13 Eylül 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Ünye-Oşima Caddesi

Türk Hava Kurumu Ünye Şubesi Başkanlık masamda bir davetiye duruyor; Adıma yazılmış olduğu için hemen merakla açtım ve okudum. Davetiye, Türk-Japon Dostluğu, Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Derneği'nden gelmiş. Ünye'mizin Burunucu mevkiinde yaptırılmış olan, Türk-Japon Dostluğunun simgesi olarak düşünülmüş Anıt'ın açılışına daveti ediyor. Davetiye üzerindeki açılış tarihi: 14 Eylül 2014 Pazar, Yer: Ünye-Oşima Caddesi, saat: 14:00. Davetiyenin altında Prof.Dr. Sait KAPICIOĞLU Onursal Başkan, Mustafa DEMİR Ünye Kaymakamı, Ahmet ÇAMYAR Ünye Belediye Başkanı'nın isimleri vardı.

 

Buraya kadar her şey normal. Neticede bir davetiyedir. Katılırsın, katılmazsın; orası kendi iradenle ilgili bir konu. Ancak, açılış programı için verilen adres dikkatimi çekti; “Ünye-Oşima Caddesi”. Ben on sene Belediye Meclis üyeliği yaptım. Aralarda Belediye Başkan vekilliği yaptım. Ayrıca, cadde ve sokaklara isim verme komisyonunda da çalıştım. Ünye'de böyle bir cadde hatırlamayınca, davetiye üzerinde yazılmış bir “irtibat cep telefonu” numarası gördüm ve bu numarayı aradım. Telefonumun ekranında arama devam ederken Prof. Dr. Sait KAĞICIOĞLU Hocamızın adını görünce telefon numarasının kime ait olduğunu öğrenmiş oldum. Sayın Kapıcıoğlu telefonunu açtı ve saygı-hürmet, hAl-hatırdan sonra “Ünye-Oşima Caddesi”ni sordum. Sayın Kapıcıoğlu'nun kendisine has o hoş gülüşünden sonra, “Anıtın yanına giden küçük sokağa biz verdik o cadde ismini” dediler. Belediye Başkan vekilliğim sırasında bir zorunluluk nedeniyle o Anıt'ın yanına bir defa gitmiştim. Çevre düzenlenmesi falan henüz yapılmamıştı. Bir daha da gitme şansım olmadı. Açılış safhasına geldiğine göre güzel bir eser olmuştur herhalde. Açılış günü göreceğiz inşallah…

 

Güzel Ünye'mizden bir türlü kopamayan, Ünye'nin kültürü, her türlü gelişimi için bir çivi çakmağa çalışanın yanında olmayı kendisi için bir görev addeden değerli bilim ve kültür insanlarımızdan birisi olan Sayın Sait KAPICIOĞLU Hocamız'ı, Ünye'mizin ve Ülke'mizin uluslar arası ilişkiler ve özellikle de DOSTLUK bağlamında SİMGESEL önem arzeden Türk-Japon Dostluk Anıtı'nın Ünye'mize yapılması konusundaki öncülük etmeleri ve özel gayretleri nedeniyle kutluyor, zat-ı Alilerine şükranlarımızı sunuyorum. Bu Anıt, Ertuğrul Fırkateyni Şehitlerimizin ölümsüzleştirilmesi konusunda tarihi bir kültür mirası olarak Sayın Hocamızın anılmasına vesile olacaktır. ŞAirin dediği gibi; “Baki kalan bu kubbede; bir hoş sedA imiş”.

 

            Değerli Okuyucularım,

 

Ben de acizane diyorum ki, açılış günü ve saatinde, biz Ünyeliler olarak Ünye-Oşima Caddesini tıklım tıklım dolduralım. Ünye'mize hizmet sunanların yanında olalım.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…  

 

 

 

 

 

 Bu Haber 889 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI