31 Ekim 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Cumhur İle Birlikte Cumhuriyet Bayramı

Resmi prosedürlerden bir türlü kurtulamadığı için halka indirilemeyen milli bayramlarımızı HALKIN BAYRAMLARI yapmamanın sıkıntısını çekiyoruz. Cumhuriyeti kurmuş, halka emanet etmişiz; bir türlü bayramını emanet edememişiz. Yıllardır cumhurun olmadığı yerlerde Cumhuriyet Bayramları kutladık. Grup grup öğrenciler, manga manga askerler; prosedür gereği istemeye istemeye, amirlerine bir görüntü vermek için resmi merasime katılmak zorunda kalan memurin takımı ve eğitim-öğretim grubu ile birlikte bizim medyanın bir haber koparabilmek için koşturan fedailerinden oluşan bir kalabalık…

 

  Saygı duruşu-İstiklAl Marşı, günün anlam ve önemini belirten konuşma ve şiirler; Protokolü oluşturan resmi zevatın önünden, geçilen merasimden sonra bayram bitmiştir. Bunun için halk oraya neye gelsin ki? Bunda halkı cezp edecek (çekecek) bir şey yok. Halk, kendisinden olacak bir şeyler bekliyor. Onun ruhunu yansıtan, onun yaşadığı hayatın bir parçası olsun istiyor. İstediklerini bulamayınca da bayramlara katılmıyor. Halkın oyunlarının zenginliği, bunun için önemlidir. Benzeri eğlence programları halkı çekici oluyor.

 

***                    ***                  ***

  Ben, bu seneki Cumhuriyet Bayramı programını biraz daha faklı gördüm. Halkın katılımı da iyi idi. Okulların halkoyunu ekipleri; Puset Polvan ve Yüceler Yatılı Bölge okullarının Halk oyunları ekiplerini halk, pür-dikkat izledi. Çocuklar, oyunlarının tamamını veremediler; kısa kısa geçişler yaptılar ama buna rağmen halkın ilgisi çok güzeldi. Işığı arayanlar ve Bedensel Engellilerin halk oyunları ilgi ile izlendi. Ancak, özürlü arabalarını kendileri kullanmak zorunda bırakılan engelliler, canlarının istediği gibi oyuna katılamadılar. Araçların sürücüleri yanlarında olmalı idi. Mustafa Rakım Anadolu Lisesi öğrencisi Arif CAN'ın okuduğu şiir, çok ağır ve zorlamalı idi. Daha kolay anlaşılır cinsten bir şiir seçilmiş olması, tercih edilebilirdi. Ekiplerinin başında sahaya çıkan Öğretmen veya yöneticiler, çekingen ve ürkek tavırlarıyla dikkat çekiyorlardı. Ortaya çıkınca yüz güldürmek gerekir. Orkestra şefi, görevini tam olarak yapamazsa, ortaya konulan eser, eser olmaktan çıkar.

 

***                    ***                  ***

 

  Değerli Okuyucularım!

  Bu senenin Cumhuriyet Bayramı programı, geçmiş yıllardaki programlara göre biraz daha halka yönelik ve halkın bayramı anlayışına göre hazırlanmıştı. Bu nedenle de halkın katılımı güzeldi. Yazımın başlığı, bu gerçeği yansıtmak için seçilmiştir. Yaptığımız tenkitler, daha güzele varmak amacına yönelik olup kimseyi kırmak, üzmek amaçlı değildir. Emeği geçenlere elbet ki bir teşekkür borcumuz var. Başta sayın Kaymakamımız olmak üzere hem programlarda yer alanlara ve hem de sayın halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Hem dini bayramlarımız hem de milli bayramlarımız bu halkın, bu milletin ve hepimizindir. Sahiplenmeliyiz.

 

  Saygı, sevgi ve selamlarımla…

                                                                       


Bu Haber 782 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI