden olmaktadır. Ünye'de bu konuda ülke genelinden farklı olmayan bir görünüme sahiptir. Ünye'de yapılacak bir teleferik hattı ilçenin turizm seçeneklerinin arttırılmasında önemli bir görev üstlenebilir.

Bu projenin amacı Ünye'yi gerek çevresindeki il ve ilçeler açısından bir cazibe merkezi haline getirmek ve gerekse de Ünye'den geçen tur otobüslerinin şimdilik %10 olan konaklama oranı tur programlarına Ünye teleferik gezisini de katmalarını sağlayarak artırmaktır.”

Teleferiğin neden yapılması gerektiği ifade edildikten sonra birde güzergAh önerileri sunulmuş. “Çakırtepe, Kızılkaya, Ünye Kalesi alternatifleri sunulduktan sonra denizden yüksekliği göz önünde tutularak bu projenin Asarkaya ya yapılması bizce daha uygundur” denilmiş.

2009 yılında Kent Ormanı olarak düzenlenen Asarkaya gerçekten bölgenin cazibe noktası olduğunu ifade edebilim. Denizden 385 metre yükseklikte dört bin hektarlık bir alanda on binden fazla ağaç bulunan bir oksijen deposu olan bu mesire alanı cazibesini de gün geçtikçe artıracaktır. Sadece Ünye'ye değil çok geniş bir alana hizmet veriyor olması hizmet alternatifini artırmayı da gerektiriyor. Bu güzergAha yapılacak Teleferik hattının Asarkaya'ya yapılacak hizmetlerinde çeşitliliğini artıracağını ve senenin on iki ayı bu bölgenin canlanacağını düşünüyorum.

Ordu Teleferiği 510 rakımlı Boztepe'ye 9 milyona mal olmuştu. Açıldığından bu zamana 2.5 milyon insan kullanmış. Yani üç yılda 2.5 milyon insan Teleferikle Boztepe'ye çıkmış. Yazları günde on bin kişi kullanıyormuş. Hadi biz bunun yarısını Teleferikle Asarkaya'ya çıkardığımızı düşünelim.  Bu Haber 8919 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Katkılar ve Gerçekler Tarih : 12 Aralık 2017 / Pazar Üye Adı :cumber
Ordu Büyükşehir Belediyesinin Ünye'nin alt yapısına yönelik hiç bir yatırım çalışması yokken memnuniyet ifadeleri hiç de inandırıcı gelmiyor. Ünye Belediyesinin Ordu Büyükşehirin gelirlerine olan katkısına mukabil bütçeden aldığı yatırım miktarı nedir? Ordu Büyükşehir ile Ünye halkı arasında sağlıklı bir ilişki olup olmadığını sorgulamak için sorulması gereken en temel soru budur. Eğer "Katkı" sağlamak ise amacınız temeli "gerçekler" olan sorular sorun. Ha bir de hatırlatma . Ordu'da yapılan arkeolojik kazılar için Ordu Büyükşehirin harcadığı para 2 milyon tl'ye yakın."OSB Büyükşehirin görev alanına girmiyor." derken "katkı" sağlamıyorsunuz. Çünkü "gerçeklerden" kopuksunuz.
Başlık : Yandaş farkı Tarih : 20 Eylül 2017 / Pazar Üye Adı :Uçan Okus
Bir kişinin,kurumun,ideolojinin,uygulamalarını itirazsız kabul eden kişilere yandaş denmektedir.Sayın Fikri ve Süleyman beyler; ne kadar ileri görüşlü olursanız olun günümüzde yandaşlığın kazanımlarını hep birlikte farkedebiliyoruz!
Başlık : 5 yıl sonrası aynı sanorya! Tarih : 14 Kasım 2014 / Pazar Üye Adı :süleyman
Tamer Bey 5yıl öncede Ögretmenler gününde ögretmenlere Ünyede müjde veriyordun.Sosyal tesislerden bahsederek siyasilerden övgü ile bahsediyordun.Bende tesisler yapılmadan teşekkür ediyorsun diye eliştiriyordum.Sahi ne oldu o tesisler nerede ...!Tamercigim sen siyaseti bırak ögretmenligine dön inan daha inandırıcı olursun.Hiç olmazsa sen siyasete bulaşıp saygınlıgını yitirmezsin.Yalansız,palavrasız siyaset olmuyor,sakın ben hariçim deme biz neler gördük neler...
Başlık : ne alaka Tarih : 19 Eylül 2014 / Pazar Üye Adı :fikri
hastane bitti de teleferik kaldı gerçekci olalım biraz
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI