1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Mehmet Yeşilyeşil iyi güreştiği için değil, Recep Kara güreşmediği için Başpehlivan oldu...
musakiroglu@mynet.com

Kırkpınar'da iki kez üst üste Başpehlivan olan Ünyeli Recep Kara, bu güreşlere Antalya'nın Belek Belediyesi adına girmiş kazanmıştı.

Biz Ünyeliler de Recep Kara'nın güreşlerini izlerken, Ünyeli bir Başpehlivanın Ünye adına değil de, bir başka yer adına güreşmesine hayıflanıyor, birbirimize neden Ünye adına güreşmediğini sorup duruyorduk.

Ünye Belediyesi, bu dönemde büyük bir sorumluluk ve duyarlılık örneği göstererek, Recep Kara'yı Belediyespor bünyesine kattı.

Bu habere bütün Ünyeliler olarak çok sevindik doğrusu. Demek, bu seneki Başpehlivanlık güreşinde Ünyeli Başpehlivan Recep Kara'nın adı her anons edildiğinde değil sadece Türkiye sınırları içinde, yedi kıtada Ünye adı duyulacaktı.

Ünyeli Başpehlivan Sayın Recep Kara'ya ve Ünye Belediye Başkanı Sayın Ahmet Arpacıoğlu'na bundan dolayı şükran borçluyuz.

Ancak enteresandır bu yıl Recep Kara Belek Belediyesi'nden ayrılıp, Ünye Belediyesi'ne katılınca, Belek Belediyesi de kendi adına Mehmet Yeşilyeşil'i Kırkpınar'da güreştirdi.

Yine çok enteresandır, işin sonunda, finalde Başpehlivanlık güreşinde Ünye Belediyesi adına güreşen Recep Kara'nın karşısına, Belek Belediyesi adına güreşen Mehmet Yeşilyeşil rakip olarak çıktı.

Sanki Belek Belediyesi Recep Kara'nın kendilerinden ayrılması karşısında kızıp, öfkelenip, “Karşına öyle birini çıkaracağız ki, hadi onu yen, görelim bu sene de Başpehlivan ol…” dercesine hareket ettiler.

Sonunda dedikleri oldu… Mehmet Yeşilyeşil, Recep Kara'yı yendi ve Başpehlivanlığı kaptı. Böylelikle Belek Belediyesi de muradına ermiş oldu.

Ancak benim gözlemlediğim, ayrıca da konuştuğum herkesin katıldığı bir durum söz konusu. Bizim Başpehlivanımız Başpehlivanlık güreşinde sanki sahada yoktu.

Neydi o öyle… İnanılmaz bir görüntü sergiledi Başpehlivanımız Recep Kara. O kadar pasif, hareketsiz… Hasta değil, çok hasta gibi…

Sanki yenilgiyi baştan kabul etmişçesine sahaya çıkan güreşçimiz biz hemşerilerini ekran başında bayağı bir üzdü, çok derin strese soktu doğrusu.

Kısacası, 648. Kırkpınar Başpehlivanlık Güreşi'nde Mehmet Yeşilyeşil, çok iyi güreştiği için değil, Recep Kara güreşmediği için memlekette Başpehlivan olup çıktı.

Güreşçimiz için hayati derecede önemli olan, Başpehlivan olduğu takdirde Altın Kemer'in sürekli sahibi olacağı bu güreşte, neden böyle güreştiğini eminim hiç kimse anlayamamış, bir anlam verememiştir.

Aslında Recep Kara'nın bu güreşle, yani uğradığı bu garip yenilgiyle ilgili bir açıklama yapması gerekir diye düşünüyorum. Yoksa hafızalarda birçok soru cevapsız, yorumlara açık bir şekilde yerleşip kalacak.

Kısacası, önceki yıllarda başka yerler adına güreştiği için Başpehlivan olduğunda bizlere buruk bir sevinç yaşatan Ünyeli Recep Kara, bu yıl Ünye adına güreşti, bizleri çok mutlu etti.... Ancak eski takımının güreşçisine karşı hiç beklenmedik, umulmadık bir yenilgi aldı. İçimizdeki sevinç maalesef yine buruk kaldı.

Her ne olursa olsun, gönüllerimizdeki yeri Ünyeli Başpehlivan olarak kazınan güreşçimizden bundan sonraki yıllarda daha büyük başarılar bekliyoruz.

Allah yolunu açık, gücünü daim eylesin.Bu Haber 1670 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI