20 Eylül 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Algı Türbülansı
atakici52@hotmail.com

İnsanların algıları bazen öyle türbülansa uğrar, aklın dumura uğramasına yelken açar ki; yok canım… bu kadar da olmaz dediğiniz şey oluverir. Ve siz durumu anlamak için beyin fırtınası estirip düşünce med cezirleri yaşar ve olayın ne olduğunu kavramaya çalışırken, sizin için asıl daha şaşırtıcı olan ise türbülansa sebep olan tarafın ısrarla haklı çıkan tutumuyla karşılaşmak olur… Bu durumda düşünce karmaşası içinde ki ruh halinizle mantık algınızın ESO çekmesine mani olmak olmamak arasındaki gelgitlerle baş etmeye çalışmak mecburiyetinde bile kalırsınız.

 

TOP YANI:  14 Eylül Pazar günü saat 14.00'de Topyanı Şehitler Anıtı açılışı yapıldı. Ertuğrul Firkateyni anısına Topyanı ile ilgili kurulan Türk Japon Dostluk Derneğinin organizasyonu, Ünye Kaymakamlığı ve Ünye Belediye Başkanlığı'nın ev sahipliğinde yapılan açılış, Topyanı'nın gerçek ruh mazi ve karakterinin ortalıkta olmamasına rağmen fevkalade güzel oldu.  Başta Profesör Dr Sait Kapıcıoğlu olmak üzere tüm emeği geçenleri kutluyorum.  Japon Elçisinin inceliği ve nezaketi ile zarif eşlerinin sempatik davranışları da görülmeye değerdi doğrusu.

 

Ancak,  hazırlanan plaketlerin çokluğu ve bu itibarla da plaket takdiminin uzun sürmesinin sıkıcı olduğu dikkat çekti.  Flaş Radyo'da daha önce beraber görev yaptığımız Hüseyin Toprak kardeşimin profesyonel sunumu her zamanki gibi göz doldurucuydu… Bu manada Bilgin Hasdemir'e programın bir bölümünün sunumunu yaptırmak gereksizdi diye düşünüyorum. Diğer yandan, bir çok sivil inisiyatif grubunun açılışa davet edilmediği dikkat çekti. 

 

Bir başka şey daha dikkat çekici:  Şahsımın mahallenin muhtarı olduğumu ve Cumhurbaşkanını temsil etmem dolayısıyla çokça verilen o plaketlerden bir tanesi neden benim elimden verdirilmedi diye söyleme densizliğinde bulunmuyor, açılışla ilgili Mahalle Muhtarı olmam hasebiyle benimle işbirliği yapılmamasını dile getirmeyi abes sayıyorum.

 

Ancak ve ancak…  Protokolün içersinde bulunan Ordu Milletvekili Sayın Mustafa Hamarat nasıl yok hükmünde sayıldı… Sayın Hamarat'a bir plaket takdiminde bulunma nezaketinde niçin bulunulmadı? Sayın vekilin Topyanı'nın yapılanmasında katkısının tuzunun olduğu nasıl görmezden gelindi?  Velev ki Sayın Hamarat'ın hiç katkısı olmasaydı bile, onlarca kişiye onlarca kişi tarafından plaket verdirilirken, Sayın vekil birkaç cümle ifade etmek ve plaket takdim etmek için neden mikrofona davet edilmedi? Olay maksatlı mıdır, gaflet midir bilmiyorum… Ama bildiğim bir şey var,  Sayın Hamarat'a nezaketsizlik yapılmıştır… Olaya bu zaviyeden baktığımızda bu bir skandaldır, ayıptır, sakat ve anlaşılması zor ve kendi içerisinde sorular barındıran bir husustur.

 

Bence,  başta Türk Japon Dostluk Derneği'nin kurucuları,  şimdiki yöneticileri  ve bu organizasyonda diğer kurumlardan sorumluluğu olan ilgililer Sayın Hamarat'tan özür dilemeleri gerekir!!!

 

Bir başka önemli konu:   Halkımızın kıymetli Gazilerimize çok değer verdiğini biliyorum… Zira Gazilerimiz Topyanı'na geldiklerinde aldıkları alkıştan da bu belli oluyordu. 

 

Gazilerle ilgili sergilenen arızalı tutum: 

Değerli Gazilerimiz açılış mekAnının tarihi karakterine ve açılış maksadının ruhuna uygun olaraktan açılışa davet edilmişlerdir.  Bu davet ediliş gazilere verilen değerin çok tabi bir tezahürüdür…  Ancak, ortada hiç de tabi olmayan ve Gazileri derinden yaralayan bir düzeysizlik vardır… Açılış günü Gaziler Topyanı açılışına gitmek için önce Cumhuriyet Meydanı'na gelmişler,  bir süre kendilerini alacak bir araç beklemişlerdir.  Ancak bu boşuna bir bekleyiş olmuş,  herhangi bir araç kendilerini almaya gelmemiştir…  Sonra, bir iki tane rahatsız olan gazi dolmuş ile diğerleri ise kan ter içersinde o sıcağın altında Topyanı'na yaya olarak gitmişlerdir.  İçlerinde yaşları 60 ve 80 olan, tansiyonu ve şekeri olan Gaziler vardır…  O sıcakta, başlarında kalpak, üzerlerinde ceket, boyunlarını sıkan kravatları olduğu halde manevi bir görevin ifasının yerine getirilmesi adına,  o gazilerimiz kimilerinin affedilmez basiretsizliği sebebiyle o sıcakta onca yolu yürümüşlerdir.  Gazilerimizin bu durumunu gören gençlerden birçoğu olayı kınamışlardır.

 

Gazilere yapılan bu ayıptan, Topyanı açılışı organizasyonu ile ilgili olan herkes sorumludur…  Açılış ve Gazilerin oraya gelmesi ile sorumlu olanlar bu gafleti ve ayıbı nasıl yaptılar, bu arızalı tutumu nasıl sergilediler anlamakta güçlük çekiyorum…

 

Ancak asıl ondan daha fazla anlamakta güçlük çektiğim husus, kendisi de 80 yaşında olan Gaziler Dernek Başkanı, o Gazileri Topyanı'na kadar nasıl yürüttü?  Bu yanlışa tepki koyup, Cumhuriyet Meydanı'nda kükreyerek ve ilgilileri arayarak, ‘Çabuk buraya araç gönderin. Hiç kimse benim Gazi kardeşlerimi burada bekletemez. Herkes haddini ve görevini idrak etsin, size 10 dakika müddet, 10 dakikada araç geldi geldi, yoksa ben Gazi arkadaşlarımla olayı protesto ediyor ve gelmekten vazgeçiyoruz' diye nasıl demedi de, o Gazileri Topyanı'na kadar yürüttü?

 

Genel manada daha değinilecek hususlar var, yerim dar olduğu ve yazım uzun olduğu için özür dileyerek yazımı bitiriyorum… Dün Gaziler Günü'ydü, Değerli Gazilerimizi kutluyor, kendilerine sağlıklı bir hayat diliyorum.  Saygılarımla.

 

 Bu Haber 923 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI