29 Haziran 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Kültür
Kültür, fert ve toplumların değer yargılarının, davranış biçimlerinin ve bakış açılarının, genel mutabakatla kabul görmüş hayat tarzıdır.

   Peki, hem mevcut kültürünüzü  ortak akılla daha da zenginletip geliştirmek  ve muhafaza etmek,  hem de başka ülkelerin  kültürleriyle alışveriş yaparak, ama onların kültür potasında  dejenere olmadan  kültür değerlerinizi  gelecek nesillere taşımak  nasıl mümkün olur? Bunun birkaç  yolu var.   Ve bunu başarabilen ya da  başaramayan,  incelenmesi gereken ülkeler var.  Ülke olarak  yeterince başarabildiğimiz kanısında değilim!!  Bu konuyu sosyal bilimcilere bırakarak,   ben Ünye ile ilgili düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.                                                  

Spor faaliyetleri açısından bakacak olursak, Belediye  Başkanı Arpacıoğlu'nun sporu desteklediğini görüyoruz. Bunu, hem uluslararası başarılara imza atacak düzeye gelmiş olan  Belediyespora vermiş olduğu destek  açısından, hem de Ünyespor'a verdiği destek bakımından söyleyebiliriz… Ancak, ben Sayın Belediye Başkanı'ndan bir güzel çalışmaya daha öncülük etmesini, Ünye'ye  geniş kapsamlı ve  çok yönlü faaliyetlere hizmet edebilecek büyük bir kültür  sitesi kazandırmasını istirham ediyorum.

Şöyle büyük bir kültür kompleksine Ünye'nin gerçekten çok ihtiyacı var.

Ünyelilerin, kültürlü olma ekseninde gerekli kurallar ve eğitim kavramıyla harmanlanmış gelişmeye de önem vermesi lazım. Diyeceksiniz ki ne yani, biz şimdi kültürden yana eksik miyiz? Yok, size bir şey demiyorum da şöyle  Ünye'ye kuşbakışı bir bakalım, neler göceceğiz seyreyleyelim ! Korna çalarak selam veriliyor, kaldırımlar baştan sona çekirdek kabuğu, yaptığı düğünün müzik sesi üç mahalle ilerden dinleniyor. Bayanın saksıya döktüğü su başımı  yıkıyor,  balkona astığı çamaşırın suyu, bilmem ki nasıl bir bayanın huyu, bu aymazlıklar karşısında ne yapsın beynimdeki duyu? Ben ne yapıyorum yaa.. Eskice Hoca mı zannettim bir an için kendimi ne ?  Neyse, devam edelim. Tiyatro gibi etkinliklere hala yeterli ilgi gösterilmiyor, daha da kötüsü, tiyatroya geç gelinerek, salonda tak tuk pervazsızca yürünüp tiyatrocuya ve izleyicilere saygısızlık yapılıyor. Hala sigara izmaritleri olur orta caddelere atılıyor.  Dolmuşta adam telefonu kulağına dayamış,  Dünya'nın bir ucundaki Papua Yeni Gine'deki biriyle konuşuyormuş gibi bas bas bağırıyor! 

Dinleme kültürü gelişmemişâ€¦ Kimse birbirini dikkatli dinlemiyor. Herkes daha çok konuşmak istiyor. Herkes bilge, herkes filozof… Herkes en iyi futbol yorumcusu, herkes en iyi siyaseti bilen, herkes en  maceralı askerlik yapan…İyi de bir bakalım kimmiş ALLAH'A tapan!   O  zaman hadi kısaca cami adabımıza da bakalım.! Cami'de cep telefonları maşallah çeşit çeşit melodilerle çalıyor, hatta cevap bile veriliyor. Camide hasbıhal edilip, sohbetler yapılıyor. Aslında cami adabına başka bir yazımda daha geniş yer vermek istiyorum.

Sonuç olarak, hangi yaşta olursak olalım, kendimizi eğitmemiz gerekiyor. Saygılarımla.Bu Haber 1742 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI