6 Temmuz 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol ve mide
Alkollün vücuda ve özellikle mideye verdiği zararları saymakla bitirmek mümkün değildir. Bunların en önemlilerini ise; mide zarı mukozası, gastritler oluşturmaktadır.

Mide ülserini sulandırmak hazım etkisini azaltmaktadır, şişkinlik ve gaz birikimleri oluşmaktadır. Midede bulunan fermentlere ters etki yaparak mide hazmını zora sokmaktadır, hazımsızlık baş göstermektedir. Bulantı ve kusmalar sık, sık zuhur etmektedir. İnsanların iştahını keserek beslenmelerini yetersiz kılmaktadır. Gıdasızlıktan vücut gıdasız kalmaktadır. Özellikle kaliteli gıdalardan eksik olan beslenme vücudu yıpratmaktadır. Mide içinde ve 12 parmak bağırsaklarında zamanla, tahriş ülserlerini husule getirmektedir. Mide ve yutak ile mide ve 12 parmak bağırsak arasındaki bağlantı, büzülme mekanizması ‘'sfünkteri '' kolayca gevşemekte ve midenin içinden asitli gıdaların, gerek yutağa gerekse 12 parmak bağırsağa geçmesi mümkün olmaktadır.  Buraya geçen mide asidi oradaki korumasız yüzeyleri kolaylıkla kemirmekte ve yıpratmaktadır. Böylece zamanla buralarda  da  ülserlerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Midenin çalışmasını bir hayli bozan alkol  zamanla bağırsaklara da sirayet etmekte ve sonunda onların da hazım ve gıdaları emme özelliklerine zarar vermektedir.  Bunun yanında  bağırsak florasını bozmakta ve gıdaların hazmının tamamlanması sekteye uğramaktadır. Bu sebeple bazen gasroenteritler, yani ishaller gelişmektedir.

Bu bozuklukların sonucu ve yetersiz beslenmenin  de katkısıyla vücuttaki direnç zayıflamakta ve dirençsiz kalarak  çeşitli hastalıklara yakalanılmaktadır….Tüm bu patolojik  gelişmeleri alkol kullananlarda kolayca görmek  ve endoskopi ile takip etmek mümkün olmaktadır. Onun için alkol  kullananların zaman zaman bir uzman dahiliyeciye müracaat etmesi  endoskopi, yani midenin kontrolü tetkiklerinin yapılması gerekir. Çünkü tüm değişmelerin, tam tespiti ancak  o yöntemle saptanabilmektedir.        

   Sigara hususunda caydırıcı mükemmel yasalar çıkmasına rağmen, gazetelerde hala boy, boy    alkol reklamlarıyla karşılaşmak çok şaşırtıcı ve tezat…!!  Alkolün, çağdaşlığın bir olgusuymuş gibi görülmesi yanlışlığından  ne zaman vazgeçeceğiz?  Lütfen, düğünlerimizde alkol kullanma adetini tamamıyla kaldıralım! Alkol, sosyal anlam da hiçbir öğe için önceliklerden değildir….Ve,alkol yüzünden karşılaşılan faciaların, her gün gazetelerin haber sahifelerini işgal ettiğini üzülerek görmekteyiz. Dinlenmek için, sıkıntılarımızı azaltmak için asla alkole ihtiyaç yoktur! Çeşitli sosyal faaliyetler ile, bazı dernek çalışmalarına katılarak, spor yaparak, aktif  bir hayat tarzını benimseyerek sıkıntılarımızı azaltabilir, hatta tamamıyla yok edebiliriz! Ünye'mizde dinlenebileceğimiz, başta Asarkaya  ve Çamlık olmak   üzere, çok güzel alanlarımız var.   Diğer yandan, yakınlarımızla gidip sohbet ederek dinlenebileceğimiz çok güzel çay bahçelerimiz var. Oturduğum Burunucu Mahallesi'nde Ada Bakkalı'nın arkasındaki  Asmalıbahçe'ye gitmenizi öneririm…Çok mükemmel bir yer. Sakin, sessiz büyülü bir atmosferde, dalgaların ruhunuza huzur veren melodisi  eşliğinde dinlendiğinizi fark edeceksiniz.

Bir deneyin. Sağlıklı günler dileğiyle.           Bu Haber 1471 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI