6 Aralık 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Bağımlılığı Men Etmek İçin Bağımlı Olmalıyız

Evet…  Bağımlılığı men etmek için, sevginin bağımlısı olmalıyız, saygının bağımlısı olmalıyız, ailemizin, akrabalarımızın, sokağımızın, köyümüzün, mahallemizin, ilçemizin, ilimizin, velhasıl, bayrağımızın ve ülkemizin bağımlısı olmalıyız!  Bilinçli düzeyde değerlerimizi sahiplenme eksenli olan bağımlılığımız bizi biz yapan parametrelere  olduğu müddetçe, binlerce yılda oluşmuş kültür değerlerimiz ve manevi bağlarımız ruhlarımızda ve tüm benliğimizde geleceğe taşınacak kutsal emanetler gibi muhafaza olunacaklardır.

Bu değerlerimizi şu anda içinde olduğumuz tüketim endeksli hallerimiz ile vaktimizi çoğunlukça televizyon başında, internet başında, boş konuşmalar ile harcayarak muhafaza edemeyiz. Bu değerlerimizi,  boş vaktimiz yok diyerek akrabalık komşuluk ziyaretlerine vakit bulamıyoruz mazeretleri üreterek ve böylece sıla rahim güzelliklerini unutarak muhafaza edemeyiz. Bu değerlerimizi, birbirimize selamı sabahı keserek, birbirimizden bihaber olarak muhafaza edemeyiz.  Açıkçası, bu değerlerimizi sırf kendi egomuzu ön planda tutarak kendi nefsimizin tatmini doğrultusu ve tutkusu istikametinde nefsimizin bağımlısı olarak muhafaza edemeyiz.

  

 Öyleyse biz değerlerimizi korumak istiyorsak, öncelikle birbirimizi sevmenin ve birlik beraberliği tesis edip yaşatmanın ülküsü içersindeki bir sevgi üzerinde bina edeceğimiz manevi iklimin bağımlısı olmak zorundayız.    Şayet bu derecede dingin ruh haline sahip,   milli değerlerin bağımlısı bir gençlik yetiştiremezsek, o zaman değerlerin bağımlısı olan değil, maddenin bağımlısı olan gençlik yetişir ki ah vah para etmez, dizleri dövmek para etmez, çocuğunuzu dövmek para etmez, buna sebep olduğumuz için kendimizce dövünmemiz para etmez ve bu belalar da başımızdan ne yazık ki kolay gitmez.

 

İlde Valilik nezdinde, İlçelerde Kaymakamlıklar nezdinde uyuşturucu ile mücadele komisyonu kurulmasının önemine defalarca değinmeme rağmen hiçbir ses çıkmadı. Olsun, bizde genellikle ateş bacayı iyice sardığı zaman hareket edilir ya çoğunlukla. Ama o ateşin kimin bacasını saracağı hiç belli olmuyor bazen…  Yakın dövüşü çok iyi bilen Sas komandosu bile bir tinerci tarafından bıçaklanarak öldürülmedi mi bu memlekette?

 

ÖNERİMDİR!!!  Aşağı yukarı her mahallede okul mevcut.  Okulların sosyal projeler bağlamında siviller tarafından okul saati olmayan zamanlarda kullanılabileceğine yönelik mevzuat vat zaten. Öyleyse ne duruyoruz. Kaymakamımızın Başkanlığında, daha önce detaylarını anlattığım uyuşturucu ile mücadele komisyonu kurulsun.

Ayrıca  her mahallede Muhtarlar nezdinde kurulacak komisyona okul idaresi ve mahallenin din görevlisinin dAhil edilmesiyle genişletilecek bu komisyon derhal göreve başlar. Okullarda aileler ile sık sık toplantılar yapılır.  Bu toplantılara zaman zaman uzmanlar çağırılarak eğitim çalışmaları yapılır. Gençler yapılacak toplantılar ile birçok konuda bilgilendirilir.  Zaman zaman gezi programları, spor aktiviteleri yapılır.   Zaman zaman gençlerle çaylı kurabiyeli sohbet toplantıları tertip edilir.  Böylece hem gençlerin bağımlılıktan uzak kalmaları sağlanır, hem maneviyatları ve ruh sağlıklarının daha mukavim olması inşa edilmiş olur.  Okullarımız da bu anlamda daha fazla işe yarar hale gelmiş olur. Zaten bu saydıklarım da eğitimin bir parçası değil midir?

 

 Bu Haber 726 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI