1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ne olur dikkat... Bir anda canınızdan olabilirsiniz!
musakiroglu@mynet.com

Önceki sene bu vakitlerde Samsun'a giderken gözüm Uzunkum'da denize girenlere takılmıştı. 

 

O kadar kalabalık, o kadar hareketli ve neşeli görünüyorlardı ki… Onlar adına sevinmiştim.

 

Samsun'dan geriye döndüğümde ise, iki kişinin boğulduğu haberini aldığımda kafamdan aşağı kaynar sular dökülmüştü.

 

Sanki benim nazarım değmiş, ben sebep olmuşçasına içim yanmıştı.

 

Dün Akçay tarafına geçerken gözüm yine Uzunkum Plajı'na takıldı. Yine kalabalıktı, cıvıl cıvıl, neşe saçıyorlardı denize girenler…

 

Yaşadıkları keyfin acı bir habere dönüşmemesi için dua ettim içimden.

 

Biliyorsunuz Ünye kıyıları denize girenler için çok tehlikeli ve riskli… Sinsi sinsi yayılıp duran dip hareketleri, akıntılar, girdaplar… Denizin içinde canavar olmuş, can almak için pusuya yatmışlar sanki.

 

Bu deniz canavarları geçen hafta Uzunkum'da denize giren dört üniversiteli gence tuzak kurmuş, birini kapıp, yutmuşâ€¦ Canından etmişti.

 

Denize girenler ne olur çok dikkatli olsunlar. Kıyıdan uzaklaşmasınlar…

 

Hele yüzme bilmeyenler dizinden derine girmesinler. Yoksa ufak bir dalga önce suyun içinde devirir… Ayağa kalkmak için debelenirken bir bakmışsın altındaki kum boşalıyor, sürüklenip gidiyorsun.

 

Aman Allah korusun.

 

Bu arada; başta kaymakamlık olmak üzere, belediye, emniyet müdürlüğü, jandarma, sağlık grup başkanlığı, ilgili bütün tarafların plajlarımızdaki can güvenliğini masaya yatırmaları çok önemli.

 

Plajlarda boğulmalara karşı alınması gereken önlemler, bunların sıkı sıkı takibi, uyarılara rağmen tedbir almayanlara ceza…

 

Bu konuda hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı…

 

Dünyada insan canından değerli daha ne var ki…

 

Evet palmiyeler Akdeniz bitkisi, ancak…

 

Ordu Belediyesi tarafından Ordu'ya dikilen palmiyeler kuruduğu için Ordu Doğa Aktiviteleri Derneği Başkanı Sayın Enis Ayar, “Palmiye Akdeniz bitkisidir, bu bölgede ömrü uzun sürmez, kurur” şeklinde bir açıklama yapmış.

 

Buna karşılıkta, Ünye Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Sayın Mustafa Atmaca, bunların Ordu'daki palmiyelerle aynı olmadığını, bir tanesinin bile kurumayacağını söylemiş.

 

Sayın Atmaca'nın bu sözleri bana, Giresun merkezde ana yolun orta refüjündeki palmiyeleri hatırlattı. İlk gördüğüm yıl 1972 yılıydı. Sonra yıllarca gidip geldiğimde baktım, büyüdüler, çokta sağlıklı bir şekilde ömürlerini sürdürüyorlar.

 

Ünye'deki palmiyeler de eğer buna benzer bir cins ise, Sayın Atmaca'nın dediği gibi problem yok.

 

İster Akdeniz bitkisi olsun, ister Karadeniz bitkisi, ağaç ağaçtır, yeşillikte yeşillik…   Dikildikleri yerde büyüsünler… Zarar gelmez.Bu Haber 1622 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Plajlar Tarih : 6 Temmuz 2009 / Pazar Üye Adı :yavuz halıcı
Bir iki hafta önce Ağva'ya gittik arkadaşlarla.. Ağva sahilinde deniz bir şeritle çevrilmiş ve belli aralıklarla kumsalda " can kurtaranlar " bulunmakta.. bu kişiler denizi her daim izleyerek sınıra yanaşan kişileri düdükle uyarmakta. Ünye de yıllarca belirttiğiniz bölgede insanlar ölmekte.. Ve bu tuhaf bir şekilde normal olarak karşılanmakta.. Yoksa şimdiye kadar çoktan tedbir alınırdı..
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI