1 Kasım 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Liderlik Niteliktir

Pek yakın zamanda AKP Ordu İl ve Ünye İlçe Başkanlığı kongreleri yapılacak. 

    Dışarıdan bakıldığında bu kongreler olağan tüzük ve prosedürü çerçevesi içersinde çok normal olarak görülen ve kamuoyunun çoğunca da çok yakinen, öyle çok merakla takip edilen kongreler değildir.

      Ancak, bu tür kongreleri İl ve ilçelerin istikbaline münhasır değerlendirenler için bu kongreler hiç de öylesine geçiştirilen değil, çok yakinen takip edilen ve önemsenen kongrelerdir.

 

          Mevcut AKP İl Başkanının aday olmayacağı yönünde duyumlar var. Kimin ya da kimlerin aday olacağına yönelik bilgilerin belirmeye başladığı bilinse de, şu anda ben bu isimleri burada yazmak istemiyorum.  Ancak,  Enver Yılmaz'ın uygun gördüğü isimlerden birinin olacağı muhakkak.

       Ünye İlçe Başkalılığına da birkaç kardeşimizin aday olduğu görülüyor. Tabi öncelikle bu medeni cesareti gösterdiklerinden dolayı ben kendilerini tebrik ediyor, haklarında her şeyin hayırlı olmasını diliyorum.

        Ünye İlçe Başkanlığı için Enver Yılmaz'ın müdahale etmeyeceği, bu konuyu daha çok Belediye Başkanı Ahmet Çamyar'ın öngörüsüne bırakacağı malum. Yani, Ünye İlçe Başkanlığına kimin aday olacağı Ahmet Çamyar'ın kiminle çalışmak istediği düşüncesi ile şekillenecektir.

 

       Herkes lider olmak ister:  Şansı yaver giderse, yelkenlerine rüzgAr eser onu istediği istikamete sürüklerse herhangi ummadığınız kişi İlçe Başkanı da, İl Başkanı da, Hatta Milletvekili de, daha da ileri gidersek bir partiye Genel Başkan bile olabilir.    Ancak, bu konumları o şahsın çözüm odaklı bir lider olduğu anlamına gelmez. 

      Bunları niçin yazıyorum?  Ünye İlçe Başkanlığına kimlerin aday olduğu ile,  yani  isimlerle çok ilgilenmiyorum da ondan!  Ya ne ile ilgileniyorum?  İçlerinde lider var mıdır, var ise hangisidir…  Ben daha çok meselenin bu tarafı ile ilgileniyorum!  Öyle tanışım var dayım var, Ankara da kayıranım var,  param var pulum var, parti de bir yerim var, delegeler nezdinde ağırlığım var,  bu işe en çok benim uygunluğum var demekle lider olunmuyor. 

       Öyle her şey Tayyip Erdoğan'ın karizmasına yaslanarak da yürümüyor.  Neden peki? Çünkü Ünye büyük bir İlçe… Ünye de iktidar partisinin İlçe Başkanı olacak kişinin alt yapısı ( partide kaç yıl koştuğu değil) olması, vizyonu olması gerekir…  Çözüm odaklı olması gerekir…  Planlar projeler bazında Ankara'daki vekillerin karşısına gittiğinde falan filan konuşmalarla geri dönen değil, proje koparan ve kabul ettiren, başlayan projeleri takip eden, sonuca ulaşmasını sağlayan, anlayacağınız çözüm adaklı olan İlçe Başkanı seçmemiz lazım…  Ufku geniş, cesur, toplumun tüm katmanları ile iletişim kurabilen bir İlçe Başkanı seçmemiz lazım…   Bürokrasi de işleri takip etmek ve çözüm bulmak hususunda sadece vekillerden istifade etmek zorunda olan değil, Ankara da bürokrasi de iyi iletişim içersinde olan, bu camiada tanışları ve çevresi olan ve bu pozisyonunu Ünye'nin istikbaline matuf kullanabilen İlçe Başkanı seçmemiz lazım.  

 

          Ünye'nin düğümlenmiş meselelerini aşabilen, Hastane inşaatındaki çıkmazları bertaraf edebilen,  organize sanayiyi söylemin ötesine taşıyıp eylem safhasına getirebilecek ve kronikleşmiş bu sorunu çözebilecek vizyona sahip birisini İlçe Başkanı seçmemiz gerekiyor…   Kentsel dönüşümü halledebilen, Fakülte sorununu halledebilen,  yani halledilmesini sağlayabilen çözüm odaklı İlçe Başkanına ihtiyacı var Ünye'nin.

       Ben AKP Samsun İl Başkanına bir telefon edip de basit bir meseleyi çözemeyen İlçe Başkanı da, HakkAri'nin yüksek ova ilçesinde uzun süre görev yapmış bir hemşirenin İl merkezine alınmasının istenmesi karşısında Orada görev yapanların canı yok mu gibi tuhaf laf eden ilçe başkanını da,  Ünye dışında bir hastane de aczi yet içersinde kalmış bir hasta hakkında bilgi alması istendiğinde ben şimdi toplantı yapacağım kime ulaşayım aczi yetini sergilediği halde cakasından geçilmeyen ilçe başkanları da gördüm bu memlekette!  Ben, Ankara da Vekille görüşürken Vekilin bu Milletin işi bitmez, gel şöyle keyif yapacak bir yere gidelim diyen Vekil karşısında sus pus olan İlçe Başkanları da gördüm bu memlekette.   Bunun için,  çaka satacak değil, adam gibi görev yapacak birinin İlçe başkanı seçilmesi lazım AKP İlçe Başkanlığına.

 

 

 

 

 

 Bu Haber 869 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI