20 Aralık 2014 Pazar
İSMAİL SARI
Fötr Şapkalı Adam

Yıl 1969, Eylül ayı. Sivas İmam Hatip Lisesini bitirdim ve İzmir Yüksek İslam Enstitüsü (Şimdi hepsi de İlAhiyAt Fakültesi oldu) sınavlarını kazandım (yazılı ve mülAkat olmak üzere iki sınav yapıldı), kayıt için İzmir'e giderken Ankara'da Din Eğitimi Genel Müdürlüğü'nde bir dilekçe verme işim vardı; oraya giderken yolda, fötr şapkalı, kelli-felli bir adam; hangi halim dikkatini çekti ise, bana yakın yürümeye başladı ve kim olduğumu, ne iş gördüğümü sorarak benimle sohbete başladı. Hem yürüyoruz; (o günün devrinde öyle zırt-pırt araba yoktu, çok yere yürüyerek gidiliyordu) hem de tanışıyoruz. Onun sorusuna karşılık;  adımı söyledim, mezun olduğum okulu ve kaydolmak üzere gittiğim okulu söyleyince, adam birden kükredi ve başladı saymağa; İmam-Hatipler ve İlahiyat Fakültesi (o zaman İlahiyat Fakültesi sadece Ankara'da vardı) ile Yüksek İslAm Enstitüleri'nin Atatürk düşmanı, Atatürk Türkiye'si ve Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet rejiminin düşmanlarını yetiştirdiğini, bu okulları nerede bulduğumu falan saydı. Öyle konuşuyor ki, makina gibi. Ettiği lAflar, endamının bana verdiği güvene ters şeyler. Kıyafetine bakarak ben de bir adam zannetmiştim. Hani güzel bir atasözümüz var, “Kişiyi, kıyafetine göre karşılarlar; kültürüne göre  uğurlarlar.” demişler. Bana çok ters gelen, kocaman bir eğitim kurumu kitlesini itham altında bırakan bu sözler, savunma yapmamı gerektirdi. Bir şeyler söylemeğe çalışıyorum, adam bana hiç söz hakkı vermiyor. Beni insan olarak hiç görmüyor gibi bir tavıra girince kolundan sertçe tuttum ve yüzüne sert bir tavırla baktım. İmam-Hatipte yatılı okuduğum için güreş takımında çalışmıştım. Gözüme kestirdim; bir çelme ile onu yola sermeyi düşündüm. İrkildi ve korkak bir tavırla beni dinlemeye yöneldi. Bu sefer ben başladım makina gibi saymağa, itham ettiği okulları yanlış tanıdığını, bu bilgilerin kulaktan kulağa dolma fikirler olduğunu, genişçe konuşmamız gerektiğini söylediğim zaman,  adam çekingen bir tavırla benden uzaklaştı ve ayrıldık. O günden buyana, fötr şapkalı adamın sözleri ve takındığı tavır beni sürekli kamçılamıştır. Çok çalışmak, mensubu bulunduğum kitleyi iyi temsil etmek, örümcek ağları gibi, yanlış bilgilerle kafaları doldurulmuş zavallı insanları uyandırmak için çaba sarfetmeğe yöneltmiştir.

 

            Ey Atatürkçü Olduğunu Söyleyenler !

            Sizlerin “Atatürk düşmanı, Cumhuriyet düşmanı, demokrasi düşmanı, Laiklik düşmanı” gibi gösterdiğiniz insanlar (İmam-Hatipli Cumhurbaşkanı ve Başbakan dahil) bugün etrafına (Türkiye etrafına) Ortadoğuya, İslAm ülkelerine; örnek ülke olarak Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti, Laikliği ve demokrasiyi pazarlıyorlar. Duydunuz mu, haberiniz var mı? Sen de duy, ey Fötr Şapkalı Adam! Ama şimdi ölmüşsündür. Yaşadığını sanmıyorum. Çünkü, zaten o zaman yaşlı idin. Fötr Şapkalı Adamın mantığına sesleniyorum. Onun gibi düşünenler halen çok sayıda var. Ve fakat, bizim bildiğimiz ve inandığımız bir şey var; “… Fakat inanmayan bir topluma, deliller ve uyarılar fayda sağlamaz.” (Yunus sûresi, ayet:101). Son söz, Allah'ındır; gerisi yorgunluk.

 

            Kendisini beğenmiş, kendi doğrularından başka doğru tanımayan, kendi yanlışlarından haberi olmayan, burnunun doğrusuna giden kibirli insanlardan kimseye hayır gelmez. Zaten onlardan kendilerine de hayır gelmiyor.

 

            Arif ERGÜN'ün Tanıtım Toplantısı

            15 Aralık 2014 Pazartesi günü, Ak Parti Ünye İlçe Başkanlığına atanan Arif ERGÜN, parti yönetim kurulu ile birlikte bir basın toplantısı yaparak ana hatları ile düşüncelerini ve çalışma yöntemlerini açıkladı. En çok; birleştirici, kapsayıcı ve olaylara geniş açıdan bakma eğiliminde olacaklarının üzerinde durdu. İyi bir kadro oluşturmuşlar. Parti salonu tıklım tıklım doluydu. Yüzler cıvıl cıvıl, ekipler genç ve dinamik; bunlarla neler yapılmaz ki. Çok sayıda öğrencilerim vardı, içlerinde. Son derece memnun oldum. Hepsini kutluyor, yolunuz açık olsun diyorum. İmam-Hatipli liderlerin değerli ekibine Cenab-ı Hak'dan başarılar diliyorum. Kimsecikler korkmasın. Bunlar, Allah'ı tanıyan insanlar. Yunus Emre'nin anlatımı ile; “Rabbını tanıyan, kendini tanır.” Rabbını tanıyandan, kimseye zarar gelmez.

 

            Saygı, sevgi ve selamlarımla. Bu Haber 929 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI