29 Kasım 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Dünya AIDS Günü
atakici52@hotmail.com

1 Aralık dünya AIDS günüdür.  Bu korkunç belalı hastalık ile insanlık 1980 yılı itibarıyla tanışmıştır. Hastalık ilk olarak Afrika'da görülmüş,  ilk vakitler Hastalığın Afrika'ya bir cezası imiş gibi algı yaratılmış, fakat kısa süre sonra gelişmiş ülkelerde de görülmeye başlayınca,  gelişmiş ülkeler ve Birleşmiş Milletler hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıp çalışma başlatmışlardır.

Halen Dünya da şu anda 40 milyon kişi bu virüsü taşımaktadır.  

Önceleri cinsel temas yoluyla bulaşan frengi hastalığı ilgili büyük kayıplar ve sıkıntılar yaşanırken, günümüzde frengi yine önemli bulaşıcı hastalıklardan olmasına rağmen, AIDS hızlı yayılması ve ölümcül sonuçları dolayısı ile daha ön plana çıkmıştır.

Hastalığa yakalandıktan sonra kurtulmak imkAnsıza yakın görülmektedir. :Çünkü henüz kesin çözüm vadeden bir aşı geliştirilememiştir.

Hasatlıktan korunmak için öncelikle tek eşli bir hayat sürmek ve fuhuştan uzak durmak önemlidir.  Bunun dışında, diş doktorlarının hijyene dikkat etmesi ve malzemelerini sürekli steril etmeleri, tabi bunun sağlık hizmetlerinin tüm alanlarında uygulanması kaçınılmazdır. Sağlık kurumlarında kan alınırken dikkat edilmesi gerekmektedir.  Bayan kuaförlerin manikür pedikür ve diğer çalışmalarında dikkat etmeleri, erkek kuaförlerin de kullandıkları jilet ve usturaları diğer bir kişiye kullanmamaları, yine sakal tıraşı yaptıkları kişinin yüzünü kestikleri kan taşını başkalarının yüzüne sürmemeleri önem arz etmektedir.  Kuaför kardeşlerimiz, tek kullanımlık kan taşlarını kullanırlarsa çok daha iyi olur.

 

Ülkemizde 1429 AIDS hastası saptanmıştır. Bunun 981'i erkek, 448'zi kadındır.  Ülkemizde bulunan AIDS hastalarının % 20'si yabancı uyrukludur.

 

Zinaya yaklaşmayın! O hayAsızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. ( İsra 32).

Yemin ederim ki, birinin başına demir çivi sokulması, yabancı bir kadına dokunmasından daha hafiftir. Hadis. Teberani.

Sizin için en çok kötü olan şey zinadır. Hadis.

Zina etmeyin,  kadınlarınızın cazibesi, sevgisi gider, soğukluk başlar. Hadis.

Kötülükten korunmak için, nikAhlı yaşayın ve iffetli olun. Hadis.

Bir yerde,  zina ve riba çoğalırsa, o yerin halkı, belaya maruz kalır.  Hadis.

 

Hadiseyi bu hadisler ışığında tahlil ettiğimizde,  çoğunlukla zina kaynaklı olan AIDS hastalığının dünyanın başına bela olduğunu görüyoruz. İçkiyi, kumarı,  israf niteliğinde olan aşırı tüketimi,  madde bağımlılığını, evlilik dışı beraberlikleri modern hayatın fonksiyonları kabul eden çarpık görüşlere sahip kafalar yüzünden, gerek AIDS, gerekse saydığım diğer hatalardan kaynaklanan belalar peşimizi bırakmayacaktır. 

Çocuğu ile karşılıklı içki içmeyi modernlik ve adamlık sayan,  kızının onunla bununla vakitli vakitsiz, saat  ve ahlak mefhumunu hiçe sayarak arkadaşlık yapmasını modern hayatın ve kültürlü olmanın bir parçası sanan sakat düşünceli insanların arttığı günümüzde, gerek hastalıkların artması, gerekse değerlerimizin ve kültürümüzün erozyona uğraması kaçınılmaz bir gerçektir.

Bizi biz yapan değerlerimizin yaşatılması dileklerim ve saygılarımla.   Bu Haber 857 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI