13 Aralık 2014 Pazar
ARİF TAKICI
Tutum ve Dayanışma
atakici52@hotmail.com

Yukarıdaki başlığı atmamın sebebi, 12- 18 Aralık tutum yatırım ve Türk malları haftası, diğer yandan yine aynı hafta içersinde yoksullarla dayanışma haftası yer alıyor.

 

Tutum yatırım ve Türk malları haftası:  Tutumlu olmak konusunda frenimizin tutmadığı ve balataların değişmesi gerektiği,  diğer bir deyişle abartılı lüks tüketim toplumu olma yönündeki ilerleyişimizi durup bir gözden geçirmemiz ve bilinçli tüketim düzeyini hayatımıza uyarlamamız gerektiğini ifade etmek istiyorum.  Ayranı yok içmeye ama (tahtaraballi ile  gidiyor… maya misali,  şahsın geçimi dar ama en iyi telefon onda, en iyi pantolon, en iyi sigara içmek onda. Daha markalar üretemedik ama lüks tüketim alışkanlığımız gırla gidiyor maşallah! 

 

Yatırım yapma hususunda ilerleme yaptığımız inkar edilemez. Ancak, ARGE konusunda zayıf olduğumuz, marka yaratma konusunda yatırımlar yapmada eksik olduğumuz, Üniversite sanayi işbirliği konusunda zayıf olduğumuz da çok açık bir şekilde karşımızda duruyor.

 

Dayanışma:  Bizim atalarımız dayanışmanın tesisi amacıyla binlerce vakıf kurmuşlar, bu vakıflar sayesinde Osmanlı topraklarının dört bir yanında, darda kalanlar, din ve ırk ayırımı gözetilmeksizin korunmuşlar ve gözetilmişlerdir.  Türk milleti,  komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir diyen bir peygamberin ümmeti olarak dayanışmanın en güzel örneklerini hayatında uyarlayan ve halen de devletiyle milletiyle uyarlamaya devem eden bir millettir.

 

Dayanışma ile ilgili özlü sözler: Yalnız olan rahat görmez, yardımlaşan, yorulma bilmez. Tatar ata sözü.

 

Sacayağın ayağı üç olur, birbirine güç olur, biri kırılsa hiç olur. Türkmen ata sözü.

 

Bir başkasının yaşamasına yardım etmeyen, yaşadığını iddia edemez. Eflatun.

 

Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.  Mevlana.

 

İyilik ve takva için yardımlaşınız. Maide, 3.

 

Dul kadın ve yoksul kişilerin geçimlerini üzerene alan bir Müslüman,  Allah yolunda cihat eden bir mücahit gibi yahut gündüzleri oruçlu, geceleri de ibadetle meşgul olan kimse gibidir. Hadis.

 

Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder,  hayasızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.  Her Cuma günü hutbenin sonunda okunan ayet.

 

Değerli okuyucularım, yukarıdaki özlü sözler, ayetler ve hadisler,  bizlere paylaşmanın ne denli önemli olduğunu çok açık bir şekilde işaret ediyor.  

 

Günümüzde de bir çok bilim adamı,  konunun uzmanları ve psikiyatriler,  paylaşmanın insan ruhunda rahatlamaya yol açtığını ve endorfin hormonu salgılanarak insanın kendini daha mutlu hissettiğini söylemektedirler.  

 

Şayet zekat konusunda ki tutumlarımız, islamın ruhuna uygun olsa, kuşkusuz toplumsal barışa önemli derecede katkı sağlayacak ve mağdurların sayısında önemli derecede düşüş yaşanacaktır. Tabi bu istimrar edilmeden sağlanmalıdır.  Ancak Devletin yaptığı yardımlarda maalesef istimrarlar yaşanmaktadır!

 

Geçenlerde Profesör Nihat Hatipoğlu'nu izlerken,  aslında zekat konusu Devletin ilgili kuruluşunun kontrolünde,   daha planlı ve bilinçli şekilde kamu hizmetlerine hadim kurumsal bir dernek ya da vakıf tarafından organize edilebilir mealinde bir şeyler söyledi.  Neden olmasın diyenlerin çok olduğunu ifade etmeliyim.  Saygılarımla.       

 

 

 

 Bu Haber 829 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : zekat-öşür Tarih : 19 Aralık 2014 / Pazar Üye Adı :Adem k
Çoğu eylemde olduğu gibi dinimizin emrettiği ibadetlerdede maddi olmayanlarını yapıyoruz. Zekat ve öşür konusunda maddiyat olduğundan çoğu kişi umursamıyor.Oysaki bunlar dinimizin emirleri bunları yapmadan nasıl mutlu ve selametli olabiliriz?
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI