27 Eylül 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Dünya Turizim Günü
atakici52@hotmail.com

27 Eylül, yani bugün, Dünya turizm günü.  Dünya turizm gününün diğer tüm özel günler ve haftalar gibi bazı etkinlik ve demeçlerle kutlanacağı muhakkak.

    Özel anma günlerinin, aman işte,  klasik şablon kutlamalar bunlar, neye yarar sağlıyor ki? Şeklinde görülmesini de çok doğru bulmuyorum!  Ancak bir şartla… Bu anmalar, o buluştu bu buluştu hepsi bir güzelce konuştu ile sınırlı kalmadan,  anma toplantısında somut kararlar alınarak bu kararları hayatla ve sahayla buluşturmak kaydıyla, bu tür toplantıları ve etkinlikleri yararlı görürüm. 

 

      Seyahat etme kültürü:   Avrupa Ülke vatandaşlarına kıyasla Türk halkının seyahat etme oranının çok düşük olduğu söylenir… Bu doğrudur da…   Ancak, göz ardı edilmemesi gereken bir husus var… Bu fark sadece Avrupa vatandaşlarına kıyasla Türk vatandaşlarının ekonomik güçlerinin zayıf olmasından ve görüş farkından  kaynaklanan bir olgu değil.  Türk halkının Avrupa halklarına göre daha az seyahat etmelerinde kültür ve daha da önemlisi aile mefhumu değerlendirmesi sebebi var.  Bu ne demek? Şu demek…  Avrupa da aileler,   çocuk hele şu okulu bitirsin, hele askerliğini yapsın, mesleğini eline alsın, biraz para kazansın, bir söz keselim, bir düğün yapalım, bir eve yerleştirelim…  Oh, onu yerleştirdik… Şimdi sıra diğer oğlanda, diğer kızda.  Oğlanın ev taksiti var, ona da yardımcı olmak lazım, diyorlar mı? Demiyorlar!  İşte bizi ayran çizgi bu.

 

       Bu çizgi, manevi ve kültürel bir zaviyeden bakıldığında pek de yadırganacak bir tutum gözükmüyor. Çünkü Avrupa Ülke vatandaşlarının ruh halini çekirdek aile geleneği, içselleştirme ve sahiplenme, vefa, birleştirici aile mefhumu gibi olgular kapsamıyor.

           Avrupa'da kavrayıcı ve birleştirici ruh eksenli maya artık tutmuyor. Onlarda da daha eskiden var olan birleştirici aile mefhumu kavramının ruh boyutu, yerini donuk ve mat bir madde ruhaniyetine terk etmiş durumda.    Bu maddeci tutum, belli bir yaştan sonra ki sahiplenme sorumluluğunu sosyal devletin sorumluluğuna bırakmış. Sosyal Devlet çocukların karnını doyurup ona çeşitli sosyal imkAnlar sağlarken, aynı gençlerin ruhu maalesef sevgiden yoksun ve sağlıksız kalıyor… Bu yüzden de çocukları tarafından arayıp sorulmayan yaşlılara da, çocuk ve torun sevmek yerine kedi köpek sevmek şansı kalıyor. 

 

          Diğer taraftan,  tüm bu tespitler paralelinde şunu da söylemek de yarar var:  Ülkemiz ve Ünye açısından bakıldığında her aile yıllık hiç değilse bir defa olsun yurt dışı kabil olmasa bile, bir yurt içi seyahat için bütçesinden para ayarlamalıdır. Hiçbir şey yapamasa, hiç değilse bulunduğu bölgeyi gezmelidir.  İnanın Ünye müzesini, Ünye kalesini ve etrafımızda tarihi yerleri bile gezmeyen bir sürü hemşerimiz vardır.  Günde bir paket sigara alan yılda en az 3000 TL boşuna para harcamış olur. Bunu niye söylüyorum? İsterse çoğu aile yılda bir defe kısa da olsa ailesine seyahat imkanı yaratır!

 

        Ünye turizm Derneğinin değerli Başkanı Adnan Sobi kardeşimin,  Sayın Kaymakamımızın ve Belediye Başkanımızın Ünye'de turizmin gelişmesi için çok çaba sarf ettiklerini biliyor,  bu manada kendilerini kutluyorum.

         Ünye ve hinterlandında turizmin gelişmesi için tüm kurumların daha sıkı işbirliği yapması gerektiğini ifade etmek isterim. Öncelikle satanlardı yüksek yıldızlı oteller yapılması zaruridir.

 

       Değerli belediye Başkanımız Ahmet Çamyarın çeşitli vesilelerle ifade ettiği gibi, içinde kanalizasyon akan derebaksların bir an evvel ıslah edilmesi turizm adına zaruret arz etmektedir.  Ahmet Çamyar'ın bu konuda robot sistemiyle tespitler yapmak suretiyle dereleri ıslah etme planı olduğunu biliyor, bu planın da bir an önce saha çalışmasına geçilerek gerçekleştirilmesinin beklendiğini ifade etmek istiyorum.

       Ünye de çok yönlü turizm imkAnlarının değerlendirilmesi gerektiğini, bu manada sadece sahil kesimine göre değil, gerek Ünye içinde gerekse Ünye ve civarında ki tarihi mekAnların gezilecek konuma getirilerek gezi programlarıyla tanıtılması, Öncelikle bu mekAnların Ünye de oturulanlara tanıtılması ve sevdirilip benimsetilmesi ile hemşerilerimizde bölgedeki tarihi ve turistlik mekAnlara karşı bir sorumluluk idrakinin sağlanması gerçekleştirilmelidir.  Siz Ünye de oturanlara Turistlik mekAnları gezdiremez ve tanıtamazsanız, eksi çalışma ile yol alıyorsunuz demektir.

 

 

 Bu Haber 933 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI