17 Ekim 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Dolmuşlarda Yolculuk Kültürü

Şehir hayatının olmazsa olmazlarından olan ve kısa mesafeler arasında ulaşım sağlaya, ulaşım ağının bir bölümünde önemi son derece büyük olan “DOLMUŞÇULUĞUMUZ” yurt genelinde olduğu gibi Ünye'mizde de gelişkindir, hizmet olarak da yeterlidir. Hızla büyüyen İlçe'mizde, sanırım yeni hatlarda kurulacaktır. Şeyhyunus turistik semti, Memur Evleri, Hamidiye Mahallesinin yukarı kısımları ve Kiraz Tepe gibi hatlardaki insanlarımızın taleplerinin olduğunu ve sıkıntı içinde olduklarını biliyorum. Dolayısıyla ilgililere de duyurmuş olayım.

 

***                     ***                   ***

 

Gelelim Yolculuk Kültürü Meselesine

 

Önceki günlerden birinde eve giderken dolmuşa bindim. Yolculuğum kısa mesafe (Cumhuriyet Meydanı ile Çamurlu Mah. Tepe Camii arası) ama, bazen bu kısa mesafe, çok uzun bir yolculuk gibi işkenceye dönüşüyor. Bir tanesini örnek olarak anlatayım (son yaşadığım):

 

Cumhuriyet meydanından dolmuşa bindim. Ön koltukta oturuyorum. Arka koltuklardan birinde bir bayan, cep telefonundan dolmuş içindeki herkesin duyabileceği bir ses tonu ile konuşuyor. Bir arkadaş sohbeti veya bir aile için, önemsiz bir konuşma. Dolmuşa oturduğumda konuşuyordu, evimin yanında inerken halen konuşma devam ediyordu. Bunun adına işkence denilmezse ne denilir; siz söyleyin. Dolmuşun bütün koltukları dolu idi; Hiç kimseden çıt çıkmadan “Hanımefendiyi” dinledik. Birisi müdahale etsin diye çok bekledim ama şoför dahil, “sesini biraz kısar mısın” diyen olmadı.

 

Dolmuş şoförleri, bu ve benzeri “Kültürsüz” davranışları kanıksamışlar gibi görülüyor. Büyükşehirlerde dolmuş ve belediye otobüslerindeki şoförlere saldırıları, televizyon ekranlarından sık sık seyrediyoruz. Herhalde bizim şoförler de benzeri bir olaya muhatap olmaktan çekiniyorlar. Ancak, bunlara müdahale edilmelidir, diye düşünüyorum. Ben epeyce gezen bir insanım. Bizim güzel Ünye'mizde birkaç defa tanık olduğum bu “Kültürsüzlüğün” benzerlerini görmedim. Birkaç tane ilden büyük olan ilçemize bunlar yakışmıyor. Dolmuşların içine “UYARI LEVHALARI” asılabilir. (En azından bir süreliğine).

 

Değerli okuyucularım !

 

Ben; Din Kültürü ve AhlAk Bilgisi Öretmeni, bir ilahiyatçı, felsefeci ve sosyal bilimleri seven bir insan olarak “Davranışlara” fazlaca ilgi duyuyorum. Keşke bu konudaki görevlerimizi tam olarak yapabilsek. Davranışları eleştiri konusu olan gençlerin, benim bu yazımı okumayacağını biliyorum. Ancak bu konular, ailelerin sorunlarındandır. Gençlerin bir kısmı telefonu eline alınca, heyecandan kendisini kaybediyor. Tam anlamı ile deyim yerine denk geldiği gibi, “Ağzından çıkanı, kulağı duymuyor”. Çocuklarımızı evde uyarmamız gerekir. Gene bir genç kız çocuğunun “söz kesme ve nişanlanma” ile ilgili bir konuşmasını aynı şekilde bir dolmuş yolculuğumda dinlemek zorunda kalmıştım. Tam anlamıyla “Ağzı kulağına varıyordu”.

 

Eğer mümkün olsa da o konuşmalarını kayda alarak görüntülü şekilde kendilerine gösterme şansı olsa, çok iyi biliyor ve iddia ediyorum ki, o gençler utancından yerin dibine gireceklerdir.

 

Dolmuş kültürü ile ilgili yazılacak çok şeyler var da, hepsini bu yazımda gündeme getirme şansım yoktur. İleride İnşaallah… diyerek saygı, sevgi ve selamlarımla.                                                     Bu Haber 1638 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI