6 Eylül 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol tehdidi!
atakici52@hotmail.com

Birçok genç erken yaşlarda alkol kullanımını tecrübe etmektedir. Sonuç olarak alkol tüketimi önemli sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir. Cinayet ve motorlu taşıt kazaları gibi nedenlerle her yıl 21 yaşın altında olan binlerce genç alkol tüketimi yüzünden hayatını kaybetmektedir. Gerek küçük kasabalarda gerekse ülke çapında yapılan araştırmalar alkol tüketiminin gençler arasında revaçta olduğunu göstermektedir. Amerikalı gençlere yönelik yıllık olarak yapılan ‘Geleceği Kurmak: 2005' adlı çalışmalardan elde edilen bilgilere göre 12, sınıfların dörtte üçü, 10. sınıfların ise üçte ikisi ve 8, sınıfta her iki öğrenciden biri alkollü içecek tüketmektedir.

Yine aynı araştırmaya göre, ergenler alkol tüketimine çok erken yaşlarda başlamaktadır. Alkol, gençler arasında kullanılan başlıca uyuşturucu maddeler arasında yer almaktadır 2003 yılı verileri alkol kullanımına ilk olarak başlama yaşını 14 olarak göstermiştir. Diğer araştırma verilerine göre, gençlerin alkol tüketimine başlamalarıyla birlikte hem çevrelerine hem de kendilerine zarar verme eğilimleri de artmaktadır.

Çocuklar ergenlik döneminden gençlik dönemine adım attıklarında köklü fiziksel, duygusal ve ruhsal değişikliklere maruz kalırlar ve hayat tarzları da değişir. Gelişim süreciyle ilgili geçişler ve artan derecede bağımsız olma duygusu alkol tüketimiyle ilişkilendirilebilir; ama asıl etkenler şunlardır:

Risk Alma Durumu: Bazı gençler heyecan peşinde koşma eğiliminde olduklarından dolayı alkol kullanmayı tecrübe etmek isteyebilirler. Gelişim süreçlerinde yaşadıkları değişikliklerde, onların aklına gelen her şeyi yapma isteği ve davranışlarının farkında olmama durumu da onları alkol tüketimine kolayca itmektedir.

Beklentiler: 9'lu yaşlardan önce çocukların alkol hakkındaki izlenimleri genelde olumsuzdur ve alkolü ‘kötü' olarak bilirler. HAlbuki 13'lü yaşlara gelindiğinde bu beklentiler değişir ve olumlu bir yöne doğru kaymaya başlar. Dolayısıyla bu yaşlarda en çok alkol tüketen, en iyi konuma gelmiş olur.

Çevresel Faktörler: Genetik faktörler bütün bir hikAyeyi tamamlamaya yetmemekle birlikte ‘alkol tüketim davranışı' çok daha karmaşık süreçlerle ilişkilidir. Bugün alkol TV'lerde, radyolarda, reklam panolarında ve medyada çok geniş bir yer bulmaktadır ve bu tüketimi de çılgınca kamçılamaktadır. Araştırmalar, gençlerin bu reklamlara nasıl tepki gösterdiğini göstermektedir. 3,6, ve 9. sınıflarda yapılan araştırmalar, alkol reklamlarını çekici bulan gençler alkol kullanımına olumlu baktığı ve alkollü içecekleri satın alırken marka kullanımına da dikkat ettiğini göstermektedir. Bunun yanında aile ve arkadaş grupları da alkol kullanımında önemli faktörlerdir. Örneğin, alkol kullanan bir ailenin çocukları da büyük oranda hem alkol kullanmakta hem diğer zararlı maddeleri de kullanma eğilimi göstermektedir.

 

Alkol tüketimi ne gibi sağlık sorunlarına sebep oluyor?

Gençler alkol tüketmeye başladıkları andan itibaren bir takım sağlık sorunlarıyla karşılaşırlar. Ergenlik döneminde tüketilen alkol her ne kadar gençlik döneminde tüketilen alkol kadar şiddetli sağlık sorunlarına sebebiyet vermese de araştırmalar, aşırı dozda alkol tüketen gençlerin kendilerini sağlık problemlerinin başladığı riskli alana soktuklarını göstermektedir.

Not: Yeşilay Arşivinden yararlandım.

 Bu Haber 864 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI