3 Ekim 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Her Günümüz Bayram Olsa

Bayramlar, ortak sevinçlerin birlikte paylaşma günleridir. Neşe günüdür, eğlence günüdür, mutlu olma günüdür. Onun için yazımın başlığını, “Her Günümüz Bayram Olsa” şeklinde koydum. İstemez miyiz ki, her gün sevinçli olalım, mutlu olalım ve gönüllerimiz eğlenmek istesin. Ama ne mümkün. Dünya insanlığı kan ağlarken, bizler nasıl mutlu olalım. Batılı Hıristiyan alemi, asırların kan kokan dişleri ile, Tarihi Haçlı intikamını almak için Ortadoğuyu hiç rahat bırakmamışlardır. Akıl almaz yalan-dolanlarla entrikalarla Irak'ı, Suriye'yi, Filistin'i, Ürdün'ü, Lübnan'ı, Mısır'ı, Kuzey Afrika ülkelerini (Fas, Tunus, Cezayir, Libya) Osmanlıdan kopardıktan sonra ne hallere soktular. Halen rahat yok, huzur yok. Ne bayramları bayram bildiler, ne de huzur yüzü gördüler. Yıllardır ülkemizi de karıştırmak için çevirmedikleri fırıldak kalmadı; Çekiç Güç gitti, arkasından PKK; O da gitmek üzere olduğunu görünce şimdi de IŞİD icadettiler. Onu da bizim başımıza musallat edip kenardan seyredecekler.

 

                Bütün Bunlara Karşın

                Bugün Arefe, yarın da Kurban Bayramı başlıyor. Hepimiz için hayırlı, neşeli, sağlıklı olmasını yüce Allah (c.c)dan diliyorum. Dini Bayramlarımızın bize kazandırdığı başlıca güzellikleri maddelemek istiyorum.

1-            Öncelikle dini bir görevimizi, yani vücudumuzun bedeli olarak bir hayvanı Rabbımıza kurban ederek bütün organ ve mafsallarımızın sağlığını bir nevi sigorta etmiş oluyoruz. Bunu önemsemek lazım. Aynı zamanda bir ibadetimizi yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Özet olarak söylememiz gerekirse, Kurban Bayramı, hem dünya hayatımız hem de ahiretimiz için çok önemsediğimiz görevlerin yapıldığı günleri ifade eder.

2-            Toplumsal kaynaşma, barışma, hasret giderme (sılA-i rahim= akraba ziyareti yolu ile) belki bir yıl boyunca et yüzü görmemiş garibanların yüzlerinin gülmesini görme mutluluğuna kavuşma günleridir Kurban Bayramı günleri

3-            Kurban Derileri ve sakatatları ile veya bizzat kurbanlarımızı hibe etmek suretiyle birçok sosyal dengesizliklerin giderilmesine yardımcı olan hayır kurumlarımızın ihyası; köprü, çeşme, cami, mescit, okul gibi halkımızın desteği ile toplumsal hizmete sunulan ortak ihtiyaç değerlerimizin vücut bulduğu günlerdir bayram günleri. Bu arada, kurban derilerinizin en güzel değerlendirildiği hayır kurumunun TÜRK HAVA KURUMU olduğunu da unutmayalım.

4-            Turistik gezi, dost ziyareti, ortak kurban kesimi gibi çeşitli nedenlerle yapılan seyahatlerin, ülke ekonomisine katkılarının yaşandığı günlerdir bayram günleri

5-            Resmi tatil oluşu nedeniyle birer istirahat, zihnen ve bedenen deşarj olma günleridir bayram günleri. Özellikle öğrencilerimiz için sevinçlerinin katlandığı günler oluşu nedeniyle ayrı bir güzelliği vardır.

 

Değerli Okuyucularım!

 

Daha çok güzellikler sayabiliriz. Bayramlarımızı, gerçek bayram havası içinde yaşayabilirsek “Her Günümüz Bayram Olur”. Bayramınızı kutluyor ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 

Sevgi, saygı ve selamlarımla…Bu Haber 1519 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI