23 Ağustos 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Hop Dedik
atakici52@hotmail.com

Geçenlerde Ünye Çamlığına giderek bir masaya oturup şöyle keyifle bir gazete okumak istedim.  Ancak bu keyfimi huzurla yerine getirebilmem için öncelikle bir mıntıka temizliği yapmam gerektiği biraz önce buradan ayrılanların bıraktıkları imzadan anlaşılıyordu.  Çünkü yabancısı olmadığımız klasik eşek oğlu eşekler az önce burada bir sürü pisliklerini bırakıp gitmişler, bıraktıkları imzalarlarla biz henüz insan olamadık, hala eşeğiz hallerini anlaşılır kılmışlardı…. Tabi bu arada gerçek eşeklerden özür dilerim!

 

Ben mıntıka temizliğimi yaptım ve keyifle gazetemi okumaya başladım.

 

O serin oksijen deposunun içersinde gazete okuma zevkinin huzuruna kendimi vermişken, ani ve sertçe çıktığı kulağıma çarpan ses dalgası ve desibelinden de belli olan ve komut içeren cümleler irkilmeme ve sesin geldiği tarafa bakmama sebep oldu.

   

HOP DEDİK…  Evet, kulağıma gelen ses bu cümleleri içeriyordu… Hop dedik! 

 

Ben sesin kimin ağzından çıktığını belirlemeye çalışırken, konuşmaya devam ederek kendini ifşa eden sesin sahibinin ağzından hayat dersi veren,  istikrar ve basiret sahibi olan birinin ağzından çıktığı belli olan şu cümleler çıkıyordu:  Nereye gidiyorsunuz oğlum?(arkadaşlarına sesleniyor) bu çöpler böyle bırakıp gidilir mi? Ne temizleyeceğiz lan, Belediyenin görevlisi yok mu? Belediyenin görevlisinin görevi senin burada bıraktığın pisliği temizlemek değil, çöp kutusuna bıraktığın çöpü almak… Uzatmayın da,  hadi hep beraber toplayalım şurayı!   Arkadaşları da o gence uydular, masanın etrafını güzelce temizlediler. Ben de hem arkadaşlarını uyaran genci, hem de arkadaşının lafını dinleyerek medeni olmaktan yana tutum sergileyen gençleri kutladım. 

     

HOP DEDİK…  Evet, gencin arkadaşlarına söylediği bu sözler kimileri için belki argo gelebilir… Ancak unutmamak gerekir ki, bu nerede ne için söylendiğine göre değişir.

         

Şimdi… Keşke Ünye'de bağımlılıktan rant elde edenlere daha önceki yazımda belirttiğim gibi HOP DEDİK diyebilsek, işbirliği yapabilsek, kafalarına balyozu indirebilsek. Keşke HOP DEDİK, buraya kadar diyebilsek, bağımlıkla ilgili yeterli derecede işbirliği yapabilsek, inlerine girebilsek.

 

Keşke yerel yönetim olarak HOP DEDİK, böyle gelmiş ama böyle gidemez deyip kaldırımlara kabak çekirdeği atılması ile ilgili 2 aylık uyarı çalışmalarından sonra kabahatler kanununa göre cezalar yağdırıp kaldırımlara çekirdek atma düşüncesi ve o pisliğin içinde gezinti yapma garabetinden kurtulabilsek. 

 

Keşke, HOP DEDİK,  bu bize yakışmıyor desek,  yerel Yönetim ve Muhtarlıklar işbirliği ile Belediye sokağımızı niye süpürmüyor diyenlere inat en güzel balkon ve en temiz sokak kampanyaları düzenleyerek, herkesin kendi evinin önünü ve çevresini temiz tutmasını sağlayabilsek.  

 

Bence Ünye'nin birinci derece hop dedik denecek sorunu bağımlılıkla mücadele, ikincisi şehrin tüm sokakları ve kaldırımlarının pis tutulup her şeyin belediyeden beklenmesi,  üçüncüsü  20 yıldır konuşulup kazma vurulamayan Organize Sanayi, dördüncüsü Turizmde ve kültür çalışmalarında uzun soluklu netleşmiş politikalarımızın olmaması!   En iyisi siz hop dedik uzun yazdın be yazar demeden ben yazımı noktalayayım…  Saygılarımla. Bu Haber 876 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI