28 Kasım 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Muhtarların Muhtarı

Muhtar, kelimesi sözlükte; köy ve mahallenin yasalarla belirtilmiş işlerini yürütmek için o köy veya mahallede oturanların seçtikleri kimsedir. Bir anlamda seçkin kişi demektir. “Baş seçkin” anlamına gelsin, diye de ben, yazımın başlığını MUHTARLARIN MUHTARI şeklinde düşündüm.

26 Kasım 2014 Çarşamba günü, Ünye'mizde yeni kurulmuş bulunan Muhtarlar Derneğinin Birinci Olağan Genel Kurulu vardı. Sayın Ahmet EKİCİ beni de davet etmişti; davete icabet, sünnettir, kuralı uyarınca iştirak ettim. Resmi prosedür (zorunlu olarak yapılması gereken)  dışında olarak aldığım notlardan bir kısmını kısaca özetlemek istiyorum.

1- Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet EKİCİ, kısa konuşmasında, “Ben yaptım, ben yaparım” bencilliğinin ötesine geçmek istiyoruz. Bundan sonra, “Biz yaptık, biz yaparız anlayışını hAkim kılmak istiyoruz.” dedi. Kendisini kutluyor, bu anlayışının altına ben de imzamı atıyorum ve çok çok muhtaç olduğumuz bu anlayışın yerleşmesi için bütün dostları bu anlayışa davet ediyorum. Sayın Ekici, “Bilgi ve iş paylaşımı istiyoruz, birlikte güç birliği yaparak büyümek istiyoruz.” dedi. Bunlar çok güzel tespitlerdi. Tekrar kutluyorum sayın Ekici'yi.

***                      ***                   ***

Geçtiğimiz hafta sonu yapılması gereken Ak Parti İlçe Kongresi iptal edilmiş. Nedenini öğrenmek için yaptığım inceleme sonucunda öğrendim ki (doğru ise), Genel Merkez ve Mustafa HAMARAT ile Numan KURTULMUŞ taraftarı Arif ERGÜN, Ünye parti teşkilatına rest çekmiş ve ağırlığını Ahmet ARPACIOĞLU taraftarlarının oluşturduğu bir Yönetim Kurulu listesi ile seçime hazırlanmış. Buna kızan İlçe parti yönetimi ve Enver YILMAZ yanlıları da (doğru ise, ben oyunun içinde olmadığım için bilmiyorum) yeni bir aday Abdullah UYSAL ve Enver YILMAZ taraftarlarından oluşan bir liste ile seçim hazırlığına başlayınca kongre iptal edilmiş. Bu, ne menem bir perhiz ve nasıl bir lAhana turşusudur. Usta lider Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın yelpazesinin gölgesinde ve milletin tepesinde “Çelik-çomak oynamaya çalışan zevAta sesleniyorum;” “Ben, ben” diyenlerin hepsi, kendilerini yedi bitirdi. Ve uçup gittiler. Hiç kimsenin kılı kıpırdamadı. Duyma bile duymadılar veya duymazdan geldi bu millet. Aralarda, “Yazık oldu, kendisine yazık etti” dediklerimiz de oluyor. Ancak, ne acı ki, enaniyet (benlik, bencillik) in içinde KİBİR vardır. Kibrin en büyük hasmı (düşmanı) Allah (c.c.) tır. Bu imanlı milletin tepesinde çelik-çomak oynamaya O Allah, asla müsaade etmeyecektir. Herkes aklını başına alsın ve Başmuhtar Ahmet EKİCİ Bey'in “Biz, biz!..” çağrısına kulak versin.

***                      ***                   ***

2- Çok sayıda muhtar olan öğrencilerim var, onlarla gurur duyuyorum. Cenab-ı Hak onları Hak'tan, hakikAtten ayırmasın. Öğrencilerimden biri olan Muhtar Nuri GÜNEY Bey söz aldı ve özlük haklarından, SGK ödeneği talebi için mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdikten sonra şöyle seslendi muhtar arkadaşlarına:

 “Arkadaşlar! Komşularımız, halkımız, köylümüz, bizim insanlarımız (ne kötü bir iş yaptıklarının  farkında olmadan) fındık bahçelerini temizlerken kestikleri fındık çalılarını, dikenleri, bahçelerinde bulunmasını istemedikleri ne varsa toplayıp yol kenarlarındaki arklara atıyorlar. Bunlara mani olmalıyız.”

Hay, senin ağzına sağlık Nuri Muhtar. Tam beni can evimden vurdun. Sahilde gezerken Cumhuriyet Meydanında otururken, yediklerinin artığını yerlere atanlar da bu insanlarımızın çocuklarıdır. Ne kötü iş yaptıklarının farkında değiller; uyarmalıyız, bilgilendirmeliyiz, farkındalık kazandırmalıyız, çok doğru söyledin sayın Muhtarım. Bunu elbirliği ile yapmalıyız; Cami kürsüsünde, minberinde hocalarımız, mahallede köylerde muhtarlarımız, okullarımızda öğretmenlerimiz ve belediyelerimizin anons cihazlarından belediye yetkililerimiz bu gaflet içindeki halkımıza uyarıda bulunmalı, bilgilendirilmelidir.

3- Çok güzel mevkilerde, makamlarda çok değerli insanlarımız var da kıymetlerini bilemiyor, takdir edemiyoruz. Bölük-pörçük olmadan, tanıtım yetersizliğinden  ve belki de biraz kıskançlıktan olsa gerek, bir araya gelerek güç birliği yapamıyoruz. Muhtarlar Konfederasyonu  Genel Başkanı, hemşerimiz Sayın Hüseyin AKDENİZ Beyefendi, bir konuşma yaptı. Ağırlıklı olarak muhtara özel konular hakkında açıklamalarda bulundu. Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Konfederasyon Genel Başkanı olarak kendilerini kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Sayın Ahmet EKİCİ, Genel kurulun açık oylaması sonucu ile Ünye Muhtarlar Derneği Başkanlığına yeniden seçildi. Kendisini ve ekibini kutluyorum. Başarılı çalışmalarına daha güzellerini ekleyeceğine inanarak Allah utandırmasın diyorum.Bu Haber 875 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI