2 Ocak 2015 Pazar
İSMAİL SARI
“Kaderim, Hayatımın Teminatıdır”

Canlılar için korku, birçok olumsuzlukların temel nedenidir. Akrep, hayat endişesi olmasa zehrine başvurmaz. Yılan da öyledir. Yalnız, zehirli yılanların yutakları, zehirsiz yılanlar kadar esnek olmadığı için bazen avlarını zehirleyerek öldürdükten sonra parçalayarak yemek zorunda kalırlar. İnsanların da kötü davranışlarının büyük çoğunluğu korkudan kaynaklanır.

 

İslam tarihinde Hz. Ali cesareti ve örnek davranışları ile şöhret bulmuş bir yiğittir. Yazı başlığı olan söz de O!na aittir. İnsanın kaderini Cenab-ı hak (cc) belirlemiştir. İnsanın görevi; aklını ve iradesini kullanarak doğru olanı yapmak, meşru kuralları uygulayarak ömrünü sürdürmektir. Bundan sonrası kaderdir. İşte Hz. Ali'nin anlatmak istediği gerçek, budur. Kendisine sormuşlar: “her yerde öne atılıyorsun, korkusuzca mücadele veriyorsun; ölümden korkmuyor musun? “ demişler de, başlık yaptığım sözünü söylemiştir. Yani, eceli gelmeden hiç kimse ölmez, eceli gelince de tehir edilmez “geciktirilmez”, kuralını söylemiş oluyor.

 

Öncelikle doğru olmak, doğruları yapmak ve yaşamak, meşru (yasal) sınırların dışına çıkmadan hayatı sürdürmek suretiyle hayırlı sonucu beklemek, kaderimizin hayırla sonuçlanacağının açık göstergesidir. Bu durumda, korkulacak bir şey kalmaz. Dik durmak ama diklenmemek sözü de bu paralelde bir anlatım tarzıdır. Yanlış işler yapmak, yanlış yollara sapmak elbet ki korkulu sonuçları beklemeyi gerektirir. Hani atalarımız ne demişler; “acı yemedim ki, karnım ağrısın.”

 

Değerli okuyucularım!  

Yeni bir yıla başladık. 2014 yılı günahıyla sevabıyla kapandı, geride kaldı. Geçmiş olsun. 2015 yılının öncelikle bizler için milletimiz için, tüm insanlık için hayırlarla gelmiş olmasını Cenab-ı Hak'dan diliyor, sağlık, mutluluk ve huzur dolu daha nice yıllara… Diyorum.sa

 

Saygı, hürmet ve selamlarımla…

 Bu Haber 1412 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI