19 Eylül 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Türk Hava Kurumu ve Kurban Derileri

   Türk Hava Kurumu Ünye Şubesi olarak, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2014 Yılı Kurban Bayramında da kurban derisi toplama görevimizi sürdüreceğiz. Geçtiğimiz yıl, yapılmış olan bir yönetmelik değişikliği ile, daha önce yasal olarak sadece Türk Hava Kurumumuza verilmiş olan kurban derisi toplama yetkisi, yeni yönetmelikle serbest bırakılmıştır. Yani Türk Hava Kurumu ile birlikte diğer hayır kurum veya kuruluşları da kurban derisi toplayabileceklerdir.

 

   Bazı insanlarımız bu yönetmelik değişikliğini, “Türk Hava Kurumunun elinden kurban derisi toplama yetkisi alındı, daha deri toplayamayacak” şeklinde anlatarak halkımızı yanıltmaktadır. Bilmeyerek, veya kasıtlı olarak verilen bu bilgiler yalandır, yanlıştır. Türk Hava Kurumumuz, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2014 yılı Kurban mevsiminde de deri toplama ekipleri ile dolaşarak, vatandaşımızın kurban derilerini toplayarak amacına uygun şekilde değerlendirecektir.

 

   ***       ***       ***

 

   Kurban Derileri Amacına Uygun Nasıl Değerlendirilir?

   Kurban, yakınlık peydah etmek için yapılan hayır işlemidir. Yani bir Müslüman, Allah (c.c)a yaklaşmak için kurban keser. Kestiği kurbanın derisi veya herhangi bir parçasını satarak kendi ihtiyaçlarına kullanamaz. Kestiği kurbanın derisini veya bir kısmını, parçasını satarsa o parayı mutlaka bir fakire veya hayır kurumuna vermek zorundadır. Bu nedenle insanlarımız, kurban derilerini satmak yerine doğrudan ayni olarak hayır kurumlarına bağış yaparlar.

   Ben insanlarımıza Türk Hava Kurumunu tercih etmelerini tavsiye ederim

 

   Niçin?

   Şu nedenlerle kurban derilerinin tercihli olarak Türk Hava Kurumuna verilmesi, halkımızın daha çok sevap kazanmasını sağlayacaktır.

 

1-          Türk Hava Kurumu, 2010 yılında kurduğu Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesi kanalıyla Türk Sivil havacılığına doğrudan eleman yetiştirmektedir. Yani Kurumumuz öğrenciye hizmet etmektedir. Hemde son yılların sivil havacılık konusunda dünya birinciliğine oynayan sivil havacılığımıza her türlü teknik personelin eğitimini ve öğretimini en birinci görevi olarak üstlenmiştir. Ülkeler için en önemli yatırım, eğitim-öğretime yapılan yatırımdır. Bu vesile ile yeni eğitim-öğretim yılının tüm eğitim-öğretim kurumlarımız ve milletimiz için hayırlı olmasını Yüce Allah (c.c)dan diliyorum.

2-          Türk Hava Kurumu, kurban derilerini piyasa fiyatının yaklaşık 3 katı fiyatla saha pahalı satmaktadır. Bu nedenle, kurban derisini Türk Hava Kurumuna veren insanlarımız daha fazla sevap kazanacaktır.

3-          Türk Hava Kurumu, orman yangınlarına müdahale konusunda Devlet Kurumlarımıza sağladığı destekle ve hava ambulans ulaşımına verdiği önemli katkılarla önemli bir toplumsal hizmet sunmaktadır. Örnekleri çoğaltmamız mümkündür.         

 

Değerli halkımızın kurbanlarının bol, bereketli, sağlıklı ve Allah'ın kabulüne şayAn olmasını diliyorum.

   Saygı, sevgi ve selamlarımla…

                                                                       


Bu Haber 931 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI